RCK pełen żywiołów. Zespoły z Ekwadoru, Chile i Turcji w Raciborzu
Miłośnicy folkloru i podróży po świecie mieli dziś, 2 września, swoje święto w Raciborskim Centrum Kultury.
Od 29 sierpnia do 4 września w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie oraz w Częstochowie i innych miastach naszego województwa goszczą zespoły z Ekwadoru, Chile, Turcji i Indii. Dziś ich występy trzech pierwszych mieli okazję zobaczyć raciborzanie
Compañía Artística de Folclor Internacional z Chile to zespół utworzony został w 2006 roku przez młodych studentów i profesjonalistów z gminy Maipú w celu utrwalania, rozpowszechniania i promowania dziedzictwa kulturowego Chile. Wieloletnia działalność twórcza i artystyczna zespołu, bazująca na tradycjach tanecznych różnych regionów kraju, została doceniona i wyróżniona podczas krajowych i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Grupa została uhonorowana również prestiżowym tytułem Ambasadorów Kultury Chile.
Zespół z powodzeniem wykonuje dwa programy artystyczne na całym świecie. Pierwszy z nich jest koncertem inspirowanym tradycjami wyspy Rapa Nui (Wyspy Wielkanocnej) i kultury przodków z Chile. Ukazuje różnorodność, bogactwo muzyczne i kulturowe wyspy: tańce, piosenki oraz hokos - rytuały. Drugi program nawiązuje do najbardziej reprezentatywnej strefy regionu centralnego Chile i ludności huasos. W programie w oryginalny sposób zaprezentowany jest chilijski taniec Cueca, podkreślający tradycje narodowe. Koncert stanowi również barwny pokaz tradycyjnych kostiumów z Chile. Dyrektorem Zespołu jest Sebastián Alfredo Orrego Rojas.
Producción Folklórica Internacional Markani Ecuador z Ekwadoru powstał 1 listopada 2018 roku. Grupa związana jest z miejscowością Ibarra w prowincji Imbabura. Do utworzenia zespołu przyczynili się Santiago Hernández - obecny dyrektor oraz Pedro Meneses. Grupa zasłynęła wydaniem albumu CD La Misma Luna ("Ten sam księżyc") zawierającego najbardziej popularne utwory zespołu. Międzynarodowe koncerty grupy obejmują między innymi festiwale folklorystyczne, w tym: Polski Akademicki Festiwal Folklorystyczny (Polonia Academic Folk Festiwal), Festiwal Folklorystyczny Silesia (Polonia Silesia Folk Festival), Międzynarodowe spotkanie z folklorem we Włoszech (Incontro Internationale del Folklore), Flavio Fiorletta we Włoszech, a także liczne występy w Kolumbii i Peru. Dyrektorem Zespołu jest Santiago Hernández.
Atakoy Halk Oyunlari Genclik Ve Spor Kulübü Dernegi z Turcji (ATAKOY FOLK DANCES of YOUTH and SPORTS ASSOCIATIONS) rozpoczęła działalność artystyczną w 2007 roku. Prezentuje sztukę tańca wywodzącego się z tradycji przodków, przekazując rodzimą kulturę z pokolenia na pokolenie. Zespół aktywnie uczestniczy w międzynarodowych spotkaniach folkloru, występując na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Promuje kulturę swojego kraju wykonując, popularyzując i ucząc tureckich tańców ludowych. Celem pośrednim działalności zespołu jest również przyczynianie się do rozwoju duchowego i fizycznego młodych ludzi. „Zależy nam, aby młodzi ludzie zaznajomili się z rodzimymi tradycjami, wypełniali wolny czas działaniami społecznymi i kulturalnymi.” Zespół występował m.in. na festiwalach:
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany