Właściciel Rafako chce pomocy państwa
W tle tegorocznych obchodów Dnia Energetyka będzie publikacja wyników finansowych Rafako za I półrocze oraz raport finansowy PBG w upadłości układowej i dalsze starania o pomoc państwową dla tej spółki. PBG ma kontrolny pakiet akcji raciborskiej firmy. Gra idzie więc o to, do kogo będzie należeć Rafako.
Już na początku lipca pojawiły się informacje o tym, że rząd rozważa nacjonalizację dużych, upadających firm budowlanych, w tym PBG kontrolującego raciborskie Rafako. PBG znajduje się w upadłości układowej po tym jak okazało się, że zarząd nie doszacował dużych kontraktów, m.in. na budowę stadionów na Euro 2012.
Jeszcze kilka miesięcy temu mówiono, iż pod skrzydłami PBG narodzi się duża polska grupa zdolna do realizacji największych kontraktów w energetyce. Dziś nie wiadomo, czy PBG przetrwa i w czyje ręce - jeśli ostatecznie dojdzie do upadłości - trafią akcje Rafako. Część walorów raciborskiej spółki PBG było już zmuszone sprzedać inwestorom finansowym. Wciąż jednak kontroluje pakiet większościowy.
Ratunek PBG widzi w Agencji Rozwoju Przemysłu - państwowej agendzie, która kilka lat temu weszła kapitałowo m.in. do kuźniańskiego Rafametu. Do dziś ma jej akcje, a w 2011 r. ogłosiła, że szuka dla producenta obrabiarek inwestora strategicznego.
PBG chciałoby pomocy finansowej, a konkretnie preferencyjnej pożyczki na działalność operacyjną. Wniosek do Agencji trafił 27 lipca. Dziś okazało się, że miał braki formalne. ARP czeka na jego uzupełnienie. Rzecz idzie o prognozę finansową spółki. Ta jednak może być przekazana dopiero po publikacji danych za I półrocze. PBG ma na to czas do końca sierpnia. Zapowiada, że złoży poprawiony wniosek natychmiast po publikacji komunikatu giełdowego.
Od powodzenia realizacji programu ratunkowego PBG zależy przyszłość Rafako. Spółka ma pełen portfel zamówień, w tym kontrakt na nowe bloki w Opolu. Ma też wobec PBG roszczenie związane z akcjami Energomontażu Południe. Przypomnijmy, że w lipcu nadzorca sądowy wezwał PBG do zwrotnego przeniesienia na rachunek spółki 46.021.520 akcji Energomontażu, sprzedanych w ubiegłym roku Rafako za 160 mln zł.
Jeśli PBG przetrwa wówczas być moze znów aktualne staną się plany budowy dużej polskiej grupy budowlano-energetycznej. Jeśli upadnie, wtedy akcje Rafako wejdą w skład masy upadłościowej. Syndyk wystawi je na sprzedaż, a to, kto ewentualnie je kupi, to na razie przedmiot domysłów analityków i ludzi z branży.
(waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany