Czy kot jest wredny czy wybredny?
Niestety często strategią, którą przyjmujemy wobec kota wybrzydzającego, jest podawanie mu coraz większej ilości i różnorodności pokarmu. Technika ta, może prowadzić do odmawiania przez kota pokarmu, a nawet w skrajnych przypadkach do niestrawności i zatruć.
Gdy na kilku-kilkunastu miseczkach przez cały dzień leżą różne kąski czekające na spróbowanie, to niektóre z nich mogą ulec zepsuciu. Pokarm podawany kotu gdy jest tzw. świeży czy wilgotny nie powinien leżeć w miseczce dłużej niż godzinę, a pokarm suchy nie dłużej niż 3. Jeżeli chcemy zostawić kotu pokarm podczas dłuższej nieobecności, absolutnie nie wolno sypać jednej wielkiej porcji, a zaopatrzyć się w wielokomorową miskę czasową.
Często przyczyną wybredności i przejściowych niestrawności jest wrażliwy przewód pokarmowy. Dodatkowym objawem bywa brzydki wygląd okrywy włosowej. Dzieje się tak ponieważ ponad 1/3 przyswajanego z pokarmem białka, służy do budowy włosa. Matowa, łamliwa, wypadająca masowo sierść poza okresami sezonowego linienia, może być objawem słabszego przyswajania składników odżywczych powodu problemów z przyswajaniem składników z pokarmu lub jego niskiej wartości odżywczej. Drugą strona medalu jest często brak świadomości właściciela, że jego kot wcale nie wybrzydza… tylko je w sam raz.
Przeciętny kot o prawidłowej masie ciała (około 4 kg), jest w stanie zjeść około jednej szklanki wilgotnego pokarmu lub ¾ filiżanki suchego. Jedząc więcej, przeważnie się przejada co z czasem odbija się na jego sylwetce, a także zdrowiu. Gdy do organizmu dostaje się za dużo składników wraz z pokarmem ich nadmiar jest albo odkładany, albo usuwany, m.in. przez nerki. Także podczas tych procesów oczyszczania w nerce zachodzą procesy w wyniku których, powstaje dużo wolnych rodników. Te szkodliwe czynniki przyspieszają procesy starzenia w organizmie i są odpowiedzialne za uszkodzenia DNA komórek, przez co osłabione są procesy wymiany i regeneracji komórek. Formuła OPTIRENAL zawierająca przeciwutleniacze, kwasy Omega 3 i argininę, zapewnia ochronę nerek wszystkim kotom dorosłym żywionym karmą PRO PLAN.
Dla niektórych kotów olbrzymie ma znaczenie z czego zrobiona jest ich miska. Na podstawie obserwacji w UK stwierdzono, że prawie 1/3 kotów nie akceptuje nawet swojego ulubionego pokarmu jeśli jest podany w metalowej misce lub był przechowywany w metalowym pojemniku. Koty takie odmawiają też picia wody z metalowych naczyń. Dlatego warto sięgać po naczynia ceramiczne, szklane lub z wysokogatunkowego plastiku kryte specjalną warstwą zmniejszającą chropowatość ścianek. Pamiętajmy o codziennym myciu wszystkich misek naszego kota i wymianie pokarmu i wody. Także musimy kontrolować higienę pojemników w których przechowujemy pokarm i smakołyki naszego kota. Badania w USA wykazują, że 30% więcej przypadków zatruć u zwierząt towarzyszących jest związana z podawaniem tzw. pokarmów domowych (kawałków mięsa, wędlin etc.) w stosunku do pokarmów komercyjnych. Najwyższym bezpieczeństwem charakteryzuje się karma sucha, która dzięki zastosowanym procesom technologicznym w produkcji, pozwala na zastosowanie naturalnych substancji konserwujących (jak wit. E i wit.C).
U kotów przejawiających nadmierną wybredność, a także nadwrażliwość pokarmową czy skórną, powinniśmy unikać pokarmów zawierających dodatki koloryzujące i konserwujące, ponieważ mogą być główną przyczyną tych problemów. Wybór suchej karmy bogatej w wysokowartościowe źródło białka (np. ponad 16% świeżego indyka) uzupełnione białkiem roślin strączkowych oraz jaja, będzie stanowić doskonałe źródło tego składnika zarówno w okresie rekonwalescencji, nadwrażliwości jak i jako pokarm codzienny wybrednego wrażliwego kota. Dieta taka dodatkowo powinna być wolna od białek mleka, mięsa wołowego oraz pszenicy – najczęstszych przyczyn reakcji nadwrażliwości i alergii u kotów. Wśród karm dostępnych w sklepie zoologicznym wyróżnia się PRO PLAN DELICATE, pozwalający wielu wrażliwym i wybrednym kotom lepiej przyswajać i tolerować składniki pokarmowe.
Produkty dostępne w sklepach
Zoo-Mar
przy ulicy Opawskiej 82 i Długiej 10
www.zoo-mar.pl
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.