Raciborski WOPR i RTW uczą zasad bezpiecznej kąpieli
O bezpieczeństwie nad wodą podczas pikniku mówili wczoraj przedszkolakom z Kochanowskiego, Bema i Studziennej przedstawiciele WOPR-u oraz Raciborskiego Towarzystwa Wioślarskiego.
Pogadankę z najmłodszymi raciborzanami z trzech przedszkoli przeprowadzili instruktor WOPR oraz wioślarstwa. Wypoczynek nad morzem lub jeziorem to dla wielu nas wymarzony przepis na udane wakacje - przypominają w WOPR oraz RTW. Jednak słońce, beztroska i brak wyobraźni sprawiają, że niekiedy kończą się one tragicznie – w sezonie wakacyjnym każdego dnia tonie nawet 10 osób! Jak zachowywać się nad wodą, aby nasze kąpiele były bezpieczne, a pamiątką były piękne wspomnienia?
ABC wakacyjnych kąpieli
Choć tzw. dzikie kąpieliska kuszą nas brakiem dużej ilości turystów i kameralną atmosferą, to właśnie w takich miejscach wchodzenie do wody jest szczególnie niebezpieczne. Takie kąpielisko nie jest bowiem w żaden sposób sprawdzone pod względem obecności groźnych dla zdrowia bakterii oraz kształtu i głębokości dna. Pływajmy więc tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, które są strzeżone przez ratownika WOPR. Przestrzegajmy również zakazów kąpieli – wejście do wody jest bezpieczne tylko wówczas, gdy na maszcie kąpieliska powiewa biała flaga. Pamiętajmy również o tym, aby nie odpływać daleko od brzegu. Nawet jeśli posiadamy wysokie umiejętności pływackie, może złapać nas bolesny skurcz, który uniemożliwi nam powrót na brzeg. Niebezpieczne są również prądy wsteczne, które mogą wyciągnąć nas na kilka kilometrów w głąb akwenu. Z tych względów dobrze jest wchodzić do wody w grupie lub przynajmniej z jedną osobą, która będzie w stanie udzielić nam pomocy lub zaalarmować ratownika.
Przed i po kąpieli
Nic tak nie chłodzi rozgrzanej słońcem skóry, jak skok do wody. Jednak gwałtowna zmiana temperatury może skończyć się groźnym dla zdrowia szokiem termicznym. Dlatego najpierw opłuczmy wodą okolice serca, kark, brzuch, ramiona i nogi – dzięki temu wyrównamy temperaturę ciała, a kąpiel będzie bezpieczna. Bardzo ważne jest także pływanie o odpowiedniej porze przed lub po posiłku – zarówno obciążony, jak i zupełnie pusty żołądek może skutecznie ograniczyć naszą sprawność fizyczną. Najważniejszą kwestią jest ograniczenie spożycia alkoholu. To właśnie napoje wyskokowe, a raczej ich wpływ na naszą psychikę i motorykę, są główną przyczyną wypadków nad wodą. Alkohol nie tylko pogarsza sprawność ruchową i orientację w przestrzeni, ale może także przyczynić się do szybkiej utraty ciepłoty ciała oraz do powstawania przykurczów mięśni. Po zakończonej kąpieli pamiętajmy o dokładnym osuszeniu ciała i włosów. Najlepiej od razu zdjąć kostium kąpielowy i owinąć się ręcznikiem lub założyć suche ubranie. Niezbędna jest także aplikacja kremu z wysokimi filtrami UVA i UVB – musimy ją powtarzać nawet co 2-3 godziny.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany