Po prostu PasJA - wernisaż wystawy na Zamku Piastowskim
„Po prostu PasJA” - to tytuł nowej wystawy, której wernisaż odbył się we wtorkowe popołudnie 13 lutego 2018 r. w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W zamkowych wnętrzach eksponowana jest rzeźba autorstwa Zygmunta Kobylaka oraz plakaty, których autorką jest Agnieszka Wereszczyńska. Oboje na co dzień są nauczycielami w Technikum Nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej wchodzącego w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
- Pomysł na wystawę, w tak ważnym dla Powiatu Raciborskiego miejscu, jak Zamek Piastowski w Raciborzu pojawił się zupełnie spontanicznie. Ekspozycja jest spotkaniem ludzi, którym sztuka towarzyszy na co dzień. Ludzi, którzy w zaciszu domowym, z dala od codziennych spraw próbują poczuć swoją pasję - powiedzieli podczas otwarcia Zygmunt Kobylak i Agnieszka Wereszczyńska.
Oboje w ramach zawodu technik organizacji reklamy uczą między innymi takich przedmiotów jak: pracownia technik reklamy, pracownia reklamy wizualnej, pracownia multimedialna w reklamie, grafika komputerowa. Ich działalność dydaktyczno-wychowawcza skupia się głównie na kształceniu młodych adeptów reklamy. Do tej pory wspólnie zorganizowali w dawnej siedzibie Piastów kilka wystaw prac swoich uczniów, prezentując różnorodne formy reklamy wizualnej. Kolejna edycja planowana jest na kwiecień 2018 roku. - W szaleńczym tempie życia codziennego znaleźliśmy chwilę, by pokazać to co dawno zostało zapomniane, zamknięte w piwnicy. To, co codzienność przez lata nie pozwalała pokazać - dopowiedzieli Agnieszka Wereszczyńska i Zygmunt Kobylak.
RZEŹBA
Zygmunt Kobylak
Wystawa jest zbiorem kilku rzeźb, które powstały w latach 1994-2007. Autor w swoich pracach wykorzystuje głównie drewno, ale także metal i papier. Rzeźby buduje z ciekawych form, zapomnianych kształtów stworzonych przez naturę lub człowieka, pokrytych patyną czasu prowadząc z nimi dialog. Traktuje ruch jako podstawowy środek wyrazu świadomości przestrzennej, wyraz ulotności ludzkiej pamięci wobec doskonałości materialistycznej natury. Wydobywa obrazy istniejące, ale zapomniane, nadając im nowe znaczenie. Na nowo humanizuje i ociepla drewno przenikając w jego strukturę, respektując jego wewnętrzną harmonię. Dokonuje syntezy myślowej określonego problemu. Tematem rzeźb są przede wszystkim egzystencja człowieka, przemijanie. Prace cechuje poczucie humoru, odrobina ironii oraz metafizyczność mimo wyjątkowo realnego tematu.
PLAKAT
Agnieszka Wereszczyńska
Wystawa obejmuje 15 plakatów, w których część z nich to prace 3D, gdzie zostały wykorzystane już istniejące rzeczy. Prace te były tworzone przez okres około trzech miesięcy i przedstawiają różnorodną tematykę jak: hasła, powiedzenia oraz własne przemyślenia i wewnętrzne rozterki. W tych pracach można, a raczej należy starać się dopatrzeć dwuznaczności, która została wykorzystana z premedytacją przez ich autorkę. Należy też wspomnieć, że każdy z plakatów ma przymocowaną wyjątkową metkę, która w swoisty i znaczący sposób tworzy z nich “produkt”. Metki są swoistym rodzajem podpisu autorki wyznaczając, jakość i oryginalność tych prac.
Wystawę na zamku będzie można oglądać codziennie do końca lutego. Od poniedziałku do piątku od 9 do 16 a w soboty i niedziele w godzinach od 10 do 18. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany