Spółka zależna od Rafako chce uniknąć upadłości. W Sejmie o sporze z Tauronem
Zarząd Rafako zdecydował o odstąpieniu od zamiaru złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, ale problem ma spółka E003B7, założona w związku z budową bloku w Jaworznie.
Rafako poinformowało o złożeniu przez jej spółkę zależną E003B7 wniosku o otwarcie postępowania układowego. Ma ono pozwolić uniknąć upadłości tej spółki.
Złożona w piątek 10 lutego tego roku Propozycja Układowa przewiduje podział wierzycieli na IV grupy interesu, a w ramach poszczególnych grup propozycje częściowej redukcji zadłużenia i spłatę pozostałej części. Spółka proponuje wierzycielom umorzenie całości odsetek. W przypadku wierzycieli, których wierzytelności w kwocie należności głównej ustalonej na dzień poprzedzający otwarcie postępowania układowego nie przekraczają 20 000 zł, spółka proponuje spłatę nieumorzonych należności jednorazowo, po upływie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu. W przypadku wierzycieli, których wierzytelności w kwocie należności głównej przekraczają 20 000 zł, spółka proponuje umorzenie należności głównej w 40 procentach i spłatę nieumorzonych należności w 12 równych ratach kwartalnych.
Wierzycielom, których wierzytelności wynikają z realizacji Kontraktu nr 2013/0928/Ri z dnia 17.04.2014 r., którzy zostali zgłoszeniu do Inwestora (Tauron Wytwarzanie S.A.) jako podwykonawcy robót budowlanych, spółka proponuje umorzenie należności głównej w 80 procentach i spłatę nieumorzonych należności w 12 równych ratach kwartalnych. Wierzycielom powiązanym kapitałowo w tym pozostającym w grupie Rafako umorzenie w całości należności ubocznych (w szczególności kar umownych, opłat sądowych i egzekucyjnych), umorzenie należności głównej w 94 procentach i spłatę nieumorzonych należności nastąpi w 6 równych ratach kwartalnych.
Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, 10.02.2023
„Przedstawienie przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina informacji na temat przyczyn, skutków oraz konsekwencji związanych z występującą awaryjnością i brakiem osiągnięcia optymalnej mocy największej i najnowocześniejszej jednostki wytwórczej jaką jest blok 910MW w Jaworznie.”
Komentarze (0)
Dodaj komentarz