Przywróćmy kulturę żydowską w Raciborzu
Midraszowy Teatr Żydowski z Raciborza chce rozruszać artystyczny potencjał miasta i zachęcić mieszkańców do zgłębiania bogactwa kultury sefardyjskiej. W planach ma m.in. 4 premiery teatralne w 2018 roku i szereg wydarzeń kulturalnych.
Midraszowy Teatr Żydowski to grupa pasjonatów teatru, na czele której stoi Robert Urbanowski, wnuk poznańskiego rabina, od kilkunastu lat mieszkający w Raciborzu. Poza związkami z religią i kulturą żydowską, jest on także doświadczonym aktorem, który w swoim życiorysie ma wieloletnią współpracę z poznańskim Teatrem Ósmego Dnia.
Pomimo krótkiego okresu istnienia – od lutego 2017 r. – Teatr ma już niemałe dokonania: 2 premiery teatralne: „Grosiki na raj” oraz „Pani krokodylowa znajduje dom” oraz cykl warsztatów teatralnych dla dzieci. Już w najbliższą sobotę (16 XII 2017 r.) do repertuaru Teatru dołączy spektakl plenerowy pt. „Chłopiec z zapałkami”. Sobotnia premiera będzie nawiązywała do obchodów 800-lecia nadania praw miejskich Raciborza. „Dzięki realizacji spektaklu chcemy pokazać, że w historii Raciborza społeczność żydowska była mocno obecna” – mówi Robert Urbanowski, założyciel Teatru. Treść spektaklu będzie nawiązywać do tragicznych wydarzeń tzn. nocy kryształowej i całej katastrofy, która wydarzyła się na przestrzeni kolejnych kilku, kilkunastu lat. Niewątpliwą atrakcją będzie fakt, że gra aktorska w spektaklu zostanie wzmocniona przez graną na żywo muzykę w wykonaniu zespołu Alterlife z Raciborza. Więcej informacji o wydarzeniu w linku.
Członkowie Stowarzyszenia Midraszowy Teatr Żydowski nie chcą ograniczać się tylko do działalności teatralnej, choć w planach na 2018 r. mają 4 premiery: 2 dla dzieci i młodzieży oraz 2 dla dorosłych. Zamierzenia Stowarzyszenia wiążą się także z szerzeniem wiedzy o bogactwie kultury sefardyjskiej. Już od początku przyszłego roku można oczekiwać wystaw fotograficznych i rysunku, koncertów klezmerskich, działań edukacyjnych związanych m.in. z nauką hebrajskiego czy organizowaniem kolacji szabatowych. „Myślimy też o nawiązaniu współpracy z ogólnopolską organizacją, która prowadzi Centrum Edukacji i Informacji Żydowskiej o profilu sefardyjskim, by prowadzić podobne regionalne Centrum w Raciborzu” – mówi Urbanowski.
Głównym problemem z którym zmaga się Stowarzyszenie jest obecnie brak własnego miejsca, przede wszystkim sceny do występów czy na próby, ale także brak magazynu na rosnącą ilość rekwizytów i strojów. Pomocy w tym zakresie udzielają obecnie współpracujące ze stowarzyszeniem firmy: Szkoła Języków Obcych HeleMele czy Przystanek Kulturalny Koniec Świata.
Osoby zainteresowane współpracą ze stowarzyszeniem przy organizacji różnych wydarzeń, a także graniem w teatrze (w charakterze aktorów i muzyków) serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Kontakt: https://www.facebook.com/MidraszowyTeatrZydowski/
e-mail: teatr.midrasz@gmail.com
Foto: Mariola Jakacka
Artykuł powstał w ramach projektu „Skuteczna promocja – skuteczna działalność” realizowanego przez Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego FOPSZ, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.