O fenomenie fotografii - promocja książki Gabrieli Habrom-Rokosz
12 marca w raciborskiej bibliotece odbyło się spotkanie promujące książkę „Sztuka kadrowania. Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej FOTON zarys działalności w latach 2013-2017” dr Gabrieli Habrom-Rokosz. Spotkanie – przewidziane jako próba odpowiedzi na pytanie: jaki ślad zostawił FOTON po 13 latach działalności? – zamieniło się w ‘klasowy zjazd’ członków i sympatyków Koła.
FOTON funkcjonuje jako koło naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Od początku istnienia Koło blisko współpracowało z „Eunomią”, uczelnianym periodykiem. Swoją artystyczną opieką obejmuje nie tylko studentów i absolwentów raciborskiej uczelni, od kilku lat wspiera również uczniów Liceum Plastycznego. Na liście opublikowanej w „Sztuce kadrowania” znajdziemy ponad 140 nazwisk ludzi, którzy złożyli się na artystyczny trzon Koła.
Dorobek artystyczny FOTON-u stanowi aktualnie ponad 80 projektów fotograficznych, które w formie wystaw prezentowane były zarówno w krajowych galeriach sztuki, jak i za granicą. Zrealizowano prawie 90 warsztatów i plenerów oraz 70 seminariów popularnonaukowych. Łącznie 240 przedsięwzięć.
„Człowiek jest autorem śladu, który pozostawił czas” – dla zgromadzonych w bibliotece dr Habrom-Rokosz miała garść przemyśleń i cytatów nazbieranych przez lata działalności Koła. Fenomen fotografii tłumaczy zdolnością do zwrócenia patrzącemu czasu, w którym nie ma nic z zimnego mechanizmu. Jakie zdjęcia są najpiękniejsze? Najlepsze są zdjęcia, które nie istnieją – zdjęcia uchwycone jedynie migawką oka, triumf życia nad sztuką. Stąd przepis na dobrą fotografię: „Trzeba patrzeć – nie zamykać oczu”.
Los FOTON-u jest od początku związany z raciborską biblioteką. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w kolejnym rozdziale działalności Koła.
fot.Kamil Materzok, Patrycja Piechula, Michał Sobczyk
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany