Technologia z najwyższej półki z Raciborza
- Elektrownia Opole na ten moment czekała 16 lat - powiedział Tadeusz Witos, prezes Zarządu PGE Elektrownia Opole S.A., o umowie na realizację największej w Polsce inwestycji w branży energetycznej, zawartej z konsorcjum, którego liderem jest RAFAKO S.A. Jaka będzie rola raciborskiej spółki?
PGE Elektrownia Opole S.A. zawarła kontrakt z konsorcjum firm RAFAKO, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Jego przedmiotem jest budowa dwóch bloków nr 5 i 6 na parametry nadkrytyczne pary o mocy 900 MW każdy. Sprawność każdego z nich to min. 45,5 proc. netto. Opalane węglem kamiennym bloki będą realizowane w formule „pod klucz”.
Bezpośrednim wkładem RAFAKO w realizację projektu będzie dostarczenie technologii związanej z wyspą kotłową. Raciborska Spółka, jako lider konsorcjum, będzie przy tym odpowiadać za koordynację całej inwestycji. - Pewnie za kilka lat 15 lutego 2012 r. będzie dniem przełomu w polskiej energetyce. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat Polska ma szansę być dystrybutorem a nie tylko konsumentem technologii, i to technologii z najwyższej półki. Ogromnie się cieszymy, że RAFAKO jest firmą, która współtworzy taką przemianę - mówi Wiesław Różacki, Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu RAFAKO SA. Projekt jest przełomowy dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim dla raciborskiej Spółki - Dzięki temu kontraktowi nie będzie już można pominąć RAFAKO w planach i strategiach rozwojowych firm energetycznych całej Europy - dodaje prezes.
Nowe bloki w Elektrowni Opole będą spełniać wszystkie krajowe i unijne normy z zakresu ochrony środowiska. Dzięki wysokiej sprawności umożliwią eksploatację z niską emisyjnością CO2 oraz konkurencyjnymi kosztami eksploatacji elektrowni.
Inwestycja zostanie zrealizowana w oparciu o polską myśl technologiczną. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tak dużego projektu w polskiej energetyce nie było od lat. Jego realizacja będzie trudna, ale to jest również szansa na olbrzymi sukces – podkreśla Paweł Skowroński, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu PGE SA.
Umowa na budowę nowych bloków dla Elektrowni Opole to największy kontrakt, jaki podpisała raciborska firma. Krzysztof Burek, Dyrektor ds. Handlowych i Wiceprezes Zarządu RAFAKO SA jest przekonany, że to pierwszy projekt z cyklu dużych inwestycji. - RAFAKO jest również zainteresowane udziałem w przedsięwzięciach z zakresu energetyki gazowej, a także w projektach związanych z modernizacjami już istniejących obiektów. Jestem przekonany, że sukces, jakim jest podpisanie tego kontraktu nam w tym pomoże. RAFAKO posiada to, co na rynku jest potrzebne, czyli kompetencje, technologie i doświadczenie - mówi Wiceprezes K. Burek.
PGE wybrało ofertę konsorcjum firm RAFAKO, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa w połowie listopada ubiegłego roku. Druga oferta złożona przez konsorcjum firm Alstom Power Polska i Alstom Power Systems została odrzucona przez inwestora ze względów formalnych. Konsorcjum Alstom złożyło w tej sprawie protest do PGE. Po jego odrzuceniu konsorcjum złożyło odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. 11 stycznia KIO poinformowała, że z przyczyn formalnych odwołanie zostało odrzucone.
W związku z tą sytuacją 15 lutego podpisano także porozumienie i aneks do umowy ograniczające ryzyka stron związane ze skargą, jaką konsorcjum Alstom złożyło do Sądu Okręgowego w Łodzi oraz związane z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. 3 kwietnia także sąd odrzucił odwołanie Alstomu jako bezzasadne.
Zgodnie z warunkami umowy, konsorcjum zobowiązało się zrealizować zamówienie w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac dla bloku nr 5 oraz 62 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac dla bloku nr 6.
W imieniu RAFAKO kontrakt podpisali Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny - Wiesław Różacki oraz Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych - Krzysztof Burek. Na uroczystości obecni byli również m.in. Jerzy Wiśniewski – Przewodniczący Rady Nadzorczej RAFAKO, Alfred Seń - Dyrektor ds. Bloków na Parametry Nadkrytyczne, kierujący zespołem przygotowującym zwycięską ofertę, Piotr Karaś - Dyrektor Biura Marketingu. Z racji wagi tej inwestycji dla gospodarki polskiej jak i firmy PGE SA, największego producenta energii w Polsce, niezależnie od przedstawicieli zarządu PGE Elektrowni Opole SA, obecni byli również szefowie spółek nadrzędnych PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA oraz spółki matki - PGE SA.
Opole dla RAFAKO
Za bezzasadną Sąd Okręgowy w Łodzi uznał skargę Alstomu w sprawie odrzucenia przez Krajową Izbę Odwoławczą skargi tej firmy w sprawie budowy dwóch bloków energetycznych w Opolu. Wyrok zapadł 3 kwietnia i nie ma od niego odwołania. Alstom będzie musiał teraz pokryć koszty sądowe. Natomiast bloki węglowe w Opolu wybuduje konsorcjum firm RAFAKO, Polimex- Mostostal i Mostostal Warszawa.
- Decyzja sądu w Łodzi potwierdziła słuszność wyboru klienta, który uznał ofertę złożoną przez konsorcjum RAFAKO za najkorzystniejszą. Od tej chwili nie ma już przeszkód formalnych realizacji największej w historii naszej firmy umowy na budowę nowoczesnej elektrowni w Opolu - zapewnia Wiesław Różacki, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny RAFAKO SA.
JK
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany