Ekspert Banku Światowego gościł w I LO
W czym należy upatrywać wyjątkowość polskiej transformacji ekonomiczno-ustrojowej na tle innych posocjalistycznych krajów? Co stoi za naszym sukcesem? Jakie są kardynalne zagrożenia dla dalszego wzrostu gospodarczego w naszym kraju? I wreszcie - jaka jest istota konsensusu warszawskiego?
To tyko niektóre z pytań, jakie padły podczas spotkania 21 lutego w auli I LO z profesorem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie dr. hab. Marcinem Piątkowskim, starszym ekonomistą Banku Światowego w Pekinie, autorem niedawno wydanej po polsku książki „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu”.
Jeden z obecnie najbardziej cenionych polskich ekonomistów odsłonił przed zgromadzoną publicznością kulisy nadwiślańskiego cudu gospodarczego po 1989 r. Prof. Marcin Piątkowski wskazał źródła sukcesu polskiej transformacji, która doprowadziła do trzykrotnego wzrostu dochodów przeciętnego Polaka i poprawy jakości życia w naszym kraju w ostatnich trzech dekadach. Według dr. hab. Marcina Piątkowskiego nowy modelu wzrostu, nazwany przez profesora „konsensusem warszawskim”, pozwoli Polsce utrzymać na tyle szybkie tempo konwergencji z krajami Europy Zachodniej, by do 2030 r. zbliżyć wysokość dochodów per capita do poziomu 80 proc. uzyskiwanych w 15 starych krajach UE. Podkreślił, że bez fundamentalnych przemian społecznych wprowadzonych przez władze pezetperowskie nie byłoby dynamicznego rozwoju naszego kraju.
Wyśmienity wykład dr. hab. Marcina Piątkowskiego poprowadzony w swobodnej, amerykańskiej formule - z humorem, z przykładami case studies, z nawiązaniami do bliskich mu
w liceum osób i zdarzeń - przyciągnął skutecznie uwagę uczniów i sprowokował ich do zaangażowania się w dyskusję. Organizatorzy zrezygnowali nawet z zaplanowanej przerwy, gdyż publiczność z ochotą - pod wielkim wrażeniem merytoryczności i jasności narracji profesora Marcina Piątkowskiego – zasypała go pytaniami.
W swoim inspirującym wystąpieniu zachęcał młodych ludzi do realizacji wielkich marzeń i niemarnowania szans edukacyjnych. Podczas spotkania profesor Marcin Piątkowski wspominał czas spędzony w liceum Kasprowicza. Podkreślił, że to między innymi dzięki nauczycielom z I LO "jest tym, kim jest dzisiaj”. Wspominał także, w kontekście własnej kariery naukowej i zawodowej, rolę stażu naukowego na Uniwersytecie Harvarda.
Dwugodzinne, poruszające pod wieloma względami wydarzenie wpisuje się w obchody 75-lecia I LO. Cykl spotkań „Jestem z Kasprowicza”, organizowanych w ramach Roku Jubileuszowego, wynika z potrzeby odnowienia więzi z byłymi uczniami i absolwentami, którzy w swojej dziedzinie życia zawodowego już odnieśli bądź nadal odnoszą niekwestionowane sukcesy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany