Jo wom godom… Gminny Konkurs Gwary Śląskiej w Tworkowie
Okazuje się, że najmłodsi lubią mówić gwarą i wcale się jej nie wstydzą. Z wdziękiem, zabawnie i z doskonałym akcentem – podczas gminnego konkursu gwary – prezentowali prozę i poezję po śląsku.
Popularyzacja gwary śląskiej, kultywowanie tradycji i zwyczajów przygranicznej ziemi krzyżanowickiej, a także możliwość pokazania umiejętności recytatorskich i gawędziarskich dzieci i młodzieży to cel konkursu organizowanego od jedenastu lat przez Gminny Zespół Oświaty Kultury Sportu i Turystyki.
- Cieszymy się, że z roku na rok w przeglądzie bierze udział coraz większa liczba wykonawców. Widać, że dzieci wychowywane są w tej gwarze, ona nie zanika, jest pielęgnowana, a dzieci mówią rewelacyjnie – zachwycona występami młodych artystów jest dyrektor GZOKSiT Daria Wieczorek.
Na scenie tworkowskiego Centrum Kultury 15 marca znajomością gwary mogli pochwalić się najmłodsi – przedszkolacy oraz nieco starsi – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści.
W XI Gminnym Konkursie Gwary Śląskiej swój talent recytatorski zaprezentowało 130 uczestników. Po raz trzeci w „kategorii dorośli” widzowie mogli zobaczyć 7 prezentacji. Występom przyglądał się wójt gminy Grzegorz Utracki.
Jury w składzie: dr Kornelia Lach – autorka wielu książek o kulturze pogranicza polsko-czeskiego, Agnieszka Drobna – emerytowana polonistka, autorka wielu tekstów gwarowych, Maria Kostrzewa – poetka, gawędziarka, Agnieszka Winiarczyk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Krystyna Lamczyk – długoletnia przewodnicząca KGW w Tworkowie oceniło 97 występów. Kategoria, w której występowali dorośli wykonawcy nie podlegała ocenie.
- Obserwuję ten konkurs już od kilku lat i stwierdzam, że jego poziom jest coraz wyższy – ocenia Kornelia Lach. - Przedszkolaki i uczniowie są doskonale przygotowani, a przede wszystkim zaskoczyła mnie obfitość i różnorodność tekstów pisanych gwarą. Dawniej wiersze powtarzały się, natomiast teraz jestem pod wrażeniem doboru repertuaru.
Panie były pod wrażeniem wysokiego poziom występów przedszkolaków i uczniów, którzy prezentowali teksty z ogromnym wyczuciem i zrozumieniem. Konkurs ukazał bogactwo różnorodnych tekstów, bardzo często pisanych specjalnie na konkurs przez nasze gminne poetki i gawędziarki. Jurorki zwróciły uwagę na to, że dzieci perfekcyjne władają gwarą śląską, która ma wiele lokalnych odmian. Ponadto młodzi wykonawcy poprzez swoje prezentacje przypomnieli dawne zwyczaje, obrzędy oraz pokazali życie dawne i współczesne mieszkańców gminy Krzyżanowice.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany