Zamek Piastowski zaprasza do odwiedzin i obejrzenia wystaw
Zwiedź raciborski zamek w Wielkanocny Poniedziałek
- Tradycyjnie już, jak co roku zapraszamy zarówno wszystkich mieszkańców powiatu, jak i ich świątecznych gości do wizyty na Zamku Piastowskim w Raciborzu w drugi dzień Świąt Wielkanocy. Przypominamy, w Wielką Sobotę 15 kwietnia oraz Wielkanoc 16 kwietnia zamek będzie nieczynny. Lany Poniedziałek będzie okazją, by obejrzeć m.in. efekty zakończonej w czerwcu 2016 r. renowacji kaplicy zamkowej - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
17 kwietnia Zamek zaprasza w godzinach od 10.00 do 18.00. Początek zwiedzania o każdej pełnej godzinie. W Punkcie Informacji Turystycznej będą dostępne liczne pamiątki, lokalne wydawnictwa w promocyjnej cenie (m.in. "Na bursztynowym szlaku. 800 lat Raciborza", "Najstarsze widoki miasta Raciborza"), mapki, akwarele, reprodukcje kaplicy zamkowej i zamku w Tworkowie, breloczki, magnesy (limitowana edycja z okazji 800 lat Raciborza), znaczki turystyczne oraz foldery Śląskiej Organizacji Turystycznej. Wstęp po wykupieniu biletu: 6,50 zł - normalny, 4 zł - ulgowy.
"Jajka, kroszonki i malowanki" - zamek zaprasza do zwiedzania wystawy
- "Jajka, kroszonki i malowanki" - to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się, przypomnijmy 4 kwietnia br. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z kolekcji raciborzanina Jana Lorenca, który zbiera je od blisko 20 lat - zachęca Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Na wystawie zobaczyć można w większości jajka kurze, gęsi czy strusia. Materiał, z którego są wykonane, jest bardzo różny. W większości to wydmuszki z jaj naturalnych, ale nie brakuje jajek ze szkła, porcelany, drewna i emalii komórkowej. Są też jajka malowane i skrobane. Kolekcję uzupełniają stojaki, pojemniki na prezenty.
Jednocześnie Zamek przypomina: osoby, które wzięły udział w warsztatach z malowania pisanek na gęsich wydmuszkach, mogą już odbierać swoje prace. Po odbiór prac należy zgłosić się do Punktu Informacji Turystycznej przy ulicy Zamkowej 2, codziennie od 10.00 do 18.00. Wspomniane warsztaty poprowadziła Aleksandra Mrok-Rutkowska z Pracowni Ceramiki Gliniane w Radlinie.
"Suszenie głowy" - wystawa plakatu uczniów Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej już wkrótce na Zamku Piastowskim
Za nami wystawa fotografii raciborzanina Wiktora Luci pt. "Z bliska i z daleka", a już wkrótce wernisaż prac uczniów Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Młodzi technicy organizacji reklamy już po raz piąty na Zamku Piastowskim w Raciborzu zaprezentują swoje prace. Na wernisaż Zamek zaprasza w środę 12 kwietnia. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny.
- To kolejna już wystawa form wizualnych autorstwa uczniów Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej, kształcących się w zawodzie technik organizacji reklamy. Wystawa przyjęła formę instalacji artystycznej składającej się z projektów wykonanych przez uczniów klas II-IV w latach 2016-2017 - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
- Instalacja "Suszenie głowy" na Zamku Piastowskim w Raciborzu - to aranżacja przestrzeni przedstawiająca zlepek przytłaczających bodźców komercyjnych, reklamowych oddziałujących na współczesnego człowieka. W tym gąszczu chęci posiadania, manipulowania potrzebami, gdzieś przedzierają się problemy istotne dla egzystencji człowieka. Motywem przewodnim dla młodych twórców stało się przemijanie, szukanie sensu życia, często szukanie wartości metafizycznych. Wśród projektów mamy również prace dotyczące typowej reklamy komercyjnej. Młodzi artyści operują prostymi i uniwersalnymi znakami, często łączonymi w nietypowe konteksty. Pojawią się prace bardzo ascetyczne z formami zgeometryzowanymi o niezwykle mocnym i czystym przekazie a także typowo ilustratorskie wykorzystujące fotografię. Spora część praz odznacza się dojrzałością i wykracza poziomem poza ćwiczenia wykonywane w ramach zajęć lekcyjnych - mówią Agnieszka Wereszczyńska i Zygmunt Kobylak, nauczyciele Technikum Nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej, pod których kierunkiem zostały wykonane prezentowane prace.
- Instalacja artystyczna jest jedną z wielu form, jakimi posługuje się sztuka współczesna w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. To forma wypowiedzi wykraczająca poza kształt rzeźbiarskiej twórczości pomnikowej, stanowi ważne naturalne uzupełnienie miejskiego środowiska życia człowieka - dopowiadają nauczyciele Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej.
Wystawę na zamku można oglądać codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej - parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany