Nauczycielki szkoły w Tworkowie na spotkaniu koordynatorów w Danii
W dniach 13 do 19 maja 2018 roku w ramach europejskiego programu Erasmus+, realizowanego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tworkowie w latach 2016-2019 pt: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, odbyło się w Danii 2-gie spotkanie koordynatorów tego projektu. Szkołę z Tworkowa reprezentowały panie: Urszula Kubiczek - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz Danuta Janoch - koordynator projektu. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele krajów partnerskich z: Niemiec, Austrii, Grecji, Hiszpanii i Finlandii.
Do duńskiej szkoły uczęszcza 290 uczniów. Szkoła podzielona jest na 2 części położone w pewnej odległości od siebie. W pierwszej mieszczą się klasy od 0 do klasy III zaś do drugiej od klasy IV do VIII. Budynki szkół są bardzo przestronne, bardzo dobrze wyposażone od igły aż po sprzęt multimedialny. Państwo duńskie zapewnia dzieciom bezpłatną naukę, podręczniki oraz tablety i komputery. Uczniowie na zajęciach wykorzystują nowoczesne technologie edukacyjne. Każdy uczeń posiada własny tablet i komputer.
Mieszczą się tu bogato wyposażone pracownie takie jak: muzyczna, plastyczno-garncarska, chemiczna, pracy techniki, krawiecka. Oprócz tego znajduje się tutaj sala gimnastyczna, 2 siłownie – dla uczniów i dla dorosłych, basen oraz gabinety fizjoterapii. W szkole nie ma dzwonków. Uczniowie mają ustalone godziny na przerwy. Niezależnie od pogody w ciągu dnia mają 20 minut marszobiegu w kierunku plaży, co przyczynia się do hartowania ciała a także dotlenienia całego organizmu. W każdej klasie znajduje się tablica interaktywna. Uczniowie siedzą w pojedynczych ławkach, ustawionych według pomysłu nauczyciela. Nad każdą ławką zawieszony jest przedłużacz. Niektóre klasy posiadają kąciki wyciszeń. Na korytarzach znajdują się małe pomieszczenia dla pracy indywidualnej uczniów zdolnych. Budynek szkoły ma kształt kwadratu, wewnątrz którego znajduje się plac z boiskiem do koszykówki, piłki nożnej i tradycyjnych duńskich gier.
Wyjazd służył podsumowaniu pracy nad projektem, wzajemnej współpracy między krajami, ewaluacji projektu, poznaniu systemu edukacji, oprócz tego wymianie doświadczeń pedagogicznych. Uczestnicy wyjazdu poznali zwyczaje i kulturę Danii, tradycyjne jedzenie oraz zwiedzili najbliższą okolicę. W trakcie wyjazdu nauczyciele rozwijali komunikację w języku niemieckim i angielskim. Bariery językowe nie przeszkadzały nauczycielom we wzajemnej współpracy.
Razem z partnerami zwiedzili miasteczko portowe Hvide Sande z fiordem, muzeum rybactwa, śluzę wodną. Oprócz tego Tirpitz, który jest obiektem bunkrowym położonym niedaleko Blåvand w pobliżu duńskiego miasta Esbjerg. Budowa bunkrów rozpoczęła się w czasie II wojny światowej i nigdy się nie zakończyła. Na terenie bunkrów powstało multimedialne muzeum. W nowym muzeum znajduje się wystawa o podróży Atlantyckiej, wystawa o życiu na zachodnim wybrzeżu i duża kolekcja wąwozów.
Nauczyciele mieli okazję płynąć promem na wyspę Fanø, spacerować po mokrym piasku w miejscu gdzie następuje około 2 kilometrowy odpływ morza. Odpływ i przypływ następuje co 6 godzin- czyli 2 razy na dobę. Spacer miał na celu obserwacje, poznanie życia wodnego fok, fauny i flory morza Wattense. Ze względu na swoje unikatowe walory przyrodnicze, cały obszar Morza Wattowego jest obecnie objęty ochroną i uznany, na podstawie konwencji ramsarskiej, za "obszar wodno-błotny mający znaczenie międzynarodowe". W 2009 roku obszar Morza Wattowego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie uczestnicy udali się do miasta Ejsberg, który słynie z produkcji wiatraków. Zobaczyli przestronny port oraz wybrzeże.
Dania pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników tego wyjazdu. Zauroczyła ich gościnność i serdeczność tutejszych mieszkańców, słoneczna i wietrzna pogoda, mnóstwo jasnego, drobnego piasku, wody, wiatraków i latarnie morskie. W tłumaczeniu Hvide Sande to białe piaski.
SP Tworków
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.