Prace uczniów raciborskiego Liceum Plastycznego można oglądać w Kuźni Raciborskiej
Wystawa prezentuje prace z trzech pracowni działających w szkole: rysunku i malarstwa, technik graficznych oraz fotografii. Prace z pracowni rysunku i malarstwa, prowadzonej przez mgr Martynę Rejner, obejmują rysunki oraz obrazy malowane techniką akrylową w formacie A0 i B1. Wykonane zostały przez uczniów klas 1-4 i stanowią przegląd tematów, które realizowane były w roku szkolnym 2016/17.
Prace z grafiki, który to przedmiot w Liceum Plastycznym prowadzi mgr Michał Sitek, również prezentują tematy podejmowane podczas lekcji, wśród których można wymienić martwą naturę, temat dowolny - opierający się o wizję autora pracy, rysowanie ze zdjęcia, polegające na odtwarzaniu rzeczywistości poprzez zrobione zdjęcie, a także temat „Śladami wielkich mistrzów”. Prace graficzne wykonywane były w technice druku wklęsłego: suchorytu i mezzotinty połączonej z efektami taśmy klejącej.
Z kolei prezentowany na wystawie zestaw wielkoformatowych fotografii portretowych ilustruje efekty ćwiczeń warsztatowych, inspirowanych twórczością wybranych mistrzów malarstwa. Uczennice raciborskiego Liceum Plastycznego pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz, w ramach przedmiotu podstawy fotografii i filmu oraz specjalności fotografia artystyczna, podjęły próbę ujęcia w kadrze siebie nawzajem. Stojąc naprzeciw po dwóch stronach obiektywu należało podjąć niezwykle trudne wyzwanie, tj. odegrać rolę fotografika lub modela. Niezwykle pomocna w tym zadaniu okazała się wiedza z historii sztuki. Realizując autorskie projekty fotograficzne, należało zwrócić szczególną uwagę na kompozycję oraz główny środek wyrazu artystycznego, jakim jest światło. Charakter i barwa światła były priorytetowym czynnikiem, determinującym wybór dzieł malarskich jako źródła analizy i kreacji twórczej. Przykładowo arcydzieło "Dziewczyna z perłą" pędzla holenderskiego mistrza Johannes'a Vermeera van Delft stało się inspiracją do pracy fotograficznej autorstwa Anny Kłos. Natomiast twórczość hiszpańskiego malarza portrecisty doby baroku Diega Velázqueza i jego obraz zatytułowany "Sibyl with Tabula Rasa" to wybór Carolin Mandrysz. Julia Urbańczyk postanowiła wykonać pastisz obrazu "Flora", czołowego przedstawiciela szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego - Tycjana. Katarzynę Słowiak zainteresował podobny klimat, stąd wyniosła poza modelki oraz wyjątkowe światło, podkreślające jej urodę. Oliwia Szymkiewicz postanowiła zmierzyć się z twórczością "starych mistrzów", ukazując mistrzowski warsztat, ale również podjęła próbę ukazania współczesnej estetyki, nawiązując do fotografii japońskiej. Paulina Soika proponuje realistyczny portret dziewczyny w wianku, stosując wyjątkowo subtelną paletę barw złamanych. W twórczości Doroty Maciaszek pojawia się romantyczny motyw Anioła, jak również symboliczne przedstawienie dziewczyny z lustrem. Magdalena Jaskot z kolei preferuje fotografię klasyczną, czarno-białą o minimalistycznym wyrazie.
Realizowane projekty fotograficzne z jednej strony sprzyjają indywidualizacji procesu kształcenia, z drugiej zaś pozwalają na rozwijanie umiejętności pracy w zespołach, co jest niezwykle ważne w pracy zawodowej. Tego rodzaju program nauczania, preferujący warsztatowe formy kształcenia, łączący wiedzę teoretyczną - w tym konkretnym przypadku z historii sztuki - z praktycznymi ćwiczeniami w studio lub ciemni fotograficznej oraz plenerze, wydaje się najbardziej trafnym i efektywnym.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany