Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja14 listopada 201717:08

W DK Strzecha nagrodzono dziesięciu raciborskich twórców i animatorów kultury

W DK Strzecha nagrodzono dziesięciu raciborskich twórców i animatorów kultury  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Za nami tegoroczne Święto Animatora Kultury. Podczas uroczystości w Domu Kultury Strzecha prezydent Mirosław Lenk uhonorował dziesięć osób. W kategorii twórcy kultury są to: Katarzyna Gierszewska Widota i Andrzej Widota, Karolina Stanieczek oraz Adrian Szczypiński i Wojciech Mitręga. W kategorii animator kultury nagrodzeni zostali: Teresa Adamska, Julita Ćwikła, Aldona Krupa Gawron, Maria Machowska i Andrzej Śliwicki. 

Ideą przyznawania przez prezydenta Raciborza nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury jest docenienie twórców i animatorów, którzy swoją postawą, działalnością, talentem, zmysłem organizacyjnym w największym stopniu krzewią kulturę w naszym mieście. Nagroda ma charakter finansowy. Jej wysokość w tym roku wynosi 2000 zł. Tegoroczny program artystyczny Święta Animatorów Kultury wypełniły prezentacje zespołów Raciborskiego Centrum Kultury.

Maria Machowska pracuje w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu od 1981 roku. Pierwsze dwa lata pracy poświęciła bezpośrednio obsłudze czytelników, natomiast od 1983 roku do dzisiaj pełni funkcję kierownika Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Praca w tym dziale jest pracą żmudną i mało medialną, jednak niezwykle ważną, ponieważ jakość gromadzenia i opracowania zbiorów ma ogromny wpływ na ich udostępnianie.
 
Parafrazując znane powiedzenie o królu Kazimierzu Wielkim, można śmiało stwierdzić, że Pani Machowska zastała katalog raciborskiej biblioteki papierowy a zostawi… komputerowy. Komputeryzacja procesów bibliotecznych w raciborskiej bibliotece rozpoczęła się w 2000 roku w Dziale Gromadzenia właśnie pod kierownictwem Marii Machowskiej. Aby nadążyć za zmianami, Pani Machowska, mimo ukończenia wyższych studiów w zakresie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Wrocławskim, na bieżąco uzupełnia swoje kwalifikacje biorąc udział w licznych kursach dot. obsługi komputera, formatu MARC21 czy programu bibliotecznego PATRON. Od dwóch lat realizuje również cieszące się dużym zainteresowaniem zamówienia czytelników dokonywane poprzez usługę Zaproponuj tytuł na stronie internetowej biblioteki.
 
Warto także podkreślić wkład Pani Machowskiej w odbudowę księgozbiorów dwóch filii bibliotecznych, które zostały całkowicie zniszczone w trakcie powodzi w 1997r. Dzięki pomocy bibliotek i wydawnictw z całej Polski a także zaangażowaniu Pani Machowskiej, zniszczone filie bardzo szybko mogły wrócić do obsługi czytelników.
 
Maria Machowska jest pracownikiem sumiennym i niezawodnym w zakresie powierzonych jej zadań a jednocześnie zawsze chętnie włącza się w akcje promujące czytelnictwo. Od lat bierze udział w imprezach cyklicznych dla dzieci takich jak: Noc z Andersenem, Lato z biblioteką czy Urodziny Kubusia Puchatka. Inicjuje i obsługuje liczne spotkania autorskie oraz wernisaże wystaw w bibliotecznej Galerii GAWRA oraz chętnie przygotowuje pytania do powiatowych konkursów literackich. Nieocenione są również pomysły, które podsuwa swoim koleżankom z innych działów dotyczące tematów imprez cyklicznych, konkursów, wycieczek itp. Wszystkie te działania wychodzą poza zakres obowiązków Pani Machowskiej, jednak podejmuje je z wielkim zaangażowaniem, co znajduje swoje odzwierciedlenie w sympatii i uznaniu zarówno ze strony współpracowników jak i czytelników biblioteki. W 2013 roku została nagrodzona Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
 
Aldona Krupa – Gawron jest z wykształcenia nauczycielem języka polskiego, nauczycielem języka rosyjskiego oraz choreografem tańca. Pełni funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”, aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym miasta i regionu jak również promując Racibórz w licznych przedsięwzięciach organizowanych na terenie kraju oraz poza jego granicami.
 
Będąc Prezesem Stowarzyszenia pełni jednocześnie funkcję choreografa i kierownika wszystkich zespołów skupionych w tej organizacji (m.in. zespoły mażoretek, folklorystyczne, tańca nowoczesnego, kapela ludowa). Pani Aldona Krupa – Gawron wykazuje znaczne umiejętności i zaangażowanie w pracy artystycznej z dziećmi i młodzieżą. Rozbudza w nich zamiłowanie do tańca, muzyki i śpiewu; uczy szacunku do tradycji i tolerancji wobec odmienności kulturowych.
 
W zespołach, w różnych grupach wiekowych, tańczy około 300 dzieci i młodzieży. Biorą one udział rocznie w kilkudziesięciu imprezach kulturalno-artystycznych, organizowanych na terenie miasta (m.in. Dni Raciborza, Festyn Ekologiczny, Memoriał im. dh. A. Kaczyny i kapt. A. Malinowskiego, obchody świąt państwowych i regionalnych - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wybuchu III Powstania Śląskiego, odzyskania przez Polskę niepodległości państwowej, „Pływadło”- regionalne zamierzenie pn. „Odra – rzeką integracji europejskiej”, festyny szkolne, przedszkolne, koncerty charytatywne).
 
Pani Aldona Krupa – Gawron jest inicjatorem i organizatorem Międzynarodowych Spotkań Artystycznych – „Śląsk kraina wielu kultur”, działania wpieranego finansowo z budżetu miasta. W tym roku odbyła się XVII edycja tego wydarzenia artystycznego z udziałem około 1000 uczestników.
 
Ponadto, przygotowane choreograficznie zespoły Pani Aldony Krupy – Gawron występują na terenie kraju, z powodzeniem promując nasze miasto. Uczestniczą w wielu konkursach, przeglądach, festiwalach, zgrupowaniach, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia. Młodzi artyści, pod przewodnictwem Pani Aldony Krupy-Gawron występują także poza granicami kraju, będąc ambasadorem polskiej kultury (m.in. Czechy, Słowacja, Ukraina, Niemcy, Węgry, Austria, Rumunia, Serbia, Chorwacja, Bułgaria, Belgia, Włochy, Francja, Serbia, Hiszpania, Grecja, Turcja, Brazylia, Korea Południowa, Wenezuela, Indonezja, Cypr, Majorka).
 
Za działalność przyczyniającą się do nobilitacji kultury miasta Pani Aldona Krupa – Gawron była nagradzana nagrodą Prezydenta Miasta. Otrzymała także nagrodę Starosty Raciborskiego „ Mieszko 2008” za działania promujące region ziemi raciborskiej oraz Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego i Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki: „ Zasłużony Działacz Kultury”.
 
Pomimo wielu nagród i wyróżnień Pani Aldona Krupa – Gawron nie spoczywa na laurach. Wykazuje ogromne zaangażowanie w życiu kulturalnym miasta. Podkreślenia wymaga fakt, że Pani Aldona, można by powiedzieć, jest ze swoimi zespołami wszędzie. Każdy kto zwróci się do Niej o oprawę artystyczną różnorodnych przedsięwzięć, nie pozostaje z odmową. Zawsze chętna do pomocy i współpracy.
 
Adrian Szczypiński jest uznanym raciborskim dokumentalistą. Autorem, producentem i reżyserem filmów dokumentalnych, w których podejmuje tematy unikalne i rzadko opisywane w literaturze historycznej ziemi raciborskiej. Nominowany przy każdej ze swoich produkcji stara się łączyć temat wiodący danego filmu z dziejami i topografią całej raciborszczyzny. Fakty czerpie z archiwalnych dokumentów, wspomnień ludzi, a także wiedzy lokalnych historyków. Adrian Szczypiński działa także na polu popularyzacji wiedzy o historii kina, prowadzi prelekcje, wspiera różnego rodzaju projekty filmowe realizowane przez placówki oświatowe. Na co dzień pracuje w lokalnej telewizji kablowej jako realizator.
 
Wojciech Mitręga to pasjonat historii, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego,pracownik Archiwum Państwowego w Raciborzu, miłośnik gór. Racibórz od lat jest głównym tematem filmów powstających pod okiem Adriana Szczypińskiego. Pierwszą pełnometrażową produkcją była historia kina „Bałtyk” (współproducentem był Grzegorz Mejłun). „Gloria/Bałtyk” na ekranie zobaczyliśmy w 2012 roku, kolejne produkcje pojawiały się już lawinowo. Bardzo pozytywny odbiór wywołała historia pomnika Matki Polki i „Z biegiem Psinki”. Ten ostatni obraz przedstawia kilkusetletnią historię rzeki, który zanikła zaledwie 40 lat temu. Kolejne filmy to o dziejach parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz poświęcony raciborskiej temidzie Pan Szczypiński pierwotnie swe filmu realizował sam, jako pasjonat lokalnej historii. Po jakimś czasie o konsultacje historyczne i dostęp do materiałów źródłowych zwrócił się do Wojciecha Mitręgi, który ułatwił filmowcowi poruszanie się po zasobach archiwalnych, wtajemniczył w arkana korzystania z dokumentów. Obaj Panowie zauważyli, że współpraca może przynieść efekty i kolejne filmy realizowali już razem. Mitręga wsparł Szczypińskiego rzetelną, udokumentowaną historycznie, opartą na dokumentach wiedzą. To dla niego chleb powszedni, wszak na co dzień jest pracownikiem Archiwum Państwowego, zawodowo przegrzebującym się przez stosy akt, laikowi często pozornie nic nie mówiących dokumentów, dla historyka będących źródłem bezcennej wiedzy. I to właśnie Pan Wojciech wniósł do działalności tandemu, przyczyniając się jako współscenarzysta i współrealizator do powstania dwóch ostatnich filmów – o dziejach parafii pw. NSPJ i raciborskiej temidzie. Podział ról jest zatem prosty. Pan Adrian Szczypiński odpowiedzialny jest za kwestie techniczne czyli sprzęt i ujęcia, Pan Wojciech Mitręga odpowiedzialny jest za merytorykę, czyli dostarczenie materiałów źródłowych.
 
Nową produkcją Adriana Szczypińskiego oraz Joanny Kwiatkowskiej-Starzyk jest film dokumentalny „Z kamerą po Brzeziu znanym i nieznanym” zrealizowany z inicjatywy mieszkańców Brzezia wspólnie z Raciborskim Centrum Kultury. Uroczysta premiera filmu odbyła się 26 października w DK „Strzecha”, zaś 5 listopada br. odbyła się uroczysta premiera filmu Adriana Szczypińskiego oraz Wojciecha Mitręgi „Newerla”, o zacnym raciborzaninie, prawniku, autorze książek historycznych o Raciborzu i powiecie raciborskim. Prapremiera filmu odbyła się 24 czerwca br. w Pałacu w Wojnowicach, w rocznicę 85 urodzin Pana Newerli oraz 60 rocznicę pożycia małżeńskiego Państwa Newerlów.
 
Teresa Adamska należy do elitarnego grona najwybitniejszych instruktorów w całej historii Raciborskiego Domu Kultury. Będąc nauczycielką języka polskiego, swoją działalność na niwie animacji kultury związała z recytacją i tzw. żywym słowem. Założony przez Nią w 1979r. roku TEATR POEZJI przez długie lata stanowił kuźnię talentów dla uczniów raciborskich szkół średnich, którzy nie chcieli ograniczać kontaktu z poezją do lekcji szkolnych. Na spotkaniach z Teresą Adamską zdobywali oni wiedzę jak rozumieć oraz recytować wiersz i prozę poetycką, ale przede wszystkim uczyli się kultury słowa, historii literatury, sztuki dokonywania trafnych wyborów literackich. Wychowankowie instruktorki zdobyli wielką liczbę nagród i wyróżnień na różnych przeglądach i festiwalach w całym kraju, przede wszystkim na najbardziej renomowanym Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Ale wartością dodaną jej skromnej i sumiennej pracy było podnoszenie – poprzez literaturę – formacji duchowej młodego pokolenia i tworzenie tradycji szacunku dla kultury i sztuki.
 
Kulturotwórcza rola Teresy Adamskiej nie ograniczała się do prowadzenia własnych zajęć. Często była zapraszana w mieście i powiecie do gremiów jurorskich; zawsze stawiała tam na dobry wiersz i autentyczny talent wykonawczy, czym wpływała na poziom tej niełatwej sztuki, jaką jest recytacja. Prowadziła zajęcia w grupie, ale potrafiła także w czasie długich indywidualnych spotkań cyzelować tekst tak, aby w interpretacji młodego recytatora osiągnął blask diamentu. Długoletnia działalność Teresy Adamskiej przyczyniła się do wychowania humanistycznej elity Raciborza. Raciborska polonistka, realizując swoją pasję, zaszczepiła w kilku generacjach młodych adeptów recytacji bakcyla dobrej poezji oraz świadomość, że tylko z prawdziwą sztuką nasz świat jest piękny i prawdziwy.
 
Julita Ćwikła po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim w 1991 roku podjęła pracę w Muzeum w Raciborzu, gdzie od 26 lat kieruje działem etnografii. Główne zainteresowania zawodowe to: obrzędy, śląskie stroje ludowe, ikonografia hagiograficzna, śląska sztuka ludowa. W tym kierunku prowadzi badania terenowe dotyczące obrzędowości dorocznej i rodzinnej regionu raciborskiego. Od 2006r organizuje konkursy popularyzujące plastykę obrzędową – Powiatowy Konkurs na Ozdobę Wielkanocną adresowany do dzieci i młodzieży szkół powiatu raciborskiego, który cieszy się coraz większą popularnością. W 2017 odbył się XI. Powiatowy Konkurs na Ozdobę Wielkanocną. Dzięki jej działalności i aktywności Muzeum w Raciborzu pozyskało do swoich zbiorów wiele ciekawych obiektów śląskiej kultury ludowej.
 
Julita Ćwikła to twórczyni licznych wystaw etnograficznych o tematyce prezentującej śląską kulturę ludową m.in.: „Raciborski strój ludowy” (Racibórz 2008 r.) „Rok obrzędowy nad Górną Odrą ” (Racibórz 1993 r.), „Kreple, krupnioki i moczka. Tradycyjna kuchnia śląska ” (Racibórz 2001-2002), „Święci na śląskich drogach” (Racibórz 2003 r. ) „Pszczelarstwo na Śląsku” (Racibórz 2004 – 2005 r.), „Sztuka ludowa na Śląsku w zbiorach Muzeum w Raciborzu” (Racibórz 2005 r.), „Anioły, diabły i inne strachy w sztuce ludowej” (Racibórz 2005-2006 r.), „Meble z wiejskiej izby” (2009 r.), „Korony dożynkowe powiatu raciborskiego”(2013), „Kuchnia raciborska”(2014), „Patataj, patataj...do krainy dawnego dzieciństwa” (2017).
 
Julita Ćwikła prowadzi wiele zajęć i lekcji muzealnych z zakresu edukacji regionalnej oraz uczestniczy w pracach jury wielu konkursów z zakresu śląskiej kultury ludowej. Julita Ćwikła od wielu lat bada i promuje śląską kulturę ludową. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji o zasięgu ogólnopolskim.
 
Była głównym koordynatorem ze strony polskiej projektu związanego z organizacją Międzynarodowych Targów i Konferencji Muzealnej w Ostrawie. Współpracowała przy realizacji projektu pn. „Św. Florian na Śląsku” konferencja muzealna i wystawa „Św. Florian w zbiorach muzeów” w Muzeum w Raciborzu. W ramach projektu zorganizowała międzynarodową wystawę „Kult św. Floriana na Śląsku” i opracowała katalog zbiorów śląskich muzeów (polskich i czeskich) dotyczących ikonografii św. Floriana. Julita Ćwikła w gronie etnografów śląskich cieszy się dużym uznaniem i ma opinię znawcy tematów związanych z kulturą ludową raciborszczyzny.
 
Karolina Stanieczek jest pracownikiem Instytutu Studiów Edukacyjnych i Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, twórcą indywidualnym. W roku 2003 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach z tytułem magister sztuki (o specjalności grafika warsztatowa w pracowni druku wklęsłego). Tematem pracy dyplomowej był cykl grafik wykonanych w technikach druku wklęsłego (akwaforty i akwatinty) stanowiący ilustrację do opowiadań Fiodora Dostojewskiego („Łagodna”, „Białe noce”, „Krokodyl”, „Bobok”). Na ich bazie powstało kilka instalacji przestrzennych oraz książka autorska z ilustracją ruchomą. 16 marca 2011 roku na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach obroniła pracę doktorską z zakresu grafiki warsztatowej pod opieką artystyczną adj. II st. dr hab. Aleksandra Ostrowskiego.
 
Oprócz działalności w zakresie sztuk pięknych (rysunek, malarstwo i grafika) zajmuje się również fotografią artystyczną oraz lalkarstwem. W swoim dorobku ma wiele publikacji oraz wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą (Litwa, Niemcy, Czechy). Swoje prace popularyzuje na terenie Raciborza. 11 maja 2016 r. w Raciborskim Centrum Kultury odbyło się otwarcie wystawy cyklu grafik dr Karoliny Stanieczek pt. „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. Wernisaż uświetniły odczyty prozy do której ilustracjami były prezentowane na wystawie prace. Wystawa ta była prezentowana również w raciborskim Muzeum. Cykl „Pociągi pod specjalnym nadzorem” to ilustracje do utworu o tym samym tytule jednego z największych czeskich prozaików: Bohumila Hrabala. Ich autorką jest dr Karolina Stanieczek. Podczas wernisażu studenci filologii czeskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu odczytali fragmenty „Pociągów pod specjalnym nadzorem”. Wystawa celowo zbiegła się z Dniami Czeskimi (9 i 10 czerwca 2016) organizowanymi przez Zakład Filologii Słowiańskiej PWSZ w Raciborzu. Odwiedzający mogli przy tej okazji zobaczyć „czechofilską”, interesującą twórczość dr Karoliny Stanieczek.
 
Pozostała aktywność artystyczna to m.in.:
- Współpraca z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu,
- Współpraca z Teatrem Współczesnym w Warszawie,
- Współpraca z włoską artystką wizualną Francescą Bonci,
- Współpraca z wydawnictwami muzycznymi (prace graficzne i kolaże wykorzystane na okładkach zespołów).
 
Katarzyna Gierszewska-Widota i Andrzej Widota – głosy i mózgi eksperymentów dźwiękowych zespołów THE BAND OF ENDLESS NOISE i TrzyDwa%UHT.

Katarzyna Gierszewska-Widota jest dyplomowaną dziennikarką i germanistką, autorką ponad 100 reportaży oraz innych form filmowych, emitowanych cyklicznie w TVP. Od roku 2001 współpracuje z Zespołem Producenckim Pro Futura w Opolu (V Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska za współrealizowanie magazynu "Schlesien Journal Jung"; nominacja do XIV Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej za autorski reportaż). Poza pracą koncepcyjną, w swoich produkcjach jest równolegle operatorką kamery i montażystką. W 2010 roku otrzymała nagrodę za najlepszy debiut na ogólnopolskim festiwalu teledysków Yach Film. W tym samym roku otrzymała Nagrodę Starosty Raciborskiego Mieszko. Od kilkunastu lat współtworzy i nagrywa autorską muzykę m. in. z zespołami TrzyDwa%UHT oraz The Band Of Endless Noise. Zapraszana na najważniejsze festiwale sztuki i muzyki alternatywnej (Unsound, Ars Cameralis, OFF Festival, Festiwal Kina Niemego w Krakowie). W roku 2009 zespół TrzyDwa%UHT wydał w międzynarodowej wytwórni płytowej EMI świetnie przyjętą płytę Lista zakupów na miesiąc maj. Nagrania z jej udziałem prezentowane są w ogólnokrajowych rozgłośniach radiowych (m.in. Trójka, Program 1 Polskiego Radia), a także w telewizjach muzycznych (np. 4FunTV). Katarzyna Gierszewska-Widota zapraszana jest do współpracy z innymi artystami. Zaśpiewała m.in. kołysankę w filmie „Przebudzenie” w reżyserii Wojciecha Majewskiego (ponad 2 miliony odtworzeń na YouTube), nagrała partie wokalne w czterech piosenkach zespołu happysad na płycie „Mów mi dobrze” (piosenka „Taką wodą być” ponad 16 milionów wyświetleń na YouTube) oraz współpracuje z artystą znanym jako Graftmann (piosenka „Od A do Z” projektu RITAHOLM doceniona przez branżę muzyczną).
 
Najnowszym projektem artystki (wraz z Andrzejem Widotą) jest Katie & Me Meet Marlene, w którym wykonuje piosenki z repertuaru Marleny Dietrich w elektroniczno- improwizowanych aranżacjach. Projekt zyskał uznanie środowiska muzyki alternatywnej, co zaowocowało propozycją wydania albumu przez Gusstaff Records, a duet wystąpił m.in. na festiwalach: Ars Cameralis i Opole Songwriters Festival, czy w krakowskim Instytucie Goethego w roku 2017. Duet pracuje obecnie nad nagraniem płyty długogrającej i koncertuje w różnych zakątkach Polski.
 
W 2017 roku we współpracy z Raciborskim Centrum Kultury duet stworzył projekt muzyczno-filmowy pod nazwą Katie & Me Meet Alkahest, który opierał się na tworzeniu muzyki na żywo do eksperymentalnego kina pioniera animacji i efektów specjalnych George’a Meliesa.
 
Andrzej Widota jest doktorem filologii angielskiej, wykładowcą PWSZ w Raciborzu, nauczycielem języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, tłumaczem oraz muzykiem. Od wczesnych lat 90-tych jest aktywnym uczestnikiem raciborskiej sceny muzycznej, związany z zespołami Military Fly oraz The Band Of Endless Noise. The Band Of Endless Noise, który wydał trzy płyty długogrające oraz obecny jest na kilku kompilacjach wydanych w kraju i zagranicą, zapraszany jest na najważniejsze festiwale sztuki, muzyki awangardowej i alternatywnej (Unsound, Ars Cameralis, OFF Festival), a także na festiwale filmowe, gdzie na żywo tworzy muzykę do filmów niemych (m.in. "Nanook of the North"). W muzyce szuka nietypowych rozwiązań, eksperymentuje z dźwiękami, wydobywanymi niekoniecznie z instrumentów do tego przeznaczonych, wykorzystuje nagrania terenowe (tzw. field recordings). Nagrania The Band Of Endless Noise prezentowane są w rozgłośniach radiowych w kraju (m.in. Trójka, Program 1 Polskiego Radia) i za granicą (BBC, w legendarnym programie muzycznym Johna Peela). Płyty The Band Of Endless Noise są dystrybuowane w wielu krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Obecnie przygotowywana jest reedycja debiutanckiej płyty grupy w formie płyty winylowej. Zespół wystąpi z tej okazji jesienią w Raciborzu.
 
Andrzej Widota ma również na koncie współpracę z jedną z najistotniejszych polskich grup awangardowych The Magic Carpathians. Najnowszym przedsięwzięciem artysty jest projekt pod nazwą Katie & Me Meet Marlene, w którym wraz z Katarzyną Gierszewską- Widotą wykonuje piosenki z repertuaru Marleny Dietrich w elektroniczno-improwizowanych aranżacjach. Projekt zyskał uznanie środowiska muzyki alternatywnej, co zaowocowało propozycją wydania albumu przez Gusstaff Records, a duet wystąpił m.in. na festiwalach: Ars Cameralis i Opole Songwriters Festival, czy w krakowskim Instytucie Goethego w roku 2017. W projekcie tym wybrane elementy repertuaru diwy młodzi twórcy potraktowali dosłownie, inne przepuścili przez elektroniczne sito (niezliczone efekty dźwiękowe generowane za pomocą instrumentów oraz elektronicznych urządzeń różnego typu), oddając się improwizacjom „tu i teraz”, nad którymi unosi się duch niemieckiej femme fatale. Duet pracuje obecnie nad nagraniem płyty długogrającej i koncertuje w różnych zakątkach Polski.
 
Andrzej Śliwicki jest pracownikiem Raciborskiego Centrum Kultury (wcześniej Raciborskiego Domu Kultury) nieprzerwanie od 1999 roku, kiedy rozpoczął pracę jako kierownik Kina „Przemko”. Obowiązki szefa kina i operatora łączył i łączy z innymi zajęciami. W czasie swojej działalności ujawnił rozliczne talenty instruktorskie, między innymi na własną prośbę od podstaw zorganizował pracownię plastyczną, rozpoczynając prowadzoną do dziś naukę plastyki dla dzieci i młodzieży różnych grup wiekowych. W ciągu wieloletniej działalności kinowej, poza standardową pracą kina, stworzył Szkolną Akademię Filmową, współprowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy „Puls”, a także zorganizował siedem edycji Dni Filmu Polskiego, które śmiało można zaliczyć do wartościowych przedsięwzięć o charakterze ogólnopolskim. Prowadził też niezwykle ciekawe audycje filmowe w Radio Vanessa. W roku 2016 jako jeden z organizatorów Dni Czeskich wygłosił wykład o fenomenie kina czeskiego pod tytułem „czeski film – nikt nic nie wie”. W obecnym sezonie z jego inicjatywy rozpocznie się cykl DKF DOK czyli prezentacje ważnych filmów dokumentalnych poszerzających ofertę kinową w naszym mieście.
 
Natomiast talenty plastyczne pozwalają Panu Andrzejowi tworzyć wspaniałe scenografie do wielu imprez muzycznych i literackich. A w tym roku wcielił się w kolejną rolę, został jednym z przewodników po Raciborzu, podczas spaceru fotograficznego dla śląskich fotografików, którego pokłosiem była wystawa na 800-lecie naszego miasta „Racibórz okiem przybysza” współtworzona przez niego, a której fragmenty zobaczą Państwo w sali kameralnej.
 

Autor: UM Racibórz, fot. wk,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 listopada 202408:54

Zalane piwnice DH Bolko. 150 tys. złotych strat

Zalane piwnice DH Bolko. 150 tys. złotych strat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Samuel Markiewka, Grupa Racibórz 112
Reklama
Sport3 listopada 202420:26

Starcie imienniczek w klasie okręgowej. Górą Turza Śląska [FOTO]

Starcie imienniczek w klasie okręgowej. Górą Turza Śląska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W niedzielę, 3 listopada, na boisku w Turzy Śląskiej odbył się ekscytujący mecz pomiędzy dwiema drużynami noszącymi tę samą nazwę – Unią Turza Śląska i Unią Racibórz. Spotkanie przyciągnęło uwagę kibiców i sympatyków piłki nożnej, ponieważ obie ekipy były blisko siebie w tabeli rozgrywek III grupy klasy okręgowej, co zapowiadało wyrównaną walkę. Przed meczem Unia z Turzy Śląskiej miała 21 punktów i zajmowała czwarte miejsce, natomiast ich przeciwnicy z Raciborza plasowali się na siódmej pozycji z 18 punktami.

(greh)
Aktualności4 listopada 202409:36

Awaria wodociągów w Kornowacu. Woda zalała piwnicę budynku

Awaria wodociągów w Kornowacu. Woda zalała piwnicę budynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KP PSP Racibórz, fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 listopada 202420:37

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Weekend, choć chłodny, to pełen był emocji sportowych. Grały zespoły od II ligi do C klasy. Przed kibicami zaprezentowali się także siatkarze amatorzy, koszykarki oraz piłkarki ręczne. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności4 listopada 202410:59

Powiat Raciborski promował się w Märkischer Kreis

Powiat Raciborski promował się w Märkischer Kreis - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 listopada 202415:06

Miasto Racibórz wspiera jednostki OSP

Miasto Racibórz wspiera jednostki OSP - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Racibórz
Sport3 listopada 202422:16

Koszykówka. Cenna wygrana RKK AZS Racibórz [FOTO]

Koszykówka. Cenna wygrana RKK AZS Racibórz [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielne popołudnie 3 listopada 2024 roku zawodniczki RKK AZS Racibórz zmierzyły się na parkiecie hali OSiR z zespołem z Jeleniej Góry. Przystępując do spotkania z mocnym postanowieniem odniesienia pierwszego zwycięstwa w tegorocznych rozgrywkach II Ligi, drużyna wykazała się od samego początku dużą determinacją.

opr. red., fot. Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport4 listopada 202421:22

Halówka ruszy już po raz XXII. Trwają zapisy!

Halówka ruszy już po raz XXII. Trwają zapisy! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Organizatorzy Halowej Ligi Piłki Nożnej w Raciborzu ogłaszają rozpoczęcie XXII Edycji Halowej Ligi Piłki Nożnej, która ruszy już w listopadzie 2024 roku. To wieloletnie wydarzenie, stanowiące stały punkt sportowego kalendarza Raciborza, gromadzi entuzjastów piłki nożnej, tworząc emocjonującą rywalizację pod dachem hali OSiR.

opr. red.
Reklama
Aktualności4 listopada 202419:40

Akcja ODROdzenie

Akcja ODROdzenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat.nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.11.2024
30 października 202418:13

Nasz Racibórz 01.11.2024

Nasz Racibórz 25.10.2024
24 października 202421:18

Nasz Racibórz 25.10.2024

Nasz Racibórz 19.10.2024
17 października 202422:07

Nasz Racibórz 19.10.2024

Nasz Racibórz 11.10.2024
10 października 202420:34

Nasz Racibórz 11.10.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.