W raciborskim poprawczaku uczą, co znaczyć być kochającym tatą
Najpierw odbyły się zajęcia z edukacji seksualnej, podstaw prawa rodzinnego i cywilnego, położnictwa i udzielania pierwszej pomocy dziecku prowadzone przez specjalistów. Po ich zakończeniu zaczęła się najtrudniejsza część projektu: opieka nad lalką. Wszystko w ramach projektu, którego celem jest wyposażenie wychowanków w wiedzę i umiejętności niezbędne w momencie pojawienia się dziecka na świecie.
W projekt realizowany wspólnie z fundacją „Żyć na nowo” działającą w Zakładzie Poprawczym w Zawierciu zaangażowanych jest 13 wychowanków. Każdy z nich otrzyma lalkę-manekina, imitującą 3-miesięczne dziecko wraz z jego podstawowymi zachowaniami i reakcjami, charakterystycznymi dla tego okresu rozwojowego. „Dziecko” posiada wbudowane elektroniczne urządzenie połączone z programem komputerowym, którego włączenie uaktywnia funkcje życiowe lalki, a opiekun nosi na przegubie specjalny nadajnik – posługując się nim w odpowiednim momencie, wysyła do systemu sygnał, który potwierdza poprawność reakcji „ojca”.
- W realizowanym projekcie kluczem jest słowo „świadomość” – mówi Andrzej Tomczyk, dyrektor szkół w raciborskim Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich – Świadomość własnej gotowości do podjęcia tak odpowiedzialnej roli życiowej, świadomość złożoności i ważności roli ojca, świadomość odpowiedzialności za dziecko i rodzinę. Wszyscy nasi podopieczni mają bardzo słabo rozpoznany model ojca, pełni są negatywnych wspomnień i obrazów z przeszłości. Ten projekt ma pomóc im w uniknięciu błędów, których sami są ofiarami.
Dla każdego z wychowanków lalka jest programowana indywidualnie, a zachowania dziecka nie powtarzają się, dzięki czemu wychowanek nigdy nie wie, jak będzie zachowywać się jego „dziecko”. Zadaniem opiekuna - ojca jest rozpoznanie i zaspokojenie potrzeb malucha. Wychowanek musi zmienić pieluchę, nakarmić „dziecko”, zmienić jego pozycję lub zwyczajnie wziąć na ręce i przytulić, jednocześnie uważając, aby wszelkie czynności przeprowadzone zostały w sposób bezpieczny dla „dziecka”. Każdy z 13 wychowanków sprawuje nad lalką indywidualną opiekę, która trwa nieprzerwanie przez 48 godzin, także w porze nocnej, kiedy dziecko nie ma akurat ochoty na sen czy podczas zajęć szkolnych i warsztatowych. Sposób sprawowania opieki jest imiennie rejestrowany w programie i stanowi obraz wszystkich działań opiekuna, a każde jego niepożądane zachowanie, spóźniona lub nietrafiona reakcja zostaje zapisane w systemie i posłuży na koniec projektu jako materiał do analizy.
W czasie realizacji programu wychowankowie wraz z koordynatorem będą spotykali się w kilkuosobowych grupach, by wspólnie dzielić się wrażeniami, doświadczeniami i odczuciami z okresu pielęgnacji dziecka. Będą też prowadzone indywidualne rozmowy, w czasie których wychowankowie będą mogli zapoznać się z pełnym raportem, podsumowującym jakość opieki nad dzieckiem.
m.naszraciborz.pl wideo [tutaj]
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.