No to FRU! Co będzie dalej?
Dokładnie 6 miesięcy temu, 11 czerwca 2017 r., na całe niedzielne popołudnie Festiwal Raciborskiej Ulicy FRU pozwolił mieszkańcom Raciborza (i nie tylko) po brzegi wypełnić ulicę Długą. Jakie będzie FRU w przyszłości?
Co się stało?
Ponad dwudziestu artystów ulicznych: żywych rzeźb, muzyków, szczudlarzy, kuglarzy, tancerzy i komików ulicznych sprawiło, że ulica Długa w Raciborzu po wielu latach znów przez chwilę była pulsującą życiem arterią. Dlaczego pierwsza edycja FRU okazała się sukcesem? Dlatego, że miasto tworzą miejsca i ludzie, którzy te miejsca wypełniają. Dzięki FRU jedno z najważniejszych dla miejskiej tkanki miejsc, jedyny deptak w Raciborzu, znów wypełnił się ludźmi. Przyszli, by spotkać innych, zobaczyć kreacje artystyczne i dobrze spędzić czas w inspirującym otoczeniu. Okazało się, że raciborzanie chętnie biorą udział w eksperymentach artystycznych. Że w tej materii pociąga ich coś niezwykłego, niecodziennego i nieoczywistego. Że kultura miejska – kojarzona głównie z wielkomiejskim spleenem – jest silnie obecna w ich tożsamości. Ktoś powie, że mieliśmy fuksa, bo wielu od dawna oczekiwało czegoś podobnego, bo to przy okazji Dni Raciborza, bo to była niedziela, bo było piękne słońce. No cóż - z nami zawsze świeci słońce!
Na czym budować?
Niewiele jest w Polsce wydarzeń takich jak FRU. I w całym tym regionie jest tylko jeden Racibórz i jedna ulica Długa. Te unikatowe składniki są szansą, by zbudować na ich bazie oryginalne wydarzenie, które wniesie nową energię do Raciborza, zapełni po brzegi kawiarnie i restauracje, a także da szanse fotoreporterom z regionalnych i ogólnopolskich mediów na pokazanie pięknych kadrów z Raciborza, na których sztuka łączy się z elementami architektury ulicy Długiej, pełnej uśmiechniętych ludzi, którzy spotkali się, bo lubią to miasto, są otwarci na sztukę i szukają inspiracji. Warto w tym miejscu docenić siłę mediów społecznościowych – znaczna część z setek osób (tysięcy?) przybyłych na FRU robiła zdjęcia i publikowała je na swoich profilach, pokazując wielokrotnie większej grupie osób Racibórz w niezwykłych barwach. Przede wszystkim jednak FRU to doskonała okazja na kontakt z najlepszymi przejawami sztuki ulicy, podanych jednorazowo w jednym miejscu i w dużej dawce.
Co będzie dalej?
Organizacja Festiwalu takiego jak FRU to wypadkowa wielu czynników: determinacji organizatorów, wielkości budżetu, wsparcia firm i instytucji, pomocy wolontariuszy, koncepcji realizacji, promocji. Jeżeli uda nam się sprawić, by wszystkie one w kolejnych latach zwiększały swój zakres, wówczas na całej długości Długiej oraz w uliczkach, zaułkach, skwerkach i placach jej towarzyszących będziemy mogli kreować areny działań artystycznych, gdzie będzie można wejść w interakcję z żywymi rzeźbami, posłuchać koncertu orientalnego, obejrzeć występy komików, zagrać w spektaklu, wziąć udział w plastycznych interwencjach w architekturę miejską, potańczyć na potańcówce, spotkać przyjaciół i spędzić dobrze czas, zyskując inspirację i satysfakcję z tego, że mieszka się w Raciborzu.
Naszym celem jest tworzenie wydarzenia oferującego oryginalne formy artystyczne, realizowane na najwyższym poziomie, które pozwolą promować pozytywne walory Raciborza oraz przyciągnąć do niego gości z sąsiednich ośrodków województwa śląskiego oraz innych regionów Polski i zagranicy.
Więcej zdjęć: www.facebook.com/frufestiwal
Artykuł powstał w ramach projektu „Skuteczna promocja – skuteczna działalność” realizowanego przez Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego FOPSZ, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Promocja
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.