Zainwestuj w komfort życia
Budynek, który myśli za swoich mieszkańców? Obniży temperaturę w pokojach, wyłączy sprzęt elektroniczny, zasunie rolety? – Pojęcie inteligentnego domu przez lata rozpalało wyobraźnię. Każdy o tym słyszał, a nieliczni to mieli. Pojawienie się systemu F&Home zupełnie to zmieniło – wyjaśnia inż. Ariel Nowak z firmy ARTEO w Rybniku.
Stać cię na to
Ile razy niedokręcony kurek nad wanną spowodował powódź w łazience, włączona ładowarka wywołała spięcie i wyłączenie prądu w całym domu, a niezasunięte rolety stały się okazją dla złodzieja? Inteligentne instalacje to zupełnie nowa jakość, dzięki której mieszkańcy domu, pracownicy biura czy goście nowoczesnego hotelu i restauracji nie będą musieli pamiętać o tak banalnych czynnościach, jak wyłączenie światła, komputera czy zamknięcie drzwi na klucz. Jeszcze niedawno ta technologia była nieosiągalna dla wszystkich ze względu na wysokie koszty projektu i montażu, aktualnie koszt takiego rozwiązania zmalał, instalacyjną wygodę w swoim domu możemy sobie zafundować już od 9000zł.
Za sprawą przycisku…
Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonujący wszystkie, wcześniej zaplanowane czynności w sposób w pełni automatyczny, niewymagający ingerencji domowników. – Klucz stanowi jednostka centralna sterująca wszystkimi poddanymi pod nią urządzeniami. Należy zatem zapomnieć o sytuacji, w której instalacje odpowiadające za oświetlenie, ogrzewanie czy pracę sprzętów stanowiły niezależne od siebie podzespoły. Nowoczesne instalacje umożliwiają sterowanie elektryką w domu czy biurze z jednego miejsca – stałego, jak np. panel umieszczony na ścianie lub mobilnego – za pośrednictwem pilota, telefonu komórkowego czy komputera podłączonego do sieci – wyjaśnia inż. Ariel Nowak z firmy ARTEO w Rybniku.
Perfekcyjny dzień
Jeśli zdecydujesz się na odpowiednią inteligentną instalacje możesz być pewny, że poranek będzie perfekcyjny. Obudzi nas wybrana melodia w takim natężeniu, by nie zepsuć na początku całego dnia, a jednocześnie, by rozbudzenie było skuteczne. Automatycznie w wybranych oknach podniosą się rolety. Łazienka, garderoba i kuchnia już od godziny mają podkręcone ogrzewanie albo klimatyzację, dzięki czemu wita nas ulubiona temperatura. Szybki prysznic oraz piosenka, którą zwykle rano lubimy nucić, skutecznie stawia nas na nogi. Zanim wejdziemy do garderoby, możemy zerknąć na wyświetlacz, który pokazuje aktualną prognozę pogody. Wychodzimy z sypialni, a światło samo gaśnie. W kuchni czeka gorąca kawa, kromka pieczywa tostowego jest już ciepła i chrupiąca.
Gdy wszyscy szykują się do wyjścia z domu, inteligentny dom sprawdza, czy urządzenia zostały wyłączone, zamyka okna i drzwi oraz zbroi alarm. Wyjeżdżamy samochodem, brama garażowa zamyka się automatycznie. Dom „zasypia”.
Pełna kontrola
Ponieważ inteligentna instalacja zadbała o to, by wszystkie urządzenia zostały wyłączone, nie ma obaw, że przypadkiem zostawiliśmy żelazko, które może wywołać pożar. W każdej chwili istnieje możliwość sprawdzenia przez Internet, czy w domu wszystko jest w porządku. Dzięki odpowiednim siłownikom, które są zintegrowane z systemem, można otworzyć i zamknąć okna, bądź kazać systemowi zrobić to tak, aby o określonej godzinie powietrze w domu zostało wymienione na świeże. Jeśli zacznie padać deszcz, czujniki to wykryją i zamkną okna, nie ma więc obawy, że coś zostanie zalane. W przypadku jakiejkolwiek awarii, system odetnie dopływ wody czy prądu, dzięki czemu dom będzie zabezpieczony. Jeśli jest akurat gorąco, można wzmocnić chłodzenie na godzinę przed powrotem do domu. To samo dotyczy ogrzewania – można dowolnie modyfikować temperaturę, bądź też pozwolić systemowi zrobić to automatycznie.
– Magistrala komunikacyjna może objąć praktycznie wszystkie sprzęty domowe oraz biurowe – grzejniki, wentylatory, lampy oświetleniowe, żaluzje i rolety, domofony, bramy garażowe, choć na tę chwilę najpopularniejszymi instalacjami są te, które pozwalają na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz klimatyzacją. W praktyce sterować można wszystkim, a jedynym ograniczeniem mogą być zasoby finansowe inwestora – mówi inż. Ariel Nowak. – Nie sposób w kilku słowach wyczerpać wszystkich możliwości, jakie niosą za sobą inteligentne instalacje. Na pewno jest to technologia przyszłości podnosząca komfort życia, przynosząca oszczędności oraz, co najważniejsze – bezpieczeństwo dla wszystkich osób przebywających w budynku – podsumowuje.
Joanna Komaniecka
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.