Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes11 października 201113:18

Rafakowcy na POWERWELDING

Rafakowcy na POWERWELDING - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

W Kroczycach niedaleko Zawiercia odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza POWERWELDING 2011, tym razem pod hasłem Badania oraz zastosowanie nowych stali  żarowytrzymałych dla energetyki w zakresie temperatury pracy 600-6500C. W Kroczycach nie zabrakło przedstawicieli Rafako.

Realizowany program modernizacji krajowej energetyki ukierunkowany jest na podniesienie sprawności konwencjonalnych bloków energetycznych, a także budowę nowych bloków o parametrach nadkrytycznych, takich jak blok w El. Łagisza, El. Bełchatów, czy planowany blok w El. Opole. Wymaga to od projektantów, producentów materiałów i użytkowników bloków określonej wiedzy i umiejętności związanych z własnym know how.

Stąd też dwudniowe spotkanie, konferencja środowiska spawalniczego odbywała się pod wymownym hasłem „Badania oraz zastosowanie nowych stali  żarowytrzymałych dla energetyki w zakresie temperatury pracy 600-6500C”. Organizatorami konferencji było RAFAKO S.A. oraz Polskie Towarzystwo Spawalnicze. Uczestniczyło w niej ok. 100 osób z firm i instytucji związanych z branżą energetyczną, zarówno z kraju jak i zagranicy, reprezentujących wytwórców materiałów żarowytrzymałych, materiałów spawalniczych, urządzeń energetycznych oraz znaczących użytkowników kotłów dla energetyki zawodowej.

Rozwój technologii energetycznych, budowa bloków o wysokiej sprawności i niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery nie jest możliwy bez rozwoju nowych materiałów żarowytrzymałych i opanowania technologii wytwarzania elementów konstrukcyjnych kotłów, spełniających wysokie wymagania jakościowe i użytkowe. Pomimo, że rozwój nowych materiałów jest ukierunkowany zarówno na podwyższanie ich własności żarowytrzymałych jak i poprawę własności technologicznych stali - głównie spawalności – to procesy spawania elementów kotłów w warunkach przemysłowych nastręczają wiele kłopotów.

Zdarza się bowiem, że technologie opracowane na podstawie badań laboratoryjnych nie uwzględniają wszystkich potencjalnych czynników i uwarunkowań gwarantujących wysokie wymagania jakościowe, generując problemy podczas przemysłowego wytwarzania elementów kotłowych. Organizatorzy konferencji mają świadomość, że przy wdrażaniu nowych materiałów żarowytrzymałych zarówno stali martenzytycznych, austenitycznych, jak i stopów niklu, współpracę muszą podjąć producenci urządzeń kotłowych z określonymi jednostkami badawczymi. Celem tej współpracy winna być weryfikacja technologii spawania i ustalanie związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy właściwościami złączy spawanych, ich strukturą, składem chemicznym a technologią wykonania. Stąd też uczestnikami konferencji byli przedstawiciele wiodących wytwórców materiałów żarowytrzymałych, jak  Tenaris NKK Tubes, Japan, Tenaris Dalmine Italy, V&M Francja - wytwórcy materiałów dodatkowych do spawania – Lincolm i Metrode UK – przedstawiciele Urzędu Dozoru Technicznego, jednostek naukowo – badawczych i wyższych uczelni technicznych jak - Centro Sviluppo Materiali Roma, Italy, AGH Kraków,  IMŻ Gliwice, IS Gliwice, Politechniki Opolskiej i Politechniki Śląskiej – oraz przedstawiciele wytwórców urządzeń kotłowych, zakładów remontowych energetyki, oraz znaczących użytkowników krajowych elektrowni, w tym Elektrowni Bełchatów, Opole, Kozienice.

Konferencja stworzyła okazję do wymiany doświadczeń i integracji środowiska osób zajmujących się problematyką nowych materiałów, technologii wytwarzania, oceną trwałości i niezawodności eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych. Konferencja dotyczyła materiałów wykorzystywanych w branży energetycznej, ich przetwarzania i obróbki a także związanych z tym problemów. Została podzielona na cztery sesje, które składały się z referatów dotyczących  m.in. problematyki wykonania złączy spawanych, doboru materiałów, oceny ich własności i struktury.
Tematami wiodącymi konferencji było doskonalenie procesów spawania, ocena technik badawczych złączy spawanych, jak i wymiana doświadczeń we wdrażaniu nowych generacji stali bainitycznych o zawartości 2,5%Cr w tym stali T24, stali martenzytycznych o zawartości 9-12%Cr oraz stali austenitycznych przeznaczonych na elementy kotłów o temperaturze pary do 6500C.

Wśród prelegentów byli m.in. naukowcy, przedstawiciele Urzędu Dozoru Technicznego, oddział w Gliwicach, Politechniki Śląskiej, Opolskiej, instytutów badawczych związanych z RAFAKO SA, jak Instytutu Spawalnictwa, Instytutu Metalurgii Żelaza oraz inżynierowie spawalnicy, związani na co dzień z omawianą problematyką.

Zamieszczone publikacje w materiałach konferencyjnych POWERWELDING 2011 przedstawiają aktualny stan wiedzy z zakresu doświadczeń związanych z technologią spawania, ze szczególnym uwzględnieniem opracowywania charakterystyk struktury i własności oraz wdrażania nowych materiałów przeznaczonych do budowy kotłów na parametry nadkrytyczne.

Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym z udziałem autorów referatów, który pozwoli zredagować stosowne wnioski kierowane do inwestorów oraz organizacji nadzorujących rozwój energetyki o parametrach nadkrytycznych.
Organizatorzy mają nadzieję, że niniejsza konferencja była także inspiracją do wymiany doświadczeń osób zainteresowanych problematyką modernizacji polskiej energetyki w obszarze budowy bloków o wysokiej sprawności oraz niskiej emisji zanieczyszczeń poprzez dobór materiałów żarowytrzymałych o coraz wyższych wymaganiach jakościowych.

A oto kilka „gorących” opinii zebranych w trakcie konferencji:
Uważamy, że należy tę wiedzę rozpowszechniać. Rafako już wcześniej organizowało seminaria o takiej tematyce. Ponieważ cieszyły się one sporym zainteresowaniem, doszliśmy do wniosku, że warto zorganizować takie przedsięwzięcie na większą skalę. Obecnie jest to  tym bardziej istotne, że w ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się na światowym rynku materiały i technologie ich przetwarzania niedostatecznie sprawdzone w warunkach wytwarzania,  montażu i eksploatacji, które spowodowały poważne problemy w inwestycjach wartych wiele miliardów euro – mówi Maciej Kaczorowski, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. technicznych w RAFAKO S.A. I to właśnie te problemy, związane ze stalą T24 zdominowały pierwszą część konferencji.

- Zgromadzenie tak dużego grona zainteresowanych tą tematyką ma na celu przede wszystkim wymienię doświadczeń oraz próbę poszukiwania konkretnych rozwiązań. Każde, nawet drobne niedociągnięcie technologiczne w przypadku budowy takiej instalacji jak kocioł o dużej mocy, musi prowadzić do ogromnych strat finansowych. Nie można ryzykować, trzeba wszystko wyjaśnić, by mieć pewność, że ta instalacja będzie dyspozycyjna i niezawodna – przyznaje prof. dr hab. inż. Tadeusz Chmielniak z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. -  Współpraca między producentami, wykonawcami, środowiskami naukowymi już od powstania pomysłu, przez  testowanie i badanie do jego realizacji jest niezwykle istotna. Taki przepływ wiedzy jest tu bardzo ważny – dodaje prof. T. Chmielniak.

- Zajmuję się od wielu lat doborem stali i śledzeniem światowych trendów odnośnie zastosowania materiału na kotły o nadkrytycznych parametrach pary. Potwierdzam, idea konferencji jest bardzo dobra. Takie spotkania dają dużą świadomość kadry inżynierskiej na temat nowoczesnych materiałów i technologii wytwarzania. Konferencja daje obraz w jakim kierunku idzie energetyka europejska, i pozwala wyeliminować nie w pełni sprawdzone gatunki stali, bądź zastanowić się nad wdrożeniem nowych rozwiązań – mówi prof. dr hab. inż. Adam Hernas z Politechniki Śląskiej w Katowicach.

Edukacyjna rola takiej konferencji jest o tyle ważna, że brak wiedzy lub świadomości w tym zakresie na poszczególnych etapach realizacji inwestycji może wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi.

- Obecnie sytuacja na rynku wymaga posiadania konkretnej wiedzy, zarówno przez kadrę projektującą rozwiązania technologiczne, producentów materiałów, podwykonawców jak i użytkowników urządzeń energetycznych. Każda taka konferencja daje możliwość wymiany doświadczeń i przyczynienia się do postępu w zakresie zmian w technologii i stosowanych materiałach, a przez to umożliwia rozwiązanie wielu problemów. Efektem tej konferencji jest  wymiana doświadczeń, opracowanie i zweryfikowanie konkretnych wniosków, które pozwolą uniknąć problemów zaistniałych na rynku europejskim, a to pozwoli zmniejszyć obciążenie krajowej gospodarki miliardowymi stratami -  mówi dr inż. Jerzy Pasternak, przewodniczący konferencji. 

adk

Na zdjęciu Jerzy Pasternak z Rafako, przewodniczący konferencji

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 listopada 202420:26

Starcie imienniczek w klasie okręgowej. Górą Turza Śląska [FOTO]

Starcie imienniczek w klasie okręgowej. Górą Turza Śląska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W niedzielę, 3 listopada, na boisku w Turzy Śląskiej odbył się ekscytujący mecz pomiędzy dwiema drużynami noszącymi tę samą nazwę – Unią Turza Śląska i Unią Racibórz. Spotkanie przyciągnęło uwagę kibiców i sympatyków piłki nożnej, ponieważ obie ekipy były blisko siebie w tabeli rozgrywek III grupy klasy okręgowej, co zapowiadało wyrównaną walkę. Przed meczem Unia z Turzy Śląskiej miała 21 punktów i zajmowała czwarte miejsce, natomiast ich przeciwnicy z Raciborza plasowali się na siódmej pozycji z 18 punktami.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 listopada 202410:24

Raport 998. Strażackie akcje w Krzanowicach i Kuźni Raciborskiej

Raport 998. Strażackie akcje w Krzanowicach i Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Sport4 listopada 202420:37

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Weekend, choć chłodny, to pełen był emocji sportowych. Grały zespoły od II ligi do C klasy. Przed kibicami zaprezentowali się także siatkarze amatorzy, koszykarki oraz piłkarki ręczne. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport3 listopada 202422:16

Koszykówka. Cenna wygrana RKK AZS Racibórz [FOTO]

Koszykówka. Cenna wygrana RKK AZS Racibórz [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielne popołudnie 3 listopada 2024 roku zawodniczki RKK AZS Racibórz zmierzyły się na parkiecie hali OSiR z zespołem z Jeleniej Góry. Przystępując do spotkania z mocnym postanowieniem odniesienia pierwszego zwycięstwa w tegorocznych rozgrywkach II Ligi, drużyna wykazała się od samego początku dużą determinacją.

opr. red., fot. Jan Ptak
Reklama
Sport4 listopada 202421:22

Halówka ruszy już po raz XXII. Trwają zapisy!

Halówka ruszy już po raz XXII. Trwają zapisy! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Organizatorzy Halowej Ligi Piłki Nożnej w Raciborzu ogłaszają rozpoczęcie XXII Edycji Halowej Ligi Piłki Nożnej, która ruszy już w listopadzie 2024 roku. To wieloletnie wydarzenie, stanowiące stały punkt sportowego kalendarza Raciborza, gromadzi entuzjastów piłki nożnej, tworząc emocjonującą rywalizację pod dachem hali OSiR.

opr. red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.11.2024
30 października 202418:13

Nasz Racibórz 01.11.2024

Nasz Racibórz 25.10.2024
24 października 202421:18

Nasz Racibórz 25.10.2024

Nasz Racibórz 19.10.2024
17 października 202422:07

Nasz Racibórz 19.10.2024

Nasz Racibórz 11.10.2024
10 października 202420:34

Nasz Racibórz 11.10.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.