Czy ta spółka ma w ogóle sens?
Założenie było słuszne, ale wykonanie nastręcza teraz poważnych problemów. Samorządy naszego regionu założyły spółkę, która ma kontrolować obrót ciepłem, tak by mieszkańcy kupili je jak najtaniej. Niestety, nie wiadomo, czy ktokolwiek sprzeda spółce energię.
Racibórz, Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Wodzisław oraz Żory utworzyły Spółkę Obrotu Energią sp. z o.o. Chcą wziąć udział w prywatyzacji jastrzębskiego PEC-u i same dostarczać ciepło na swoim terenie. Dzięki temu, jak argumentują, powstrzymają wzrost cen energii, co nastąpi jeśli firmę przejmie inwestor prywatny.
Kłopot w tym, że same intencje gmin nie wystarczą. Ministerstwo skarbu, które wystawiło jastrzębski PEC na sprzedaż (dokładnie 85 proc. akcji spółki), liczy na spory zysk z transakcji. Samorządy zaś pieniędzy na kupno przedsiębiorstwa nie mają. Prywatny inwestor na pewno nie odda im kontroli nad dystrybucją energii, bo to - poza jej produkcją - poważne źródło dochodów.
Funkcjonowanie Spółki Obrotu Energią będzie w tym roku kosztowało gminy 500 tys. zł. Gmina Racibórz ma 1/5 udziałów o wartości 50 tys. zł. - Jesienią ma być gotowa strategia działania. Obawiam się jednak, że to przedsięwzięcie skazane jest na niepowodzenie, bo nabywca PEC-u nie sprzeda spółce energii cieplnej. Jest pomysł, aby spróbowała zorganizować przetarg na kupno dla gmin-udziałowców energii elektrycznej. Tu można liczyć na oszczędności - mówi prezydent Mirosław Lenk. Założenie słuszne, ale nie wiadomo, czy w przetargu cena będzie rzeczywiście niższa (boleśnie przekonał się o tym Wodzisław Śląski) i czy utrzymywanie z tego powodu spółki ma sens ekonomiczny.
PEC w Jastrzębiu-Zdroju jest ostatnim przedsiębiorstwem ciepłowniczym, w którym Skarb Państwa ma 100 proc. udziałów, a którego prywatyzacja na dobre się jeszcze nie zaczęła. Firma zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją oraz obrotem ciepła. Wielkość sprzedaży ciepła kształtuje się na poziomie 3 mln GJ. Przedsiębiorstwo zakresem swego działania obejmuje gminy Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Kuźnia Raciborska, Pawłowice, Racibórz, Rybnik, Wodzisław-Śląski, Żory. Ma swoją ciepłownię w Studziennej w Raciborzu.
Jak się dowiedzieliśmy kupnem ciepłowni w Studziennej zainteresowane jest Rafako.
(waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany