Raciborzanie wśród przyjaciół, czyli występy młodych artystów z MDK w Raciborzu w sercu Bawarii - część II
Kolejnym celem podróży raciborzan było zwiedzanie licznych zabytków historycznych Bawarii. Uczestnicy podążali m.in. śladami księżnej Jadwigi Jagiellonki, a także poznali historię przyjaźni dwóch papieży na tych terenach. Kolejnego dnia wizyty raciborska młodzież, tuż po zakwaterowaniu się i sytym typowym dla bawarskiej kuchni posiłku -Leberkäse mit Kartoffelsalat - udała się do sanktuarium.
Sanktuarium Maryjne jest znane ze słynnej figurki Matki Boskiej Łaskawej. W kaplicy tej znajdują sie również monstrancja z hostią wraz z kroplą krwi Jana Pawła II, a tuż obok złota róża podarowana przez papieża Benedykta XVI. Gest papieża znacząco podkreślił tym samym przyjaźń tych dwóch wielkich postaci. We wschodniej części placu, na ścianie, przymocowano obok siebie dwie wielkie, wykonane z brązu figury Jana Pawła II i Benedykta XVI. Wokół kapliczki umieszczone są tzw. wota, czyli malowane tabliczki dziękczynne za odebrane łaski. Jest ich około 2000, a ich liczba stale się zwiększa.
Następnie raciborska grupa udała sie do Kolegiaty św. Filipa i Jakuba (Stifspfarrkirche). W przedsionku kościoła znajduje się stary dzwon z 1497 roku, o wysokości 180 cm i wadze 3710 kg. Na dzwonie uwiecznione są herby rodowe Jerzego Bogatego Bawarskiego (z niem. Georg der Reiche, Herzog von Bayern-Landshut) i jego małżonki Jadwigi Jagiellonki, jako fundatorów tego zabytku. Herby małżonków znajdują się na zewnętrznej ścianie kościoła nad ołtarzem głównym, na sklepieniach górnej części oraz na tablicy upamiętniającej remont i jego fundatorów.
Drugiego dnia po udanych świątecznych zakupach uczestnicy wycieczki wrócili na wspólny świąteczny obiad. Wszystkich zachwycił pyszny raciborski bigos pani Gabrysi. Następnie nadeszła pora na występy, po których nieco zmęczeni artyści oddali się degustacji bawarskich pyszności na jarmarku bożonarodzeniowym w Altötting.
W trzecim dniu naszych odwiedzin raciborzanie udali się na autokarową wycieczkę do miasta Burghausen. Tuż nad rzeką Salzach można było ustawić się do pamiątkowych zdjęć na tle byłej siedziby Jadwigi Jagiellonki. Kolejnym celem wycieczki był mały, gotycki, XV-wieczny kościółek/kaplica, a także stojący obok dom, stanowiący hospicjum dla chorych na trąd. Na sklepieniach kościółka, nad głównym ołtarzem, znajdują się cztery freski herbowe współzałożycieli wspomnianego hospicjum, tj. miasta Burghausen: Jadwigi Jagiellonki, Jerzego Bogatego Bawarskiego oraz matki Jerzego - Amalii Saskiej.
I tu młodzi raciborzanie zaśpiewali piękną polska kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”. Prawdopodobnie jeszcze nikt do tej pory nie zaśpiewał w tym kościółku polskiej kolędy na cześć Jadwigi Jagiellonki i jej męża Jerzego. Wydarzenie to zostało na stałe zapisane w kronice kościelnej przez opiekunkę tego miejsca, Urszulę Nitsche-Schleindlsperger.
Po obfitym obiedzie grupa udała się na ostatni występ do miejscowości Waldkraiburg. Czas pobytu wychowanków MDK nieuchronnie dobiegał końca. Po ciepłym posiłku, pełni wrażen, zmęczeni, ale szczęśliwi, wsiadali do autobusu i pytali organizatorów tego spotkania, Andrzeja i Gabrielę Białasów: „Kiedy my tu znów możemy przyjechać?". Pełni wrażeń, szczęśliwie wrócili wszyscy do Raciborza. Będzie co opowiadać swojej rodzinie i znajomym.
Do występów młodzież przygotowali: Daniel Rożek, Wioletta Cabaj i Agnieszka Busuleanu-Jaksik. Upominki powstały w pracowniach plastycznych Agnieszki Chmieleckiej i Martyny Rejner.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany