Rafamet stawia na ISO
Z myślą o jakości, środowisku i warunkach pracy Rafmet S.A. wdrożył ISO. System oparty jest o istniejący już od 1996 r. System Zarządzania Jakością ISO 9001, a rozszerzony obecnie o wymagania normy ISO 14001 w zakresie ochrony środowiska i normy PN-N-18001 w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
W ostatnim dziesięcioleciu jakość stała się przedmiotem współzawodnictwa w świecie przemysłu. Każda licząca się firma posiada obecnie określony program jakości. Jednak dla firmy o zasięgu globalnym, a taką jest Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A., przy ostrej konkurencji na rynku producentów obrabiarek skupienie się jedynie na jakości, bez uwzględnienia środowiska i warunków pracy, okazało się niewystarczające. W dążeniu do zachowania równowagi przyrodniczej, ochrony stanu bezpieczeństwa i zdrowia swoich pracowników firma wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania. Umożliwia on sprzedaż wyrobów i usług o jakości spełniającej oczekiwania klientów przy zachowaniu bezpiecznych warunków pracy, racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Przejawia się to w prowadzeniu działalności w sposób zgodny z przepisami prawa, w tym prawa miejscowego, oraz decyzjami i pozwoleniami miejscowych urzędów, w szczególności w zakresie wytwarzania i postępowania z odpadami, emisji do powietrza, czy pozwoleniem wodno-prawnym.
W RAFAMECIE prowadzone są pomiary jakości wszystkich produkowanych obrabiarek, systematyczne pomiary w zakresie wielkości emisji substancji do powietrza, badania jakości odprowadzanych ścieków, badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne pobieranej wody. Procesy produkcyjne prowadzone są w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć powstawanie uciążliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Powstające w toku produkcji odpady są segregowane i ściśle ewidencjonowane, a tam gdzie jest to możliwe powtórnie wykorzystywane.
Kryteria środowiskowe oraz bezpieczeństwa i higieny pracy uwzględniane są również podczas realizacji zakupów i współpracy z podwykonawcami. W zakresie dostaw surowców dba się, aby stosowane surowce posiadały karty charakterystyki, a z dostawcami uzgadniane są zasady dotyczące postępowania z opakowaniami po substancjach niebezpiecznych. W zakresie produkcji, a także zakupu maszyn i urządzeń, brane są pod uwagę: energooszczędność, minimalizacja hałasu i wymagania w zakresie stosowanych substancji. Z usługodawcami ustalane są zasady postępowania z odpadami. Podejmowane są działania mające na celu obniżenia opłat środowiskowych, np. zmniejszenie kosztów wywozu odpadów związane z wprowadzeniem zasad ich segregacji i eliminacji pustych przebiegów maszyn poprzez lepsze planowanie produkcji.
Audyt certyfikacyjny przeprowadzony był w RAFAMECIE w dniach 17-18 maja przez firmę Bureau Veritas Certification. Każda komórka organizacyjna sprawdzona została pod względem jakości, środowiska i BHP. Do wdrożenia systemu przygotowywana była cała firma. Wydano również specjalny folder , aby wszyscy pracownicy byli świadomi wdrożenia systemu. - Audyt wykazał pełną zgodność przedstawionego przez firmę systemu oraz prowadzonych działań z wymaganiami wspomnianych norm. Pozytywny wynik wdrożenia systemu w tak krótkim czasie możliwy był jedynie przy pełnej mobilizacji załogi, która po raz kolejny udowodniła, że firma to ludzie – mówi Piotr Chłosta, szef kontroli jakości, pełnomocnik zarządu ds. zintegrowanego systemu zarządzania i WSK.
Certyfikat ważny jest przez trzy lata. Co roku odbywają się jednak wizyty kontrolne, a ich pozytywny wynik przedłuża ważność dokumentu na kolejny rok. W trzecim roku konieczny jest ponowny przegląd i recertyfikacja systemu. – System wymaga ciągłego doskonalenia, musi się rozwijać, a pracownicy są zobowiązani do zgłaszania uwag jeśli widzą potrzebę zmian. Dokument ze wszystkimi instrukcjami i procedurami, w postaci elektronicznej, jest dostępny dla wszystkich pracowników w firmowym intranecie – mówi Piotr Chłosta.
Aleksandra Dik
RAFAMET S.A.
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010,00 zł.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany