Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja27 października 202209:00

Szczątki pradziejowych mieszkańców Starej Wsi trafią do analiz

Szczątki pradziejowych mieszkańców Starej Wsi trafią do analiz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dział Archeologii Muzeum w Raciborzu pozyskał w tym roku środki finansowe na przeprowadzenie specjalistycznych analiz materiałów pochodzących z badań archeologicznych na stanowisku przy ul. Cegielnianej w Raciborzu.

- Wykopaliska przyniosły wyjątkowe efekty. Najbardziej spektakularnymi odkryciami okazały się być dwa pochówki zbiorowe z okresu neolitu. Jeden z nich, obiekt 1, należący kulturowo do grupy ocickiej kultury lendzielskiej (ok. 5000-4000 lat p.n.e.), najprawdopodobniej ma charakter rytualny, w obiekcie znajdowały się pogrzebane szczątki co najmniej 4 osób, w tym dziecka oraz pochówek samej czaszki. Pod szkieletami umieszczony został depozyt 4 uszek naczyń glinianych, z których 2 przerobione zostały na gładziki, poniżej zalegał materiał zwierzęcy w postaci bardzo licznych fragmentów kości zwierzęcych (m.in. bydlęcych) oraz skorupa żółwia. Kilka z kości zwierzęcych zachowały się w porządku anatomicznym np. kości nadgarstka bydlęcego przylegały do siebie w porządku anatomicznym, co oznacza, że do jamy nie włożono odpadków pokonsumpcyjnych lecz fragmenty tuszy zwierzęcej. Mogły to być dary rytualne, być może chciano w ten sposób obłaskawić bóstwa lub złożyć im podziękowania - informuje Muzeum.

- Ok. 10 m na południe od opisanego obiektu natrafiono na kolejne fascynujące odkrycie, zbiorowy pochówek ludności kultury amfor kulistych (KAK), która funkcjonowała na naszym terenie ok. 3000 lat p.n.e. Mamy tu do czynienia z pierwszym na terenie Śląska pochówkiem tej kultury potwierdzonym znaleziskiem kości ludzkich. Dotychczas odkrywane groby posiadały jedynie wyposażenie w postaci np. naczyń glinianych i tylko na podstawie zarysu jamy oraz materiału stanowiącego wyposażenia można je było zinterpretować jako obiekty grobowe. W grobie odkrytym przy ul. Cegielnianej szczątki ludzkie zachowały się słabo, ale wystarczająco, aby z całą pewnością wyróżnić czaszki 9 osobników (być może w trakcie badań antropologicznych i wykonywania tomografii szczątków wydobytych w bryle ziemi, okaże się, że jest ich więcej). Kilka z zachowanych czaszek należała do dzieci, widoczne są np. niewyrżnięte zęby stałe oraz zęby mleczne. Pochówek był obiektem dwupoziomowym, zmarli pochowani w wyższej części mogli być złożeni na drewnianej platformie, jednak ślady konstrukcji nie zachowały się. Pochówek był bogato wyposażony w 7 naczyń glinianych, narzędzia krzemienne, dłuto kamienne, fragment topora z serpentynitu, który został przerobiony na dłutko. Funkcje narzędzi kamiennych zostały określone dzięki przeprowadzonym badaniom traseologicznym wykonanym przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach współpracy między instytucjami - podano w komunikacie.

Badania dofinansowane zostały kwotą 38 tys. zł przez: władze miasta (15 000 zł), Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach (20 000 zł) oraz Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (3 000 zł).

- Dzięki dofinansowaniu wykonane zostaną: analizy antropologiczne kości ludzkich, datowanie radiowęglowe (datowanie bezwzględne metodą 14C) trzech obiektów z okresu neolitu, analizy archeobotaniczne wypełnisk obiektów oraz badania archeozoologiczne kości zwierzęcych. Dzięki wymienionym badaniom będziemy mogli dowiedzieć się, jaki był wiek oraz płeć osobników pochowanych w odkrytych pochówkach, być może uda się określić, czy cierpieli oni na jakieś choroby, odkryć urazy. Ustalone zostaną daty bezwzględne z próbek kości ludzkich i zwierzęcych. Uzyskamy informacje na temat rodzaju zwierząt jakie wówczas hodowano i na jakie polowano, jakie uprawiano rośliny. Z niecierpliwością czekamy na wyniki analiz - informuje Muzeum.

Autor: źródło: Muzeum w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności22 lipca 202409:07

Jazzowe klimaty w Zaczarowanym Ogrodzie

Jazzowe klimaty w Zaczarowanym Ogrodzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Reklama
Aktualności22 lipca 202415:32

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.