Zbudowali robota podążającego za światłem. SuperKoderzy z Nędzy
W nocy z 2 na 3 marca w szkole w Nędzy odbyło się specjalne spotkanie szkolnych #SuperKoderów. Wspólnie przez całą noc składali i programowali roboty-pojazdy, światłoluby i roboty piszące.
#SuperKoderzy nauczyli się sterować robotem-pojazdem, odczytywać dane z czujników i dynamicznie sterować prędkością silników, stworzyli robota podążającego za światłem oraz odkryli w robotach pokłady kreatywności, budując robota malującego i rozbudowując go o uchwyt do trzymania flamastra.
Wszystko zaczęło się w październiku 2017r. Wtedy to dwunastu uczniów klasy 6b: Emilia Bajer, Dominik Badura, Marceli Buczek, Patryk Bombelek, Jakub Czarnuszka, Mateusz Gregorowicz, Grzegorz Heisig, Adam Knura, Natalia Kocur, Dominika Machecka, Florian Rezner i Kacper Szczygielski oraz nauczycielki Małgorzata Mielnik i Anna Wojtek rozpoczęli pracę z programem edukacyjnym Fundacji Orange #SuperKoderzy.
- Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w programie, w którym uczniowie zaczęli konstruować roboty w ramach jednej z sześciu ścieżek - wyjaśnia naucycielka Anna Wojtek. Ścieżka Majsterkowicze 2.0 z zestawem LOFI Robot Edubox, to system do konstruowania robotów oparty o narzędzia open source, takie jak Arduino i Scratch, które zamieniają robotykę w niezwykłą zabawę.
Przy pomocy LOFI Robota z wycinanych laserowo drewnianych klocków, Arduino (mózgu robota) i elektronicznych modułów można skonstruować swojego pierwszego robota i nadać mu indywidualny charakter. - Zupełnie niezauważalnie można się przy okazji nauczyć podstaw mechaniki, elektroniki i programowania - podkreśla nauczycielka.
Uczniowie z Nędzy już w zeszłym roku mieli okazję rozwijać swoje kompetencje cyfrowe, ucząc się języka programowania Scratch, który przydał się podczas uruchamiania i kodowania robotów. Co roku szkoła w Nędzy uczestniczy także w Tygodniu Kodowania (Code Week), który jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany