Racibórz na trasie Miedzianki po drodze. Radni zdecydują o wsparciu
MiedziankaFest zostaje przekształcona w Miedziankę po Drodze, a na jej trasie ma się znaleźć Racibórz. Prezydent proponuje przekazać na ten cel 20 tys. zł. Biblioteka zapowiada relacje w National Geographic.
Temat stał się publiczny wczoraj 24.05., na komisji oświaty Rady Miasta. Do programu sesji prezydent wniósł kolejny projekt nowelizacji uchwały budżetowej, która umożliwi przekazanie raciborskiej bibliotece 20 tys. zł na udział w festiwali Miedzianka.
- Organizatorzy zdecydowali o włączeniu Raciborza do tego festiwalu. Pani dyrektor Małgorzata Szczygielska z powodów osobistych nie mogła być obecna na posiedzenia, ale wydelegowała panią Dominikę Karpińską, która przedstawi założenia wydarzenia – mówił.
- Festiwal odbywał się dotąd w miejscowości Miedzianka na Dolnym Śląsku. Organizatorzy po dwóch latach pandemii podjęli decyzję o reanimacji wydarzenia, ale wprowadzeniu pewnych zmian. Zaproponowano, by jeden dzień festiwalowy odbywał się właśnie w Raciborzu. Miałby się on odbyć 27 sierpnia. Zaplanowano dziesięć wydarzeń festiwalowych w naszym mieście. Całość będzie relacjonowana przez stację National Geographic – zrelacjonowała założenia festiwalu pracownica MiPBP w Raciborzu.
Do dyskusji zgłosiła się radna Magdalena Kusy. – Pytań nie mam, ale jestem pod wrażeniem tego, co pani powiedziała. I mam nadzieję, że zgodnie podejmiemy decyzję o przystąpieniu do finansowania tego przedsięwzięcia – mówiła radna.
- Gratuluję, że mają państwo chęć pracy i przystąpienia do tego festiwalu – powiedziała przewodnicząca.
Decyzja należy do radnych.
Na stronie organizatorów:
Festiwal trwać będzie dłużej. Zacznie się w piątek, 26 sierpnia w Miedziance na Dolnym Śląsku cyklem dwudniowych warsztatów. Już w niedzielę – 28 sierpnia festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą prawie siedemset kilometrów podróż przez Polskę. Przez następnych siedem dni Miedzianka po Drodze odwiedzi siedem miast by 3 września (sobota) dotrzeć do ostatniego z nich. To właśnie po drodze odbędą się spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, koncerty, spacery i zajęcia dla dzieci. Ilość wydarzeń festiwalowych względem poprzednich edycji zostanie więc utrzymana, odbędą się one jednak na trasie przejazdu festiwalu. Chcemy bowiem, by wydarzenia organizowane w ramach naszej imprezy dawały możliwość spokojnego kontaktu publiczności z autorami, autorkami i ich tekstami.
Wędrowna forma festiwalu pozwala też zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Zwiększy to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo. W realizacji takiej wrażliwej na ekologiczne i społeczne wyzwania formy festiwalu pomaga nam Fundacja Deloitte Polska.
Festiwal jeszcze bardziej niż wcześniej otwiera się na literaturę bez względu na gatunek. Choć jego organizatorem jest Instytut Reportażu, to w programie nie zabraknie miejsca dla powieści, eseju, poezji czy literackiego eksperymentu między gatunkami. Temat tegorocznej edycji festiwalu, tak jak zapowiadaliśmy to jeszcze w 2019 będzie związany z wyzwaniami antropocenu. Manifest programowy festiwalu zostanie ogłoszony na początku czerwca, także wtedy zaczniemy ogłaszać listę zaproszonych autorów i autorek.
Jak zwykle zadbamy też o najmłodszych czytelników – tak jak we wcześniejszych edycjach festiwalu o strefę dziecięcą zadbają Etnowarsztaty razem z Wydawnictwem Nasza Księgarnia. Nie sposób też przecenić krajoznawczego waloru tak sformatowanej imprezy. Zakorzenienie w krajobrazie to znak firmowy MiedziankaFest i nie chcemy z tego zrezygnować podczas Miedzianki po Drodze. Mimo że festiwal opuszcza rodzinne gniazdo, chce w swojej formie podkreślać przywiązanie do pejzażu. Dlatego lokalizacje spotkań i wydarzeń festiwalowych w kolejnych miastach.
Ale Miedzianka Po Drodze to także okazja by poznać i opowiedzieć kawałek Polski. Nie możemy z niej nie skorzystać. Będziemy przemierzać kraj kamperami udostępnionymi przez Campiri Polska. Podróż tej festiwalowej kolumny będzie relacjonowana w mediach społecznościowych wszystkimi możliwymi sposobami. Naszymi korespondentami na trasie będą Michał Nogaś, Wojciech Szot, Mariusz Szczygieł oraz multimedialny duet Dyba Lach i Adam Lach.
Także spotkania autorskie na trasie festiwalu będziemy transmitować online. Rozmowy z naszymi autorkami i autorkami opublikuje Audioteka w formie podcastu Mówi Miedzianka. Pandemia nauczyła nas bowiem jak zwiększać dostępność kultury poprzez tego typu narzędzia.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany