Finał koncertów umuzykalniających wpisany w jubileusz 40-lecia
Ostatnie w tym roku szkolnym koncerty umuzykalniające były ze wszech miar wyjątkowe. Po pierwsze otwierały one celebrację 40-lecia organizowania tychże koncertów przez Franciszka Borysowicza.
Po drugie odbyły się wyjątkowo w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu, gdzie 40 lat temu pan Franciszek je rozpoczynał. Po trzecie mieliśmy okazję wysłuchać koncertu na dwa fortepiany, co również jest rzadkością i nie lada gratką dla melomanów i nie tylko. Koncert rozpoczęła pianistka Anna Czaicka „Preludium nr.1” G. Gershwina – jednego z najbardziej znanych amerykańskich pianistów i kompozytorów, który jako pierwszy wprowadził do muzyki symfonicznej elementy jazzu i bluesa. Następnie dołączył Łukasz Trepczyński, który zaprezentował „Mazurek C-Dur” F. Chopina. Muzycy wykonali wspólnie trzecią część „Suity” na dwa fortepiany W. Markiewiczówny. W. Markiewiczówna jest autorską „Abecadła” – najsłynniejszego podręcznika do gry na fortepianie dla najmłodszych. Usłyszeliśmy również „Wariacje nt. Paganiniego” W. Lutosławskiego, który w warszawskich kawiarniach chętnie grywał ten utwór z A. Panufnikiem w latach 40-tych XX w. Wariacje był niezwykle wymagającym technicznie utworem, z którym mierzą się tylko najlepsi pianiści. Warto wspomnieć, że oboje pianistów kończyło katowicką Akademię Muzyczną: kameralistykę u prof. Reginy Michalak, natomiast fortepian: A. Czaicka u prof. A. Świtały, a Ł. Trepczyński u prof. A. Jasińskiego.
Młodzi melomani z klas 1-3 raciborskich szkół podstawowych usłyszeli również słynne „Libertango” A. Piazolli, który oryginalnie wykonywany był na bandoneonie (rodzaju akordeonu). A. Piazolla wprowadził do muzyki poważnej tango wprost z ulic Buenos Aires. Utwór ten wykonali uczniowie PSM przygotowani przez E. Włosek-Żurawiecką: Wiktoria Groeger i Piotr Rutko. Na koniec wybrzmiała niezwykle energetyczna i żywiołowa „Brasileira” z suity scaramouche D. Millhaud’a - Francuza, który przebywając na placówce w Brazylii tak zachwycił się tamtejsza muzyką, że stworzył powyższy utwór.
I tym koncertem zakończyliśmy sezon koncertów umuzykalniających 2021/2022. Przypomnijmy, że koncerty są realizowane od 40 lat nieprzerwanie przez Franciszka Borysowicza, który je nie tylko prowadzi, ale również dobiera repertuar, zaprasza muzyków i promuje wśród raciborskich szkół. Koncerty odbywają się raz w miesiącu w Raciborskim Centrum Kultury na sali widowiskowej w trzech wydaniach jednego dnia, by jak najwięcej młodych melomanów mogło z nich skorzystać. Jak przyznał pan Franciszek, pomysł na tego typu wydarzenie zrodził mu się gdy był na studiach w Warszawie. Zajęcia umuzykalniające w podobnej formule prowadziła wówczas Jadwiga Mackiewicz w Filharmonii Warszawskiej.
Podczas finałowego koncertu w ubiegłym tygodniu można było zauważyć z jaką uwagą dzieci słuchały prezentowanej muzyki, jak były zaangażowane w udzielane odpowiedzi na zadane pytania, jak doskonale poradziły sobie z zadaniem przekazywania misia w rytm muzyki do niełatwych wariacji nt. Paganiniego i jak pięknie na koniec dziękowały zarówno wykonawcom jak i panu Franciszkowi.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany