GS-y znalazły się na wolnym rynku
Gminne Spółdzielnie do dziś są związane z krajobrazem polskiej wsi. W czasach powojennych powstawały w każdej gminie. Sprzedawały artykuły spożywcze, przemysłowe, materiały budowlane i węgiel. Zajmowały się skupem żywca i przetwórstwem spożywczym, prowadząc piekarnie, masarnie, restauracje czy bary. Choć wydawało się, że w realiach wolnego rynku znikną, okazało się, że przetrwały i znalazły swoje miejsce i mają szansę na rozwój.
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Krzyżanowicach została założona w grudniu1945 roku. W tym też roku, Spółdzielnia otworzyła swój pierwszy sklep w Krzyżanowicach w poniemieckim budynku (dawny Urząd Celny przy ulicy Tworkowskiej). Sklep ten pod koniec roku 1945 osiągnął obroty w sumie 118 tys zł i to za towary przywiezione w plecakach lub furmanką. Za ten okres Zarząd przyznał swoim członkom premię w postaci 5 kg. białej soli i po jednym pudełku zapałek. Tak było 50 lat temu. Jak jest dzisiaj?
Dzisiaj Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Krzyżanowicach ma 8 sklepów spożywczo-przemysłowych, piekarnię w Chałupkach i Magazyn Towarów Masowych w Bieńkowicach. Posiada swój transport. Rozwozi pieczywo, warzywa i opał. Sklepy oferują szeroki asortyment towarów od najbardziej podstawowych, takich jak nabiał, mięso, wędliny, mąka, cukier, kasza, warzywa i owoce, po towary bardziej luksusowe jak słodycze czy alkohol. Poza tym podstawowe towary przemysłowe potrzebne w gospodarstwie domowym.
Piekarnia w Chałupkach, produkuje tradycyjne pieczywo na naturalnych kwasach. Jest to proces długotrwały i od niego zależy jakość i smak pieczywa. Cały czas poszerzany jest asortyment, obecnie jest ok. 30 pozycji pieczywa i wyrobów półcukierniczych. W tym pieczywo dla diabetyków. Zaopatruje własne sklepy i innych odbiorców. Piekarnia ma wprowadzony system HACCP, co gwarantuje wytwarzanie zdrowej i bezpiecznej żywności. W kompleksie sklepów i piekarni w Chałupkach stosuje się ekologiczne systemy ogrzewania i opalania EKO I w piecu piekarskim i c.o.
W Magazynie Towarów Masowych w Bieńkowicach można kupić nawozy, opał (węgiel, muł, ekogroszek), materiały budowlane, narzędzia rolnicze, ziemię, nasiona. Obecnie wprowadzono na rynek nowość – nawozy płynne, na które jest coraz większy popyt. Poza tym Gminna Spółdzielnia prowadzi skup złomu i odbiera worki foliowe po nawozach sztucznych zakupionych w Spółdzielni.
Popularne GS-y przeszły trudny okres przemian i przystosowały się do nowej rzeczywistości gospodarczej. Niektóre poupadały, ale w gminie Krzyżanowice spółdzielcy nie poddają się. Sklepy są remontowane i modernizowane, wszystkie są już samoobsługowe i posiadają klimatyzację. W Krzyżanowicach, Tworkowie i Chałupkach zrobione są podjazdy dla niepełnosprawnych. Zmienia się oświetlenie, regały, chłodnie, poprawia estetykę sklepów. Tworzy się lepsze warunki dla kupujących i lepsze warunki pracy dla personelu. Wszystkie remonty finansowane są ze środków własnych, wypracowanych przez Spółdzielnię. Pracownicy otrzymują paczki żywnościowe, „wczasy pod gruszą”, organizuje się imprezy okazjonalne i majówkę dla całej załogi wraz z rodzinami.
W Gminnej Spółdzielni pracują przeważnie kobiety, na 65 zatrudnionych osób jest tylko 12-tu mężczyzn. Od 1997 r. funkcję Prezesa Zarządu pełni Alfons Cwik, który w Gminnej Spółdzielni pracuje już 41 lat na różnych stanowiskach. Wiceprezesem jest Renata Krupa, która od 37 lat swoją karierę zawodową związała ze Spółdzielnią, początkowo jako księgowa, a później główna księgowa.
Gminna Spółdzielnia idzie z „duchem czasu” i ekologiczną modą. Od sierpnia we wszystkich GS-owskich sklepach można nabyć ekologiczne lniane i papierowe torby na zakupy. Sprzedawane są jedynie po cenie produkcji. Klienci powoli przyzwyczajają się do zmian. W ten sposób Gminna Spółdzielnia przyczynia się do ochrony środowiska.
(tb-KGW)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany