Promocja kolejnego numeru Almanachu Prowincjonalnego
W sali kameralnej RCK odbyła się promocja 27 numeru Almanachu Prowincjonalnego. W najnowszym numerze znajdziemy wiersze, eseje, relacje z podróży oraz zdjęcia autorów z Polski, Czech i samego Raciborza. Gościem wieczoru był dr Przemysław Dakowicz ('77) – polski poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury; adiunkt w Katedrze Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie uzupełnił śpiewem Karol Sobczyński – członek Klubu Piosenki Poetyckiej i Aktorskiej Atlantyda przy akompaniamencie Zbigniewa Forysia.
Na sali blisko pięćdziesiąt osób, które w ten upalny wiosenny dzień przyszły, aby spotkać się z wybitnym polskim poetą, Przemysławem Dakowiczem oraz posłuchać recitalu tegorocznego maturzysty z Raciborza, członka zespołu „Atlantyda”, Karola Sobczyńskiego. Wszystko to dla uświetnienia naszego literacko-kulturalno-podróżniczego półrocznika, którego patent stanowi spotkanie w druku uznanych sław literackich oraz młodych, niekiedy debiutujących dopiero autorów, także z Raciborza. Sam półrocznik, od kilku lat w objętości 120 stron, tradycyjnie zawiera wiersze, eseje, relacje z podrózy, stałe felietony, recenzje literackie oraz obowiązkowo interesującą część fotograficzną.
Przemysław Dakowicz spotkał się z publicznością raciborską po raz drugi. Autor publikujący w „Almanachu, tym razem podzielił się ze słuchaczami tekstami ze swojej ostaniej książki „Kwatera zmartwychwstałej pamięci”, poświęconej wykopaliskom na powązkowskiej „Łączce”. Do rozmowy Dakowicza z Rapnickim włączył się Janusz Nowak, pierwszy redaktor naczelny i stały współpracownik pisma, który w krótkiej recenzji zarysował styl oraz rangę artystyczną poety z Łodzi. Dopełnieniem spotkania był gorąco przyjęty występ Karola Sobczyńskiego, który śpiewał pieśni Gintrowskiego/Kaczmarskiego, Turnaua, Brela i Cohena oraz trzy utwory własne, do których myzykę napisał akompaniujący młodemu wykonawcy Zbigniew Foryś. Spotkanie prowadził redaktor naczelny „Almanachu Prowincjonalnego”, Marek Rapnicki.
Kiedy wybrzmiały ostatnie wersy cohenowego „Dance Me To The End Of Love” kolejne święto literatury związane z „Almanachem Prowincjonalnym” przeszło do historii.
RCK
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany