Rafako ma wyłączność na PAK
Już tylko z Rafako minister gospodarki prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz dwóch kopalni węgla brunatnego: Adamów i Konin. Wartość transakcji szacowana jest nieoficjalnie na miliard złotych. Rozstrzygnięcie do 22 listopada. Na zdj. prezes M. Różacki.
"W najbliższych dwóch miesiącach będziemy prowadzili dalsze rozmowy z jednym inwestorem, jeśli chodzi o prywatyzację PAK-u. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tym roku uda się nam sprywatyzować PAK" - podkreślił Bury podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu. Minister skarbu przyznał Rafako wyłączność na negocjacje w tej sprawie do 22 listopada. Oferta tej firmy była najkorzystniejsza; według nieoficjalnych – opiewa na ponad 1 mld zł.
Pod koniec czerwca oferty wiążące w sprawie kupna 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni PAK oraz 85 proc. dwóch kopalni węgla brunatnego złożyły dwie firmy - Rafako oraz RPG Partners. Z wyścigu o prywatyzowaną przez Skarb Państwa spółkę wycofały się Enea i CEZ. Decyzja MSP - jak uważa Rzeczpospolita - nie jest niespodzianką. Rafako, znany producent kotłów dla energetyki, jest powiązana kapitałowo z obecnym inwestorem elektrowni PAK, biznesmenem Zygmuntem Solorzem-Żakiem i Elektrimem.
ZE PAK jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Spółka koncentruje się na produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Zespół tworzą trzy elektrownie: Pątnów I, Adamów i Konin. Do grupy kapitałowej ZE PAK należy też Elektrownia Pątnów II, która składa się z jednego bloku energetycznego.
Kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów to - obok KWB Bełchatów i KWB Turów - dwie z czterech kopalń węgla brunatnego w Polsce. Głównym odbiorcami ich surowca jest ZE PAK.
(w), pb.pl, rp.pl
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany