Celują w złotą dziesiątkę
Wspólne projekty badawcze, których celem jest opracowanie unikalnych technologii mających odnieść sukces na rynku - taki cel stawia sobie Rafako S.A. oraz Politechnika Wrocławska. Dziś, z udziałem m.in. rektora uczelni ze stolicy Dolnego Śląska, podsumowano trwającą od listopada 2009 r. współpracę.
- Zachodnie koncerny wcale nie chcą u nas lokować centrów naukowo-badawczych. Wolą budować wytwórnie - mówił prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej (na zdj. po prawej). Od rana wraz z innymi zaproszonymi gośćmi zwiedzał Rafako. - Może Pan być dumny z zakładu. Wspieranie polskich ośrodków akademickich, korzystanie z ich potencjału to dobry kierunek w rozwoju firmy - mówił potem prezesowi spółki, Mariuszowi Różackiemu.
W opinii Więckowskiego, z całej puli pomysłów badawczych tak naprawdę sukces odnosi tylko 10 proc. - Taka złota dziesiątka - dodał prezes Różacki. Zarówno uczelnia jak i Rafako S.A. nie kryją, że wspólnie w taką właśnie dziesiątkę celują. - Testujemy u siebie rozwiązania pilotażowe, które chce wdrożyć Rafako. Badamy parametry, oczywiście w odpowiedniej skali mikro - tłumaczy rektor.
We współpracę najbardziej zaangażowane są wydziały mechaniczny, inżynierii środowiskowej oraz mechaniczno-energetyczny. Badania są finansowane przez Rafako bądź z grantów, m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Są już sukcesy. W przyszłym roku chcę przedstawić do nagrody Prezesa Rady Ministrów nasze wspólne osiągnięcie dotyczące skraplaczy - mówi z dumą rektor.
Rafako i Politechnika skupiają się przede wszystkim na pracach przy kotłach na parametry nadkrytyczne, instalacjach ochrony środowiska oraz rozwiązaniach dla spalarni odpadów komunalnych.
Podczas dzisiejszego spotkania w domu bractwa strzeleckiego mówiono również o ochronie własności intelektualnej. - Wiemy, że niektóre kraje, np. Chiny, jej nie szanują - wspomniał prezes Różacki. - Mamy już przykłady, że myśl techniczna Rafako jest wykorzystywana przez naszą bezpośrednią konkurencję - dodał wiceprezes Krzysztof Burek. Rektor Więckowski wskazał, iż bardzo często firmy chronią patentem rozwiązania nie przynoszące konkretnych korzyści. - Nieraz po to, by odwrócić uwagę konkurencji od tego, nad czym tak naprawdę pracują - dodał.
Politechnika Wrocławska współpracuje z Rafako S.A. oficjalnie od 4 listopada 2009 r. Umowa dotyczy działań badawczo-rozwojowych oraz gospodarowania własnością intelektualną. Poza uczelnią z Wrocławia, spółka z Raciborza, największy wytwórca kotłów w Europie, współpracuje również z Politechniką Śląska z Gliwic, Politechniką Krakowską oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu. Umowy obejmują także pomoc w kształceniu studentów.
(waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany