Bezpieczeństwo w Twoich rękach
Rękawice robocze należą do najczęściej stosowanej formy ochrony osobistej. To właśnie dłonie są najbardziej narażone na urazy, ponad połowa zwolnień chorobowych jest związana z chorobami i skaleczeniami skóry rąk. Można tego uniknąć, stosując odpowiednie rękawice, które zapewnią im optymalną ochronę.
Wyobraźmy sobie duży Zakład Produkcyjny z kilkoma oddziałami (fabrykami) w całych Stanach Zjednoczonych. Zakład ten, zdaniem zarządu, wydaje zbyt duże sumy pieniędzy, lecz nikt nie wie, jak temu zaradzić. Poproszono zatem specjalistę z zewnątrz o zbadanie tej sytuacji. Specjalista ten sprowadził ze wszystkich oddziałów firmy wszelkie możliwe rodzaje rękawic roboczych wraz z cenami ich zakupu. Wykryto, że fabryki kupują aż 424 rodzaje rękawic! Dodatkowo okazało się, że ten sam typ rękawic w jednym miejscu jest kupiony za 5 $ , a w innym za 17$. Wszystkie 424 rodzaje rękawic zostały zgromadzone na wielkim stole w sali konferencyjnej, do której zaproszono dyrektorów i kierowników poszczególnych zakładów. Efekt zaskoczenia był tak duży, że szefowie długo nie wiedzieli, co powiedzieć.
Widzimy zatem, że odpowiedni dobór rękawicy, stosownie do wykonywanej pracy, jest bardzo ważny – nie warto kupować „pierwszej z brzegu”, bagatelizując czynniki odpowiedniego doboru. Odpowiedni dobór rękawic do istniejących zagrożeń ma istotne znaczenie.
Za pomocą dłoni wykonujemy wszelkie prace, dlatego musimy o nie szczególnie dbać. Według statystyk kończyny górne mają 45% udziału we wszystkich zdarzających się wypadkach przy pracy.
Z punktu widzenia pracodawcy musi istnieć także czynnik finansowy, aby firma rozsądnie dysponowała pieniędzmi. Jak zatem pogodzić te dwa aspekty? Jakimi zasadami kierować się przy doborze rękawic ochronnych? Często wystarczą proste, poparte fachową wiedzą rozwiązania. Np. w zakładzie rzeźniczo-wędliniarskim istnieje zagrożenie przecięcia lub uderzenia nożem. Nie możemy więc zastosować rękawic powlekanych kauczukiem naturalnym, syntetycznych lub z tworzywa sztucznego, ale z plecionki pierścieni metalowych lub z przędzy kevlarowej. Podobnie w laboratorium lub zakładzie chemicznym, gdzie pracownicy narażeni są na kontakt z kwasami, zasadami, bakteriami czy grzybami, zastosowanie rękawic, które nie zapewniają odpowiedniej szczelności i odporności na powyższe substancje – doprowadzi do utraty zdrowia a nawet życia. A oto inny przykład: gdyby operatora młota udarowego lub zagęszczarki wibracyjnej wyposażyć w rękawice drelichowe lub powlekane tworzywem już po kilku dniach mogą nastąpić zaburzenia w dotyku, drętwienie palców, zaburzenia równowagi, uszkodzenie stawów i narządów wewnętrznych. Na takim stanowisku koniecznie należy wyposażyć pracownika w rękawice antywibracyjne.
Do jakiego wniosku prowadzą te proste porównania? Nie ma rękawic uniwersalnych! Osoba odpowiedzialna w zakładzie pracy za zakupy środków ochrony indywidualnej zawsze może zasięgnąć informacji u inspektora BHP lub w punkcie sprzedaży. Jako specjaliści zalecamy również, aby przed wyborem i zakupem rękawic ochronnych przetestować kilka par na indywidualnym stanowisku pracy. Podobnie jak w przypadku odzieży oraz obuwia roboczego ważny jest również odpowiedni rozmiar. Obecnie rękawice w większości rodzajów występują w rozmiarach od 7 do 11, co zapewnia optymalne dopasowanie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, zwiększając tym także bezpieczeństwo pracy. Wspomniany na wstępie specjalista otrzymał pozwolenie na dokonanie potrzebnych zmian.
Ograniczył 424 rodzaje rękawic do kilkunastu gatunków, spełniających najlepszą formę ochrony i wprowadził je jednocześnie we wszystkich oddziałach firmy w jednakowej cenie zakupu. Oszczędności okazały się ogromne. Oczywiście nie zachęcamy do ograniczania wydatków kosztem bezpieczeństwa i komfortu pracy, ale do odpowiedniego doboru oraz lepszej zdolności negocjowania dobrych cen. Zapewniamy, że odwiedzając naszą firma z powodzeniem osiągniesz ten cel. Przecież chodzi o sukces. A na sukces składa się mądre dysponowanie pieniędzmi oraz bezpieczeństwo pracowników.
P.P.U.H „FENIX”
ul. Bosacka 22, Racibórz
ZAPRASZAMY
poniedziałek – piątek w godz. 7.00-16.00
soboty w godz. 9.00-12.00
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.