Gospelblues w raciborskim Muzeum
W sali koncertowej w dawnym kościele dominikanek zabrzmiał dziś, 16.09, gospelblues.
Gospel blues to forma muzyki gospel opartej na bluesie. Towarzyszy temu gatunkowi od chwili jego powstania. Łączy w sobie ewangelizacyjne teksty z instrumentacją bluesową, często z akompaniamentem gitary.
Guitar Mark to Marek Wójtowicz, mieszkaniec naszego powiatu, jedna z bardziej znanych postaci w świecie bluesa, w Polsce i za granicą. Grał na wielu imprezach i festiwalach, występował z wielkimi bluesmanami z USA: Bobem Corritore (najlepszy harmonijkarz USA 2012), Johnny Drummerem (artystą, który grał ze sławną chicagowską grupą The Aces), Harmonica Hindsem (którego mentorem był sam Sonny Terry), Russ Greenem (który terminował u harmonijkarza Sugar Blue), Eddie Taylorem Jr (synem słynnego chicagowskiego bluesmana Eddie Taylora Sr), Billy Branchem (harmonijkarzem potrójnie nominowanym do nagrody Grammy), Keithem Dunnem, Shrimp City Slimem, Jimmy Burnsem(bratem Eddie Burnsa).
Guitar Mark jest wysoko ceniony i znany w chicagowskim środowisku bluesa. Artysta gra w stylach delta blues, chicago blues, louisiana blues, texas blues, w trzech strojach gitarowych (standard, open d, open g). Jest prezesem Son House Gospel Blues Society, autorem festiwalu Motywy Bluesa.
To artysta niezależny, nawiązujący stylistycznie do najstarszej tradycji amerykańskiego bluesa wywodzącej się z gospel. - Źródłem całego bluesa jest gospel - mówi Leroi Jones (czarnoskóry badacz idiomu bluesowego). Na tym przesłaniu artysta buduje swoją tożsamość muzyczną.
Nie należy Guitar Marka wiązać z pojęciem polskiego bluesa. Jest odrębnym zjawiskiem na polskiej scenie. Artysta opowiada podczas koncertów o wartościach gospel, przez które patrzy na kulturę i bluesa, którego coraz więcej w naszej rzeczywistości. W ten sposób działalność Guitar Marka odnosi się do realnego i prawdziwego życia. - Gospelblues to jest wyzwanie na dzisiaj! - wyjaśnia.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany