Zgrana paka spod trzepaka na deskach Raciborskiego Centrum Kultury
Podróż do dzieciństwa lat 70. i 80. XX w. zafundowali widowni artyści XVI Koncertu Charytatywnego Gwiazdka Serc. Przedsięwzięcie pod hasłem „Zgrana paka spod trzepaka” odbyło się 9 grudnia. Głównym organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Raciborska Izba Gospodarcza.
W piątkowy wieczór scena Raciborskiego Centrum Kultury przypominała osiedlowe podwórka z lat 70. i 80. XX wieku. Pierwszoplanowym bohaterem tegorocznej edycji Gwiazdki Serc był duży, metalowy trzepak wykonany przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Metalowe Klaudiusz Głombik sp. z o.o. Niebawem trzepak oraz dwie płyty debiutanckie pt: "33 ½" Marzeny Korzonek będzie można wylicytować, a środki z aukcji przekazane zostaną na cel charytatywny.
- Z roku na rok jesteśmy coraz starsi i coraz mniej pamiętamy czasy naszego dzieciństwa. Dlatego hasłem „Zgrana paka spod trzepaka” chciałem przypomnieć moim rówieśnikom, a tym nieco młodszym pokazać, jak kiedyś spędzało się wolny czas - mówił Janusz Szlapański, pomysłodawca tegorocznego hasła Gwiazdki Serc. - W latach naszego dzieciństwa życie toczyło się głównie przy trzepaku. Graliśmy w „ślepca”, robiło się fikołki, dziewczyny skakały w gumę - powrócił wspomnieniami J. Szlapański. - Nie było komputerów, telefonów komórkowych, tylu programów telewizyjnych co teraz. Mieliśmy piękne życie. Ludzie mieli o wiele więcej czasu dla siebie, spędzali go na świeżym powietrzu. Nie byliśmy wirtualni, tylko rzeczywiści. Pisaliśmy listy do siebie, a nie SMS-y. Dziś chcemy nieco przypomnieć te czasy - mówi Konrad Migocki, wiceprezes Raciborskiej Izby Gospodarczej.
Te czasy, choć w pigułce, przypomnieli artyści amatorzy Gwiazdki Serc. Koncert otworzył zespół Pompa Band. Tuż po nim romantyczny wiersz recytował Marek Labus. - Spotykamy się tu po raz XVI. Każdy koncert jest wyjątkowy. Z roku na rok zmieniają nam się artyści oraz hasło przewodnie, tylko jedno pozostaje bez zmian - cel. Dzięki temu, że jesteście dziś z nami, kupiliście bilety-cegiełki pomagacie tym, którzy tej pomocy potrzebują i na nią czekają. Dziękuję i życzę udanej zabawy - przywitał widownię Tadeusz Ekiert, prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej.
Nastrojowy klimat przerwały jazzowe dźwięki grupy PSM Bend utworem „Podwórkowy Blues”. Pompa Band zagrał radośnie „Tyle słońca”, zaś Los Izbos piosenką „Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły” podnieśli widownię z krzeseł. Nieco romantycznie zrobiło się, gdy na scenę wyszedł niezastąpiony duet: Aleksandra i Stanisław Gamrotowie, którzy wraz z chórem z Brzezia wykonali przebój „Alleluja”. Po ich występie Aleksandra Dik recytowała wiersz doskonale oddający dawne czasu przy trzepaku pt. „Król podwórka”.
Tegoroczny koncert był wyjątkowo muzyczny, a zadbali o to m.in. zespół Miraż, wykonując takie utwory jak: „Znak pokoju” i „You’ve Got a Friend”. Tuż po nich Dariusz Krzyżek zaśpiewał kultowe „Wehikuł czasu” Dżemu, a prowadzący Marek Kurpis (wicestarosta raciborski) i Mariusz Kaleta (dyrektor ZSO w Rudniku) przeprowadzili humorystyczny wywiad z publicznością.
Po kilku zabawnych rozmowach publiczność znów mogła posłuchać znanych przebojów. Jerzy Wiśniewski wykonał „Kołysankę pijacką”, a Katarzyna Ekiert żywiołowe „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.
Wzorem ubiegłego roku na deskach RCK wystąpili goście z pobliskiej Opawy. Czeski Puls
dał popis tańca nowoczesnego. Na zakończenie pierwsze części koncertu wystąpiła Marzena Korzonek ze swoim autorskim utworem „Jak Maj”.
Po krótkiej przerwie publiczność ponownie przywitał Pompa Band. Tuż po muzycznym przejściu na scenę wkroczyli amatorzy kabaretów. Grupa pracowników Eko-Okien przypomniała publiczności najsłynniejszy program rozrywkowy z lat 90 - „Randkę w ciemno”, tyle że w krzywym zwierciadle. - W Gwiazdce Serc uczestniczymy po raz czwarty. Za każdym razem staramy się zaskoczyć i rozbawić publiczność. A dzięki temu, że prezentujemy się przed widownią, wspieramy szczytny cel, przy okazji dobrze się bawiąc i integrując - mówi Anna Grzelak, specjalista ds. marketingu w firmie Eko-Okna S.A.
Na scenie prezentowali się również pracownicy Straży Granicznej z Nowego Sącza w piosence, a Manuela Krzykała wraz z grupą Skaza zaprezentowała fantastyczny pokaz tańca. Ksiądz dziekan Adam Bombelek i Julia Parzonka prezentowali swoje umiejętności wokalne. A prowadzący ponownie zabawiali publiczność zabawnymi dowcipami. Zuzanna Tomaszewska zaśpiewała „Żegnaj Kotku”. Trio Appassionato dało wspaniały popis instrumentalny pt.: „Piraci z Karaibów”.
Rafał Jarzombek i Grzegorz Łomnicki zaśpiewali „My Way”. Po tym duecie na scenie ponownie pojawiła się artystka Marzena Korzonek z utworem „Simply the Best”. - Piosenkę dedykuję wszystkim osobom o wielkim sercu, którzy przez tyle lat, co roku dokładają wszelkich starań, aby koncert mógł się odbyć i przyciągał tak szerokie grono publiczności. Jesteście the best! - przyznała Marzena Korzonek, raciborska wokalistka. Zbigniew Foryś wykonał „Przeżyj to sam”, do którego dołączyli wszyscy wykonawcy wieczoru. Wspólnym śpiewem zakończyli ponad 3-godzinne widowisko.
- W dzisiejszych czasach ludzie żyją w ciągłym pędzie. Za mało otwierają się na drugiego człowieka. Tym koncertem chcemy, aby na chwilę zwolnili tempo. Zrelaksowali się zasiadając na widowni Gwiazdki Serc, a przy okazji wpłaconą cegiełką wsparli potrzebujących - podkreślała Katarzyna Kielar, skarbnik RIG. - Każdego roku udaje nam się zebrać około 25-30 tys. zł z koncertu. Uzbierane środki w całości przekazujemy potrzebującym dzieciom z powiatu raciborskiego. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć naszą inicjatywę, a w piątkowy wieczór nie mógł być z nami w RCK, udostępniamy nr konta: Bank Spółdzielczy Racibórz nr 28 8475 0006 2001 0012 2340 0004 z dopiskiem: Cel charytatywny „Gwiazdka Serc”, na który można wpłacać dowolne datki - podsumowuje K. Kielar.
Współorganizatorem koncertu było Raciborskie Centrum Kultury. Patronat nad koncertem sprawowali: Urząd Miasta Racibórz i Starostwo Powiatowe w Raciborzu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany