Praktyki marzeń w Portugalii i Hiszpanii - szósty projekt w CKZiU nr 1 w Raciborzu
Zagraniczne praktyki zawodowe już na stałe wpisały się w kalendarz roku szkolnego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. Po Sycylii, Teneryfie, Portugalii, Hiszpanii i Londynie przyszedł czas na odkrycie portugalskiej Madery i innych zakątków hiszpańskiej Andaluzji.
CKZiU nr 1 otrzymało dofinansowanie w wysokości 438 260,22 zł na realizację nowego projektu. „Twój krok do europejskiej kariery zawodowej” to już szósty z kolei projekt realizowany w Centrum. Celem projektu jest przede wszystkim zdobycie doświadczenia zawodowego poza granicami kraju, co pozwoli uczniom stać się bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy, podniesienie kompetencji zawodowych, osobistych, językowych, zyskanie nowych kwalifikacji i umiejętności, jak również podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Centrum.
Gdy tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, z zastosowaniem wszelkich środków ostrożności uczniowie klas III-ich kształcący się w zawodach: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa wyjadą na 4-tygodniowe staże zagraniczne do Hiszpanii (Sevilla) i na portugalską wyspę Maderę.
Przed wyjazdami uczniowie odbędą przygotowanie z języka angielskiego i języka angielskiego zawodowego, języka hiszpańskiego/portugalskiego z elementami wiedzy na temat historii, geografii, kultury danego kraju. Odbędą również przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne oraz rozmowy z przedstawicielem Policji. Kontynuacją przygotowania kulturowego będzie bogaty program zwiedzania w kraju stażu. W Hiszpanii uczniowie zwiedzą Sevillę ze słynnym Placem Hiszpańskim, Pałac Alcazar, perłę Andaluzji – Granadę, Gibraltar ze słynnymi magotami, Kadyks zwany też „hiszpańską Hawaną” i niesamowity most - Puente Nuevo. Na Maderze uczniowie zobaczą stolicę Funchal, naturalne baseny lawowe w Porto Moniz, Dolinę Zakonnic, będą podziwiać widokiz Półwyspu św. Wawrzyńca, Cabo Girao i z najwyzszej góry Madery Pico do Arieiro.
Zagraniczne staże zawodowe to doskonała okazja do zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, doskonalenia umiejętności językowych, poznania nowych ludzi i innej kultury, jak również do sprawdzenia się w nowym miejscu i pracy w międzynarodowym zespole. Zdobyte przez uczniów kompetencje zostaną potwierdzone odpowiednimi certyfikatami i dokumentami, w tym dokumentem Europass Mobilność.
- Moim zdaniem praktyki zagraniczne są potrzebne, ponieważ otwierają nam oczy na nowe możliwości i korzyści płynące z takich wyjazdów – mówi Ania, uczennica kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.
- Uważam, że takie praktyki wnoszą wiele do życia. Dzięki nim uczymy się samodzielności, życia w innym kraju, warunkach, poznajemy nowe rzeczy, kulturę, jest to pewnego rodzaju misja, którą musimy przebyć, żeby się sprawdzić, czy damy radę w przyszłości – dodaje Daniel.
Powyższe wypowiedzi uczestników wcześniejszych wyjazdów najlepiej oddają sens i potrzebę organizacji staży zagranicznych. Projekt jest w pełni finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany