Fraktale są wśród nas. Kolejny wykład Uniwersytetu Dziecięcego w Krzyżanowicach
Słowo fraktal pochodzi z łaciny od słowa fractus - złamany. Co ciekawe, nie istnieje jeszcze ścisła definicja fraktalu. Krótko mówiąc fraktale są figurami, w których jedna część jest podobna do całości - dowolnie mały fragment, odpowiednio powiększony, przypomina do złudzenia cały wyjściowy zbiór lub jego część. Jest to tak zwana cecha "nieskończonego samopodobieństwa".
Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale fraktale są wszędzie wokół nas, a widzimy je codziennie. Otaczający nas świat przyrody jest pełen niesamowitych barw, kształtów i wzorów. Każdy wzór jest przykładem porządku, harmonii. Przykładem fraktali może być układ chmur, układ gwiazd w galaktyce, płatki śniegu, drzewo, liść paproci, kryształki lodu. Kształty fraktali można odkryć w główce kalafiora czy brokuła, a nawet w pianie mydlanej.
Teoria fraktali to obecnie bardzo żywo rozwijająca się i bardzo modna dyscyplina naukowa. Zajmują się nią specjaliści różnych nauk: matematycy, fizycy, mechanicy. Mamy z nimi do czynienia przy: tworzeniu grafiki komputerowej, powiększaniu obrazów czy badaniu struktury łańcuchów DNA.
Ten ciekawy wykład - momentami emocjonujący i "zapierający dech" - poprowadził Paweł Jaskólski z grupy Heweliusze Nauki.
Paweł Jaskólski - archeolog, popularyzator nauki, edukator, trener - człowiek wielu talentów. Podczas studiów zajmował się archeologią doświadczalną i rekonstrukcją historyczną. Od lutego 2010 roku współpracuje z Centrum Nauki Kopernik. W CNK m.in. tworzy scenariusze zajęć, jest demonstratorem Grupy Pokazowej, animatorem Warsztatów Familijnych, trenerem szkolącym nowych animatorów oraz nauczycieli. W ciągu ostatnich 6 lat przeprowadził ponad 1000 pokazów naukowych i ponad 350 warsztatów naukowych. Na Science Busking poświęcił ponad 800 godzin pracy.
Podczas gdy młodzi studenci uczestniczyli w pokazach naukowych, rodzice i opiekunowie mogli nieodpłatnie wysłuchać wykładu w ramach Akademii Rozwoju Rodzica. Zajęcia odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Temat spotkania: Efektywność dla zapracowanych.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany