Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja26 września 202216:42

OFF-ka. Tak to się zaczęło w Raciborzu

OFF-ka. Tak to się zaczęło w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W czwartkowy wieczór w Raciborskim Centrum Kultury oficjalnie zainaugurowany został festiwal OFF-ka. Był to również wieczór wspomnień i podziękowań z okazji pięknego jubileuszu, jakim jest 30-lecie teatru Tetraedr. Rozmowa aktora, reżysera, twórcy teatru Krzyk Marka Kościółka z Grażyną Tabor miała miejsce w naszym saloniku artystycznym na I piętrze, który przeszedł metamorfozę: z przestrzeni na co dzień dość sterylnej, w miejsce, w którym można było się poczuć jak w domu, a także zapoznać się z historią Tetraedru oglądając wystawę i nagrody z festiwali. Wcześniej na korytarzu, gdzie na ekranie prezentowane były fragmenty spektakli w wykonaniu Tetraedru, był czas na oficjalnie otwarcie festiwalu i gratulacje dla Grażyny Tabor z okazji jubileuszu.

Podczas rozmowy, Grażyna podkreślała, że ideą stojącą za tworzeniem teatru była potrzeba bycia z ludźmi, bycia w zespole. I w tym zespole wszyscy żeśmy się zatracali- to był czas bez czasu- jak mówi. Najważniejsze były relacje z ludźmi, kreatywność była naturalną umiejętnością, rozmowy o sztuce do rana, miłość do muzyki tradycyjnej, wspólne śpiewy, spędzanie ze sobą czasu nawet kosztem życia rodzinnego. „Dlatego tak trudno było mi za każdym razem rozstawać się ze składami, które odchodziły wyjeżdżając na studia do innych miast”. Za każdym razem była to bolesna strata, która dla reżyserki oznaczała wręcz żałobę. Niemniej jednak ważniejsze niż wszelkie nagrody z festiwali itp. była praca z człowiekiem, który potem już ukształtowany wchodził w dorosłe życie jako wrażliwy i aktywny obywatel. Dzielenie się tymi teatredrowymi dziećmi ze światem jest najpiękniejszą rzeczą, jaką można zrobić i po sobie zostawić- skonstatował Marek Kościółek.

Marek Kościółek i goście spotkania, w tym Koryna Opala-Rybka, z którą Grażyna zaczynała tworzyć teatr w Raciborzu, podkreślali ogromną energię, jaka ma w sobie Grażyna i jej niezwykłą miłość do ludzi, wyrażaną również w potrzebie karmienia - słynnej zupie, którą każdego chętnie częstuje w swoim domu. Podkreślono, że potrafiła i nadal potrafi wyłuskać z każdego, kto przychodził do Tetraedru coś interesującego, obrać go z kolejnych warstw blokad, ukrywania się przed światem. Jak sama powiedziała, zawsze inspirowało ją to co brzydkie, nieforemne, krzywe i potrafiła w tym znaleźć wyzwanie, siłę, piękno. Podczas rozmowy padały pytania o dzieciństwo, o inspiracje, również te muzyczne, o pracę na scenie z własnymi dziećmi, które również były w Tetraedrze. Marek Kościółek swoimi pytaniami pięknie namalował portret Grażyny Tabor, nie tylko ten zawodowy, ale i osobisty.

Po spotkaniu, na scenie sali widowiskowej RCK, z ustawioną na scenie publicznością, miał miejsce pierwszy ze spektakli festiwalowych: „Gould” w reżyserii i wykonaniu Adama Walnego z Walny Teatr. To czego byliśmy świadkami, to nie tylko świetna gra aktorska, ale też niezwykły pomysł na monodram i jego wykonanie: Adam Walny wchodzi w rolę Jana Sebastiana Bacha i animuje marionetę wyobrażającą Glenna Goulda, którą aktor porusza poprzez klawisze fortepianu. Sama konstrukcja urządzenia jest imponująca: naturalnych rozmiarów fortepian koncertowy na scenie wraz z mechanizmem 16 silników na krzyżaku, do animacji nadmarionety na wysokości pięciu metrów. J.S. Bach zastanawia się, kto ma prawo grać jego muzykę, komu zostawić po sobie swoją spuściznę. Przyczynkiem do tych rozmyślań jest fakt historyczny wysłania w kosmos przez NASA w 1977 „Wariacji Goldbergowskich”, jako wizytówkę homo sapiens na wypadek, gdyby żyli tam Marsjanie. Stwierdza, że tylko kanadyjski kompozytor i pianista Glenn Gould ma prawo do bachowskiego muzycznego testamentu, jako jedyny rozumie Bacha i jego twórczość.

Kolejne dni Festiwalu obfitowały w wydarzenia teatralne i okołoteatralne, które dostarczały nam wzruszeń i poruszeń, uśmiechu, a także radości z obcowania z drugim człowiekiem nie tylko na scenie. Zobaczyliśmy także trzy spektakle reżyserowane przez Grażynę Tabor.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności22 lipca 202409:07

Jazzowe klimaty w Zaczarowanym Ogrodzie

Jazzowe klimaty w Zaczarowanym Ogrodzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Reklama
Aktualności22 lipca 202415:32

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.