Ozdobne ryby w oczku wodnym
Oczko wodne nie musi być zasiedlone rybami, ale z pewnością te żywe, kolorowe zwierzęta dodadzą mu wiele uroku. Ponadto ryby ograniczają ilość komarów, które z pewnością szybko odkryją, jak doskonałym miejscem do rozrodu jest oczko wodne.
Kupując ryby, należy pamiętać, aby ich liczba była dostosowana do objętości oczka, ponieważ przerybione oczko wodne szybko straci swoje walory dekoracyjne. Najlepiej kupować młode ryby, gdyż lepiej aklimatyzują się do nowych warunków. Nowe ryby zawsze powinny zostać poddane kwarantannie w przygotowanym wcześniej akwarium lub innym obszernym pojemniku, zaopatrzonym w filtr i napowietrzanie. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko wprowadzenia do oczka wodnego niebezpiecznych patogenów. Podczas kwarantanny trwającej minimum dwa tygodnie możemy obserwować ryby, zwracając baczną uwagę na ich zachowanie, skórę, skrzela, płetwy i oczy. Ważne by zbiornik kwarantannowy dawał możliwość utrzymania dobrej jakości wody. Dlatego zakładamy go dużo wcześniej niż w dniu nabycia ryb.
Najczęściej w oczkach wodnych trzymane są różne odmiany złotej rybki (Carassius auratus auratus), barwne odmiany lina (Tinca tinca) i jazia (Leuciscus idus) oraz kolorowe karpie koi (Cyprinus carpio).
Karaś ozdobny lub po prostu złota rybka, dostępna jest w wielu odmianach, różniących się barwą i kształtem. Ze względu na stosunkowo małe rozmiary można ją trzymać nawet w niewielkich oczkach wodnych. Złote rybki osiągają masę ok. 300 gramów (wyjątkowo 1 kilogram) i żyją przeciętnie ok. 10 lat. Karasie bez problemu mogą być rozmnażane w oczku wodnym. Ze względu na brak wyraźnego dymorfizmu płciowego, nie jest łatwo ustalić, czy w naszym stadzie są samce i samice. Jest to możliwe jedynie w okresie rozrodczym, gdy ciało samców pokrywa wysypka tarłowa (białe punkciki na ciele, często mylone z popularną chorobą ryb – „ospą rybią”). Nawet, jeżeli nie uda się odchować młodych ryb, to obserwacja burzliwego tarła jest niezwykle interesująca.
Karpie koi, zwane też karpiami japońskimi, to formy hodowlane, których zadaniem jest ozdabianie zbiorników ogrodowych. Te najpiękniejsze, rasowe ryby osiągają astronomiczne ceny i są w Polsce trudno dostępne. Rosną wolno, jednak osiągają ok. 100 cm długości, dlatego trzeba im zapewnić znacznie więcej przestrzeni niż popularnym złotym rybkom. Prawidłowo pielęgnowane mogą dożyć nawet 20 lat. Podobnie jak w przypadku karasi, dymorfizm płciowy jest zaznaczony bardzo słabo. Najłatwiej określić płeć ryb w okresie rozrodczym, gdy na ciele samca pojawia się wysypka tarłowa.
Najpopularniejszą odmianą barwną jazia jest złota orfa, która ma kolor pomarańczowy. Wyhodowano również ryby o ubarwieniu białym i niebieskim. Podobnie jak złote rybki i karpie koi, jazie należą do ryb karpiowatych. Preferują wodę płynącą. Dlatego decydując się na stado tych ryb, warto pomyśleć o zwiększeniu przepływu wody w oczku. Długość dorosłych osobników zwykle nie przekracza 50 cm. Mogą żyć nawet 10 lat.
Do oczek wodnych trafiają również barwne odmiany linów, najczęściej złote. Jest to również ryba karpiowata. Najczęściej przebywa w okolicy dna, dlatego by móc cieszyć się jej urodą, trzeba raczej zaplanować płytsze oczko wodne. Liny rosną wolno. Osiągają długość ok. 50 cm. Mogą dożyć 15 lat.
Żywienie ryb w oczku wodnym
Przede wszystkim nie należy ryb przekarmiać, gdyż wpływa to źle na ich ogólną kondycję oraz jakość wody, co w oczkach objawia się bujnym wzrostem glonów, a zielona, gęsta od glonów woda to prawdziwe zmartwienie dla posiadaczy oczek wodnych. W sklepach dostępnych jest bardzo dużo pokarmów dla ryb stawkowych, w szerokim przedziale cenowym. Należy zwracać uwagę na wyroby sprawdzonych i uznanych firm, unikając jednocześnie pojawiających się lokalnie produktów o nieznanym składzie. Markowe produkty wcale nie muszą być drogie, a dają pewność wysokiej jakości i zadowolenia nabywcy.
Pokarmy dla ryb stawkowych na ogół mają postać pływających granulatów, co pozwala na obserwację żerowania ryb, a także w razie przedawkowania pokarmu, na jego wyłowienie siatką.
Pokarmy gotowe dostarczają mieszkańcom oczek wodnych niezbędną energię, składniki budulcowe, witaminy i mikroelementy. W komponowaniu menu dla ryb należy kierować się zasadą, by ich dieta była jak najbardziej urozmaicona. Dlatego warto zaopatrzyć się w dwa, a najlepiej trzy rodzaje pokarmów: podstawowy, wybarwiający i roślinny np. Koi & Goldfish Daily Sticks, Koi & Goldfish Super Colour Sticks i Koi & Goldfish Spirulina Sticks. W tworzeniu bogatej diety dla ryb pomaga też sama natura, gdyż ryby w oczkach wodnych mogą pobierać pokarm w postaci owadów i innych bezkręgowców, które oczko zamieszkują. Z tego powodu nie ma potrzeby karmienia ryb pokarmami gotowymi do syta. Bez problemu również mieszkańcy oczka przeżyją kilka dni nieobecności opiekuna.
Najpopularniejsze ryby trzymane w oczkach wodnych, a więc karasie, liny, złote orfy i karpie koi są rybami wszystkożernymi. Odpowiednie dla nich są pływające pokarmy wieloskładnikowe, z wymienionych ryb jedynie liny mogą mniej chętnie pobierać pokarm pływający. Wiedząc o różnych preferencjach, co do strefy, z której ryby pobierają pokarm, można sięgnąć po wieloskładnikowy pokarm – Tropical Pond Mix, w skład którego wchodzą między innymi pływające pałeczki, tonące tabletki i gammarus.
Niezwykle interesującymi rybami, które spotyka się w oczkach wodnych, są jesiotry. Ze względu na ich wymagania pokarmowe i sposób żerowania, wszelkie pokarmy dla ryby karpiowatych nie znajdą tu zastosowania. Jest to ryba poszukująca pokarmu zwierzęcego na dnie. Dlatego pokarmy gotowe muszą mieć postać tonącego granulatu o wysokiej zawartości białka zwierzęcego, np. Food for Sterlet.
Dr inż.
Aleksandra Kwaśniak-Płacheta
Produkty dostępne w sklepach Zoo-Mar
przy ulicy Opawskiej 82 i Długiej 10
www.zoo-mar.pl
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.