Weihnachtskonzert – dziesięć chórów i zespołów na świątecznym koncercie DFK w markowickim kościele
Dziewięć chórów i zespołów wraz z orkiestrą dętą Rafako przyjęło zaproszenie raciborskiego DFK do udziału w świątecznym koncercie w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Raciborzu-Markowicach. W murach świątyni rozbrzmiały kolędy i pieśni świąteczne nie tylko w języku niemieckim, ale i po polsku, angielsku i łacinie. W koncercie zaprezentowały się chóry z kilku powiatów – począwszy od raciborskiego, poprzez wodzisławski i rybnicki aż po gliwicki.
Koncert rozpoczął się krótkim recitalem organowym Krzysztofa Mańczyka. Prowadzący chór „Harmonia” z Jejkowic organista zaprezentował minisuitę kolędową. Zebranych w imieniu gospodarza świątyni, ks. Jóżefa Ibroma przywitała Urszula Kozak z markowickiego DFK, po czym głos zabrali prowadzący koncert Sabina Chroboczek-Wierzchowska i Waldemar Świerczek. Współczesnym akcentem koncert rozpoczęła orkiestra dęta Rafako pod dyrekcją Waldemara Bytomskiego, prezentując evergreen „White Christmas”. Po niej przed publicznością zaśpiewał chór parafii pw. św. Magdaleny z Kuźni Raciborskiej prowadzony przez Bernadetę Chroboczek z repertuarem po polsku i niemiecku a następnie zespół wokalny Syreniczki z Syrynii, kierowany przez Beatę Buglę. Kolejnym wykonawcą był chór Cantate z Pawłowa pod dyrekcją Gabrieli Grytner. „Rzuchowianki” prowadzone przez Waldemara Świerczka zaśpiewały „O Tannenbaum” i „Śniegiem suje”, a gwiazdką występu byłą najmłodsza wykonawczyni, grająca na skrzypcach. Po instrumentalnym przerywniku w wykonaniu orkiestry dętej przed zebranymi wystąpił Chór Eichendorffa ze Studziennej, który prowadzi Katarzyna Stříteská, po nim zespół z DFK Rogów Engel Herzen pod dyrekcją Beaty Bugli. Z Jejkowic przyjechał chór Harmonia, dyrygowany przez Krzysztofa Mańczyka a z najdalszej od Raciborza Wielowsi chór Veni Cantare, który, zgodnie z nazwą, przybył, by śpiewać… Pojawił się także zespół Trojok z Czernicy, wyjątkowo samodzielny, gdyż ich prowadzący ze względów zdrowotnych się nie pojawił i zespół zaprezentował się bez dyrygenta.
Zwieńczeniem koncertu było wspólne wykonanie najbardziej znanej kolędy świata – Cichej nocy. Wszystkie chóry i zespoły zaśpiewały kolędę w oryginale – po niemiecku – a także po polsku, w wersji śpiewanej w śląskich kościołach. By koncert noworoczny zakończył się tak jak w Wiedniu, na zakończenie zabrzmiał Marsz Radeckiego.
Zapraszamy do galerii zdjęć, niebawem filmowy skrót koncertu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany