Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes1 października 201019:57

Przeźroczysty kamień państwa Ortmanns

Przeźroczysty kamień państwa Ortmanns - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Dziś w Kornicach uroczyście otwarto zakład kamieniarski, w którym powstaje unikalny na skalę światową cienki, przeźroczysty kamień. Poddany specjalnej obróbce onyks pakistański trafia do odbiorców na całym świecie, za pośrednictwem francuskiego koncernu Saint Gobain. Zachwycają się nim najlepsi architekci.

Zakład uruchomili Herbert i Zuzanna Ortmanns, właściciele firmy Aquisgranit Polska. Herbert, rodowity Niemiec i kamieniarz z wielką pasją, ma swój warsztat w Aachen. Jego żona Zuzanna to raciborzanka. Postanowili zainwestować w Polsce, bo znaleźli dobrych partnerów - Karinę i Marka Masnych, którzy w Kornicach zbudowali zakład tradycyjnej produkcji kamieniarskiej. To na ich terenie, w strefie gospodarczej gminy Pietrowice Wielkie, postanowili uruchomić produkcję.

Inwestycja, z maszynami, warta jest 2,5 mln zł. 560 tys. zł pozyskali z Unii Europejskiej. Ich projekt pt. "Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań o wysokiej innowacyjności na skalę europejską i światową" znalazł się na wysokim 4. miejscu na liście rankingowej Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. Dali pracę czterem kamieniarzom.

Zadowolenia z ulokowania nowej inwestycji w gminie Pietrowice Wielkie nie krył dziś wójt Andrzej Wawrzynek. To drugi inwestor, po Eko-Oknach, który zdecydował się tu lokować swój biznes.

Rocznie Ortmannsowie chcą produkować około 2000 m kw. przeźroczystego kamienia - onyksu pakistańskiego. Do odbiorców na całym świecie trafia on za pośrednictwem francuskiego koncernu Saint Gobain, który poddaje produkt z Kornic dodatkowej obróbce. Odbiorca końcowy płaci za metr kw. od 1000 do 1500 euro.

Ortmannsowie nie mają na świecie konkurentów. Stosowana przez nich technologia to pomysł Herberta. Ten zaś nie kryje, że obawia się Chińczyków, którzy kopiują pomysły innych. Nie chwali się nigdzie swoim pomysłem.

Jak to się zaczęło? Ortmanns otrzymał kiedyś zapytanie od architekta, czy potrafi wykonać i dostarczyć dla parku rozrywki Phantasialand w Brühl pokrywy podłogi z kamienia naturalnego, które planowano podświetlić od dołu? Kilka krystalicznych rodzajów marmuru, onyksu, granitu i gnejsu, po zeszlifowaniu do grubości 3 do 5 mm, co prawda przepuszcza światło, ale kamień staje się wtedy bardzo łamliwy. Nie może pokrywać podłogi. Płyty tymczasem, osadzone na konstrukcji stalowej, miały mieć wielkość 60 x 60 cm.

Ortmanns wpadł na pomysł, by wzmocnić od dołu kamień naturalny szkłem zabezpieczającym o grubości 15 mm. Posiada ono odpowiednie parametry nośne, można po nim chodzić i nie zakłóca przepuszczalności światła. Firma SGGS, spółka córka największego na świecie producenta szkła St. Gobain, która zajmowała się technologią solarną, dysponowała technologią zastosowania żywicy lanej przy produkcji modułów solarnych. To za jej pomocą połączono kamień ze szkłem. Zlecenie dla parku w Brühl zrealizowano z sukcesem.

Technologia Ortmannsa szybko zyskała rozgłos na świecie. Wkrótce firma Aquisgranit Polska otrzymała zapytanie od najsłynniejszego japońskiego architekta Kuma. Pytał, czy można wyprodukować i dostarczyć fasadę w połączeniu szkła i onyksu dla projektu Osaka Paradise, luksusowego domu towarowego koncernu Louis Vuitton?. Wspólnie z Saint Gobain postanowiono sprostać wymaganiom.

Aquisgranit Polska rozwinął proces produkcji kamienia naturalnego do maksymalnej wielkości 2500 mm x 875 mm i grubości 5 mm. W procesie tym strona górna i dolna kamienia cienkiego była z kamienia naturalnego. Nie były połączone na stałe z żadnymi przyklejonymi konstrukcjami stabilizującymi. Niestety, z tego powodu nie można było udzielić gwarancji. Aquisgranit Polska i St. Gobain uzgodniły więc, że rozwiną nową metodę - połączenie szkła i kamienia z folią PVB (poliwinylobutyral), którą każdy zna z przedniej szyby samochodowej.

Dział ds. badań i rozwoju firmy St. Gobain potrzebował cztery lata, aby z powodzeniem rozwinąć metodę połączenia szkła i kamienia. Podobnie Aquisgranit Polska potrzebowała cztery lata, aby spełnić znacznie wyższe wymagania dotyczące obróbki kamienia. W tym okresie wspólna współpraca polegała na połączeniu folii PVB ze szkłem i kamieniem. Aquisgranit Polska dostarczał wzorcowy kamień. W instytucie badawczym próbowano go łączyć ze szkłem i z folią PVB. Z sukcesem. Pod koniec 2008 r. obie firmy zawarły umowę o kooperacji. Udzielają teraz 5-letniej gwarancji.

Oficjalna prezentacja ich produktu odbyła się w maju 2009 r. w Londynie, podczas spotkania dotyczącego organizacji olimpiady w 2012 r.

Technologia produkcji cienkiego kamienia tylko z pozoru jest prosta. Obejmuje przecięcie kamienia na kilkumilimetrowe płaty przy użyciu maszyn kamieniarskich. Tajemnicą Aquisgranitu pozostaje jednak, jak wyprodukować wielkogabarytowe, kilkumilimetrowe zaledwie płyty, tak by nie uległy zniszczeniu i mogły być skutecznie zastosowane w połączeniu ze szkłem i z folią PVB.

Drogim przeźroczystym kamieniem zainteresowane są przede wszystkim duże korporacje budujące bardzo nowoczesne obiekty architektury masowej. Używany jest jako: podłogi, okładziny ścienne, sufity, okładziny windy, elementy mebli, wykładziny wnętrza statków, ścianki działowe pomieszczeń, panele chroniące przed słońcem oraz fasady zasłaniające.

Najnowsze innowacyjne rozwiązania Aquisgranit Polska i St. Gobain polegają na połączeniu modułu z kamienia i szkła z izolującą szybą szklaną. Produkt zapewnia także dla ścian wewnętrznych i zewnętrznych perfekcyjną pełną ochronę cieplną. Jeżeli w części zewnętrznej zabudowano by dodatkowo technologie fotovoltową, to fasada mogłaby równocześnie wytwarzać prąd.

opr. waw

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202410:40

Sunex produkuje pompy ciepła w zrewitalizowanej ponad 100-letniej hali w Raciborzu

Sunex produkuje pompy ciepła w zrewitalizowanej ponad 100-letniej hali w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

SUNEX przeniósł produkcję pomp ciepła i innowacyjnych urządzeń grzewczych do historycznego obiektu z początku XX wieku. Wcześniej budynek został wyremontowany.

materiał nadesłany
Aktualności25 września 202411:58

Krzysztofek z Raciborza chce mieć swój pomnik!

Krzysztofek z Raciborza chce mieć swój pomnik! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202422:22

Unia zdeklasowała Grzegorzowice i zameldowała się w półfinale [FOTO]

Unia zdeklasowała Grzegorzowice i zameldowała się w półfinale [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

W środowe (25.09.) popołudnie na boisku LKS Grzegorzowice doszło do ćwierćfinałowego starcia Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz, w którym gospodarze, występujący na co dzień w B klasie, podejmowali wyżej notowaną Unię Racibórz z klasy okręgowej.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.09.2024
26 września 202418:43

Nasz Racibórz 27.09.2024

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.