Miedzianka po Drodze w Raciborzu. Wśród gości Mariusz Szczygieł
Urszula Zajączkowska, Urszula Honek, Dawid Iwaniec, Magdalena Wdowicz, Witold Szabłowski, Wojciech Bonowicz, Wojciech Szot, Filip Springer i Mariusz Szczygieł odwiedzą Racibórz w ramach festiwalu Miedzianka po Drodze. Spotkania z pisarkami i pisarzami odbędą się już 29 sierpnia przy Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla (ul. Kasprowicza 12).
– Zamiast ściągać publiczność do Miedzianki na festiwal, postanowiliśmy przywieźć festiwal do publiczności. – Tak w skrócie objaśnia ideę tegorocznej imprezy Filip Springer, jej koordynator programowy. Miedzianka to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, którą Springer opisał w swojej książce „Miedzianka. Historia znikania”. W latach 2017–2019 odbywały się tam literackie spotkania pod nazwą MiedziankaFest.
– To wydarzenie urosło nam jednak tak bardzo, że nie było już tam na nie miejsca – mówi Springer. – Nie chcieliśmy zadeptywać Miedzianki. Dlatego wyruszyliśmy z festiwalem w drogę.
MiedziankaFest przeobraziła się w Miedziankę po Drodze
W tym roku festiwal zacznie się 27 sierpnia w Miedziance cyklem kameralnych spacerów otwartych dla publiczności. Stamtąd festiwalowa kolumna wyruszy do Gliwic, gdzie 28 sierpnia odbędą się pierwsze spotkania pisarzy i pisarek z publicznością. Racibórz jest drugim miastem na trasie wędrownej imprezy. 29 sierpnia festiwalowe namioty staną na przy Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla przy ul. Kasprowicza 12. Wśród gości festiwalu są Urszula Zajączkowska, Urszula Honek, Dawid Iwaniec, Magdalena Wdowicz, Witold Szabłowski, Wojciech Bonowicz W festiwalowej kolumnie jedzie też oczywiście Filip Springer i Mariusz Szczygieł.
Oprócz spotkań autorskich w ramach festiwalu w Raciborzu odbędzie się też lekcja poezji z Wojciechem Bonowiczem, pisarzem, poetą i publicystą Miesięcznika Znak.
– W trakcie tych zajęć Wojtek spróbuje oduczyć uczestników niemal wszystkiego, czego szkoła nauczyła ich o poezji – tłumaczy Springer. – Jaka jest „właściwa” interpretacja wiersza, co autor „miał na myśli” i tak dalej. Bo z poezją można i warto żyć na co dzień.
Każdy dzień festiwalowy, także ten w Raciborzu zakończy wieczorny koncert Michała Zygmunta oraz wydarzenie plenerowe Latarnicy i latarniczki, podczas goście festiwalowi będą czytać publiczności książki.
– To nasz format przeniesiony wprost z Miedzianki – mówi Springer. – Te wieczorne czytania plenerowe były zawsze najbardziej nastrojową częścią imprezy. Odbywają się w ciemności i bez nagłośnienia. Ludzie muszą stanąć blisko siebie, żeby coś usłyszeć. To jednoczące doświadczenie. Chcemy tę atmosferę rozwieźć po Polsce.
W miasteczku festiwalowym działać będzie też strefa z animacjami dla dzieci organizowana przez Etnowarsztaty w oparciu o książki Wydawnictwa Nasza Księgarnia, kino letnie Deloitte Polska oraz mobilna księgarnia warszawskiej klubokawiarni Wrzenie Świata, w której będzie można się zaopatrzyć w książki autorek i autorów festiwalu oraz zdobyć od nich autograf.
Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Literatura niepraktyczna”, czyli taka, która jest pisana na przekór wydawniczym zamówieniom i w poprzek czytelniczych przyzwyczajeń. Książki, o których będzie się rozmawiać w tym roku na festiwalu Miedzianka po Drodze nie gonią za rynkowymi trendami i modami, a raczej wytrącają z myślowej rutyny i uruchamiają wyobraźnię. To teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji. Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi, zostawiające to, co najważniejsze w niedopowiedzeniu, z którymi każdy czytelnik i czytelniczka musi zmierzyć się samodzielnie.
Z Raciborza festiwalowa kolumna odjedzie do Nysy (30 sierpnia), gdzie gośćmi festiwalu będą Marcin Wicha, Sylwia Chutnik, Zbigniew Rokita, Witold Szabłowski, Małgorzata Łukasiewicz, Wojciech Bonowicz,
Dzień wcześniej zaś, 28 sierpnia w festiwalu Miedzianka po Drodze będzie wziąć udział w nieodległych od Raciborza Gliwicach. Tego dnia wśród gości festiwalu są m.in. Łukasz Supergan, Joanna Erbel, Tomáš Forró, Witold Szabłowski, Anna Dudzińska, Olga Mickiewicz, Bartek Sabela, Urszula Jabłońska i Marcin Mokry.
Aby być na bieżąco z festiwalowymi aktualnościami wystarczy śledzić nasz profil na:
Facebooku: www.facebook.com/MiedziankaFest
Instagramie: www.instagram.com/miedziankafest
albo wydarzenia w poszczególnych miastach:
• Miedzianka www.facebook.com/events/560048552492900
• Gliwice www.facebook.com/events/717808619482035
• Racibórz www.facebook.com/events/1401261550386795
• Nysa www.facebook.com/events/581036983609153
• Opole www.facebook.com/events/753048045819239
• Złoty Stok www.facebook.com/events/408808894616560
• Pleszew www.facebook.com/events/4103681459856155
• Sierosław (gmina Tarnowo Podgórne) www.facebook.com/events/561952515603904
Szczegółowy program i wszystkie informacje o festiwalu dostępne są także na stronie www.miedziankapodrodze.pl
Aneta Kłodaś, dyrektorka festiwalu aneta.klodas@instytutr.pl
Filip Springer, koordynator programowy kontakt@filipspringer.com
Katarzyna Chrapka, koordynatorka warsztatów katarzyna.chrapka@instytutr.pl
Festiwal Miedzianka po Drodze organizowany jest przez Fundację Instytut Reportażu w Warszawie. Jesteśmy członkiem Koalicji Letnich Festiwali Literackich
Partnerami festiwalu są: Fundacja Deloitte Polska, Audioteka, Campiri, Agencja autorska „Opowieści”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Concordia Design, Vita-Medica, Flokk, Koleo, Koleje Dolnośląskie, Ecyklopedia, Profim, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, Arena Gliwice, Miasto Gliwice, Miasto Nysa, Miasto Opole, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna
Gospodarze: Centrum Kultury Victoria, Miasto Racibórz, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Kompaktowy Pleszew, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie, Zajezdnia Kultury, Gmina Tarnowo Podgórne
Współpraca merytoryczna: Amnesty International Polska, Greenpeace Polska
Patroni medialni: Pismo, Radio 357, National Geographic Traveller, Noizz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany