Obrazy święte i noc w Muzeum
Raciborska placówka jak co roku zaprosiła na Noc w Muzeum, tym razem w cerkiewnym klimacie z pięknymi ikonami w tle i wykładami poświęconymi ich pisaniu. Jak było, zobaczcie na zdjęciach.
Ściany sali ekspozycyjnej raciborskiej placówki wypełniły różnorodne motywy podzielone tematycznie według głównych sfer pobożności ortodoksyjnej: wyobrażenia licznych świętych, sceny z życia Chrystusa wraz z centralnym tematem Ukrzyżowania, ikony podróżne, a także szczególnie charakterystyczne przedstawienia Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obiekty te funkcjonowały jako przedmioty osobistej, codziennej dewocji i stanowią namacalne świadectwo religijnej żarliwości. Wykonane w sposób tradycyjny są często świadectwem ciągłości myśli i praktyki prawosławnej, elementem podstawowym w przeżywaniu tajemnic wiary. Obrazy wymalowane/wypisane na złotym tle prezentowane są na stonowanych tkaninach podkreślających ich kontrastowe zestawienia barwne i dekoracyjne niuanse. Część ikon prezentowana jest wraz z blaszanymi „szatkami”, co dodatkowo podkreśla „kosztowność” obrazów, zarówno w wymiarze materialnym jak i duchowym.
Wystawa w raciborskiej placówce jest wynikiem współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które posiada największą na Śląsku kolekcję ikon. Ekspozycja uzupełniona jest eksponatami ze zbiorów własnych. Obrazy te – najczęściej XIX wieczne – prezentujące zróżnicowany poziom artystyczny przejmowane były przez służby celne w czasie nieudanych prób wywozu za granicę. Mamy nadzieję, że nowa propozycja Muzum pozwoli widzom poznać obce tematy (m. in. ikony kalendarzowe, „prazdniki”), przybliży typ prawosławnej religijności, a także zagwarantuje przeżycia estetyczne.
Noc w raciborskim Muzeum wypełniły także:
KONCERT CHÓRU „OKTOICH” przy Cerkwi Prawosławnej pw. św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, oraz Prawosławnego Ordynariatu WP Garnizonu Wrocław
OBRAZY NIELUDZKĄ RĘKĄ CZYNIONE – SPRAWCZOŚĆ IKON - wykład Agnieszki Dziki
TECHNIKI I TECHNOLOGIE MALARSTWA TABLICOWEGO - wykład i prezentacja Grzegorza Tomasiaka – malarza i ikonografa.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany