Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Szwarlika - przypomnienie
Tylko do poniedziałku – 30 listopada trwają zapisy do XXVII edycji największego przeglądu kolęd w Europie - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.
Tegoroczna edycja, aby uwzględnić przepisy epidemiczne, będzie miała zmieniony przebieg. I etap, który każdego roku gromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników (ok. 1600 zespołów, chórów i solistów), będzie przeprowadzony w całości on-line.
- Wykonawcy rejestrują się na stronie www.mfkip.pl, a następnie pocztą lub za pomocą działającego w sposób prosty i intuicyjny specjalnego serwera przesyłają nagrany telefonem, aparatem lub kamerą występ. Musi to być film bez cięć i montażu, na którym śpiewane są dwie – w przypadku solistów i duetów – lub trzy – w przypadku większych form wokalnych – kolędy lub pastorałki – wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu, który liczy, że taka forma umożliwi jeszcze liczniejszy udział wszystkich kolędujących. Czas zgłoszeń upływa 30 listopada.
Udział w Festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), którzy ukończyli 6 lat i śpiewają solo, w duetach, chórach, zespołach czy scholach. To niezwykła szansa na promocję młodych talentów i popularyzowanie lokalnego folkloru. Festiwal od lat gości też zespoły zza wschodniej granicy – Litwy, Białorusi i Ukrainy, podsycając ducha polskości na dawnych kresach Rzeczpospolitej.
Organizatorzy zachowali podział na blisko 40 regionów dla Polski i zagranicy, gdzie komisje w ustalony dzień odsłuchają nagrania i podejmą decyzję o awansie najlepszych kolędników do finału. W Raciborskim Centrum Kultury eliminacje przewidziane są na 16 grudnia 2020r.
Dotychczas zwycięzcy eliminacji przyjeżdżali na styczniowy finał do Będzina. Aby ograniczyć grupowanie i przemieszczanie się ludzi, tegoroczny finał, jeśli przepisy epidemiczne na to pozwolą, odbędzie się w dniach 7-10 stycznia aż w sześciu polskich miastach (poza Będzinem także w Bydgoszczy, Goleniowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu), skąd uczestnicy będą łączyli się dzięki transmisji na żywo z jury zgromadzonym w Będzinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi. To oni wybiorą zwycięzców w poszczególnych kategoriach i laureatów nagród na czele z Grand Prix wysokości 10 tysięcy złotych. Występy oglądać będzie mogła nie tylko komisja, ale także internauci, gdyż całość przesłuchań będzie- podobnie jak w poprzednich latach – dostępna dla wszystkich melomanów.
Zwieńczeniem Festiwalu co roku jest Koncert Galowy. Tegoroczny odbędzie się w niedzielę, 10 stycznia o 16.00. W większości złożą się na niego zarejestrowane wcześniej występy, ale jeśli tylko będzie taka możliwość, do Będzina przyjedzie kilkoro laureatów. Koncert również zostanie pokazany w internecie i stanie się opowieścią nie tylko o tej wyjątkowej edycji, ale także o 6 miastach, gdzie odbędą się przesłuchania finałowe. Reżyserem koncertu jest Dariusz Wiktorowicz.
- W czasie, który zmusza nas do dystansowania się także od najbliższych, niech tradycyjne kolędy i pastorałki staną się łącznikiem oraz ukoją serca przypominając, że Bóg wchodzi ze swym światłem w największy mrok ludzkiego życia! Zapraszamy do licznego udziału w Festiwalu – pokażmy także w tym trudnym czasie, że to wyjątkowe i ważne na kulturalnej mapie Polski wydarzenie – dodaje ks. Pilśniak.
Szczegółowe informacje, możliwość zgłoszenia i regulamin dostępne są na stronie www.mfkip.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz