Szlakiem raciborskiej moderny [FOTO]
W minioną sobotę spod biblioteki wyruszyła na spacer grupa ludzi zaciekawionych historią i architekturą naszego miasta. Spacer ten, zatytułowany „Szlakiem raciborskiej moderny” miał na celu przybliżyć modernistyczną architekturę Raciborza. To architektura często omijana wzrokiem, a warto czasem się zatrzymać i przyjrzeć bliżej temu, co nas otacza.
Pierwszym przystankiem była ul. Bończyka, gdzie uczestnicy spaceru dowiedzieli się na jakie elementy budynków zwracać uwagę, aby zidentyfikować je jako modernistyczne (są to m. in. kolory, faktury i rodzaj materiału). Podczas przejścia obok Ogrodu Jordanowskiego padła informacja, że przed laty to miejsce było największym ogródkiem piwnym w mieście i mogło pomieścić ok. 3000 gości!
Stowarzyszenie Odra 1945, które było przewodnikiem tego spaceru przygotowało niespodziankę dla uczestników. Dwa miejsca, na co dzień zupełnie zamknięte dla odwiedzających zostały otwarte specjalnie dla spacerowiczów. Jednym z tych miejsc były podziemia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na ul. Warszawskiej. A drugim – budynek dawnego Stadtsparkasse Ratibor, czyli Miejskiej Kasy Oszczędności, znajdujący się przy Rynku 6a. Co prawda, nie sam budynkiem był głównym punktem niespodzianki, ale znajdujący się w piwnicy skarbiec. Uczestnicy mogli go obejść naokoło, obejrzeć wnętrze, a przede zobaczyć wszystkim robiące ogromne wrażenie wejście do skarbca. Drzwi pancerne mają kilkadziesiąt centymetrów grubości i ważą ok. 2 ton!
Kilka godzin spaceru i kilka kilometrów po naszym mieście w towarzystwie członków Stowarzyszenia Odra 1945 wzbudziło wiele pytań i chęć dalszej eksploracji naszej wspólnej historii i naszego otoczenia.
Spacer szlakiem raciborskiej moderny odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany