Marceli Reszka laureatem XXII Międzynarodowej Nagrody Prezydenta Katowic im. Stanisława Moniuszki
W sobotę 17 czerwca, podczas Święta Śląskiej Pieśni i Muzyki Trojok Śląski, w katowickim amfiteatrze zostały wręczone prestiżowe Międzynarodowe Nagrody Prezydenta Miasta Katowice im. Stanisława Moniuszki, której laureatem jest pochodzący z Raciborza dyrygent, kompozytor i pedagog Marceli Reszka.
Nagroda ta ustanowiona została z myślą o podkreśleniu ogromnego nieprzemijającego znaczenia ruchu muzycznego w kształtowaniu kultury i trwałych wartości etycznych płynących z upowszechniania piękna pieśni i muzykowania na Górnym Śląsku. Przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu społecznego ruchu na Górnym Śląsku. Jest to jedyna nagroda międzynarodowa w Europie, przyznawana w tej dziedzinie.
Marceli Reszka to pedagog z powołania, ale przede wszystkim pasjonat muzyki. W swojej wieloletniej pracy nauczyciela, kompozytora i dyrygenta kieruje się mottem “Śpiew jest mową serca; ku pociesze i radości serc ludzkich oraz na chwałę Boga najwyższego”. Wykazując się życiową mądrością, szacunkiem do drugiego człowieka i miłością do muzyki zdobywa zaufanie młodych ludzi i rozbudza w nich pasję i zamiłowanie do sztuki.
Laureat ukończył studia wyższe na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z wychowania resocjalizującego oraz studiów podyplomowych z resocjalizacji i socjoterapii. Jest założycielem i dyrygentem Młodzieżowego Chóru „Bel Canto”, działającego w Stowarzyszeniu „Pomocna Dłoń” w Raciborzu. Chór ten jest laureatem wielu konkursów wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2006 roku chór został odznaczony „Brązową odznaką honorową” przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, zaś w roku 2011 „Srebrną Odznaką Honorową” oraz „Dyplomem Specjalnym” w uznaniu zasług i osiągnięć w upowszechnianiu idei śpiewaczej oraz za aktywne uczestnictwo w chóralnej wspólnocie Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach.
Marceli Reszka jest pomysłodawcą i organizatorem koncertów dobroczynnych „Dzieci – dzieciom”, konkursu wojewódzkiego „Mistrz fletu”, którego XVII edycja przypada w tym roku. Jest czynnym nauczycielem muzyki, posiada I stopień specjalizacji zawodowej oraz tytuł nauczyciela dyplomowanego. Aktualnie prowadzi trzy chóry dziecięce, młodzieżowy chór „Bel Canto” oraz trzy zespoły fletowe.
Ma szeroko rozbudowany warsztat kompozytorski. Wielokrotnie zdobywał wyróżnienia i nagrody w konkursach kompozytorskich, festiwalach, przeglądach itp. Jego praca oraz osiągnięcia zostały wyróżnione również następująco:
- Nagroda Animatora Kultury w dziedzinie muzyki w 2008 roku,
- Nagroda Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury - Mieszko 2011 w kategorii Twórczość estradowa - muzyka,
- Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków za zajęcie 5 miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie o tytuł nauczyciela muzyki, przewodnika i opiekuna muzycznego - 2016 rok,
Został również odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2011 roku, Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w 2004 r., Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2009 r., Złotą Odznaką Honorową z Laurem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr - Zarząd Główny w Katowicach.
Również w pracy z solistami w dziedzinie poezji śpiewanej zdobywał najwyższe laury w konkursach. W swojej pracy prowadzi różnorodne zespoły muzyczne: wokalno-taneczne, wokalno-instrumentalne, instrumentalne oraz pracował z solistami, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W 2002 roku został nagrodzony w Konkursie Kompozytorskim na nowe psalmodie (PZChiO – Oddział Śląski w Katowicach). Współautor wydanego w 2004 roku śpiewnika dla dzieci „Zimowe piosenki”. W 2005 roku z cyklu „Śląskie zeszyty nutowe” opublikowano i wydano staraniem PZChiO – Oddziału Śląskiego w Katowicach, część kompozycji na chór mieszany. W 2009 roku został wydany „Zbiór pieśni na chór mieszany” a w roku 2010 „Zbiór kolęd, pastorałek i melodii bożonarodzeniowych na flety podłużne”. W roku 2015 wydano „Missa de Sancta Trinitate”.
Marceli Reszka od ponad 40 lat nadal pełni funkcję organisty w raciborskich kościołach, Jest również kompozytorem muzyki m.in. do hymnu Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu, hymnu Zespołu Szkół w Pietrowicach Wielkich, hymnu stowarzyszenia „Pomocna Dłoń”, muzyki do baśni braci Grimm „Kopciuszek” oraz muzyki do sztuki Helmuta Kajzera „Gwiazda”.
Ma w swoim dorobku wiele opracowań i kompozycji: pieśni do słów J. Eichendorffa, nowe opracowania raciborskich pieśni ludowych, nowe opracowania kolęd na chór mieszany, psalmy i pieśni na chóry mieszane, pieśni na chóry dziecięce, piosenki dla dzieci, miniatury instrumentalne (organowe, fortepianowe, duety i tria instrumentalne itp.). Jest również autorem wielu nowych opracowań utworów muzyki klasycznej i popularnej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany