RAFAMET – Rentowny trzeci kwartał
Trzeci kwartał 2008 r. był dla Rafametu niezwykle pracowity. Wyniki finansowe są zdecydowanie lepsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Dla całej Grupy Kapitałowej RAFAMET z Kuźni Raciborskiej wyniki za trzy kwartały roku 2008 zamykają się zyskiem netto w wysokości 2.409 tysięcy złotych oraz wartością sprzedaży w wysokości 78.996 tysięcy złotych. To znacznie lepiej niż w poprzednim roku. W analogicznym okresie roku 2007 r. grupa wykazywała 563 tysiące złotych zysku netto przy sprzedaży wartej 63.772 tysiące złotych.
W trzecim kwartale 2008 r. Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. podpisała m.in. serię wysoko rentownych trzech kontraktów z japońskim kontrahentem na łączną kwotę prawie 11,8 mln euro. Wartość tego kontaktu stanowi niemal połowę wyniku sprzedaży osiągniętego w roku poprzednim.- Projekt ten będzie kotwicą planu produkcji i sprzedaży na lata 2009 – 2010 – mówi E. Longin Wons, prezes zarządu RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej.
Nadzieje na przyszłość spółka wiąże także z rynkiem chińskim. W tym kwartale nastąpił odbiór techniczny obrabiarki nadtorowej o napędzie ciernym do obróbki kolejowych zestawów kołowych przeznaczonej dla jednego z wiodących chińskich producentów lokomotyw. - W Chinach rusza ogromny program inwestycyjny przewidziany na lata 2009 - 2015. Są już rozpisane międzynarodowe przetargi na różnego rodzaju elementy infrastruktury kolejowej oraz urządzenia techniczne dla tej branży, w tym obrabiarki do obróbki kołowych ( kolejowych oraz metro ) zestawów pojazdów szynowych. Rafamet, jako jedna z 3-4 wiodących firm na świecie w tej niszowej branży, będzie uczestniczyła w tych inwestycjach, pytanie tylko, w jakim zakresie? Mamy nadzieję, że referencje zdobyte przy ostatnim projekcie pomogą nam przy rozstrzyganiu i nowych przetargów na tym rynku – przyznaje prezes. Kolejnym atutem producenta z Kuźni Raciborskiej jest fakt, że w swej historii dostarczył już do Chin ponad 200 obrabiarek specjalnych dla kolejnictwa. Na korzyść Rafametu może również zadziałać fakt ocieplenia stosunków dyplomatycznych widocznych po ostatniej wizycie polskiej delegacji rządowej w Chinach.
Kolejnym wydarzeniem, charakteryzującym trzeci kwartał 2008 r. jest rozpoczęcie przez spółkę inwestycji własnych, zakrojonych na szeroką skalę. - Budujemy dwie potężne frezarki bramowe, które znacznie zwiększą nasze możliwości produkcyjne. Z tego też powodu zmieniliśmy cele emisyjne – wyjaśnia prezes E. Longin Wons, zapewniając, że prace posuwają się w rekordowo szybkim tempie. Dwie instalacje planowo mają być oddane do eksploatacji na przełomie lutego i marca oraz maja i czerwca 2009r. Konieczność zwiększenia możliwości produkcyjnych wiąże się z pozyskaniem przez spółkę pełnej kontraktacji na rok 2009 i pozyskiwaniem znaczących zamówień na lata następne. Powinno to ustrzec firmę przed skutkami globalnego kryzysu. – Robimy wszystko aby kryzys w jak najmniejszym stopniu dotknął naszej firmy. Mamy płynność finansową, dobre wyniki, odpowiedzialną i doświadczoną załogę oraz optymistyczne perspektywy sprzedaży. Nie wiemy natomiast, który z naszych dostawców może mieć problemy. Dlatego też obecnie skupiamy się na weryfikacji zagrożeń w tym zakresie. Sprawdzamy stan realizacji i aspekty finansowe obecnych dostawców naszych najistotniejszych komponentów i dokonujemy selekcyjnych, jednoznacznych decyzji, tak aby możliwie najlepiej zabezpieczyć realizowane aktualnie oraz w przyszłości przedsięwzięcia produkcyjno - handlowe – zapewnia prezes Wons.
Prezes nie kryje też obaw związanych z realizacją prognozy rocznej zysku netto na poziomie 4 mln zł netto dla grupy kapitałowej. Pomimo systematycznie poprawiającej się sytuacji firmy, pojawiły się czynniki, które mogą utrudnić osiągnięcie zakładanych celów. Jednym z nich są konieczne do utworzenia nowe rezerwy z tytułu odpraw emerytalnych i innych dla sporej grupy pracowników, którzy uzyskali prawo do wcześniejszych emerytur (chodzi o grupę mężczyzn, którzy uzyskują uprawnienia emerytalne, podobnie jak kobiety, po 40 latach pracy). Drugim czynnikiem będącym troską dla firm eksportujących swoje wyroby są również ogromne wahania kursów dewiz. - Niemniej podtrzymujemy prognozy na ten rok. Będzie to trudniejsze, niż zakładaliśmy. Dlatego też spółka dokonuje ogromnych starań aby poprzez zwiększoną wartość sprzedaży osiągnąć prognozowany zysk netto. Pracujemy również nad bezkosztowym rozwiązaniem problemu zabezpieczeń walutowych zawartych na początku III kwartału br. Natomiast na pewno plan przychodów zostanie nie tylko zrealizowany, ale także przekroczony. To właśnie daje nam podstawy podtrzymania na ten moment prognoz roku 2008 – zapewnia prezes Wons.
ADK
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany