Podróżnicy w czasie z SP1
Pod koniec września 87 uczniów ze Szkoły na Ostrogu i Szkoły w Opawie wzięło udział w trzydniowej wycieczce do Krasiejowa przez Kotlinę Kłodzką.
Było to trzecie wspólne działanie w ramach polsko-czeskiego projektu „Wspólna nauka drogą do sukcesu” w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska na lata 2014 – 2020 dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa Działanie nosiło nazwę „Badanie przez zwiedzanie”.
Edukacyjny wyjazd rozpoczął się w Krasiejowie, gdzie uczniowie poznali przeszłość geologiczną Ziemi, zwiedzili tunel czasu, pawilon paleontologiczny, prehistoryczne oceanarium, wzięli udział w warsztatach paleontologicznych, poznali stratygrafię Ziemi. W niezwykłym interaktywnym pawilonie muzealnym przemierzyli wspólnie podróż w czasie. Przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji Człowieka wzięli udział w kolejnym niezwykłym zdarzeniu. Wplątali się w zawiłe losy Świata. Stali się świadkami fascynujących przemian i dołączyli do wybranego grona podróżników w czasie - temponautów. Przygoda zaczęła się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone.
Podczas drugiego dnia polsko – czeska grupa zwiedziła Polanicę Zdrój, gdzie przeprowadzono warsztaty z badania chemicznego wód zdrojowych. Niewątpliwą atrakcją było wejście na Szczeliniec z mapą , kompasem oraz GPS-em w tablecie. W Masywie Szczelińca uczniowie badali rodzaje skały i poznawali ich pochodzenie. Poznali też genezę gór zrębowych z piaskowca ciosowego, a także formy geologiczne powstałe w wyniku wietrzenia. Wieczorem odbyło się integracyjne ognisko i dyskoteka.
Uczniowie obu szkół dzielnie „łamali języki” starając się porozmawiać z nowymi kolegami. Trzeciego dnia dzieci zwiedzały Sztolnię Gertruda. Na terenie poznały metodę wybijania monet, dowiedziały się jak wyrabia się sztabki złota oraz poszukiwały złota. Zobaczyły Muzeum Minerałów i Izbę górnictwa. Z przewodnikiem zeszli szybem, aby zobaczyć podziemny wodospad w Sztolni Czarnej oraz miały możliwość pływania łódką o wdzięcznej nazwie Titanic. Podziemny Spływ odbył się na odcinku ok. 200 metrów.
Cała wycieczka była oryginalnym sposobem przekazania wiedzy w ciekawy i niekonwencjonalny sposób, tak aby efekty nauki były jak najtrwalsze i zachęcały dzieci do pogłębiania wiedzy z różnych dziedzin.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.