Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes24 września 201213:18

Ziołolecznictwo franciszkanów. Historia i teraźniejszość

Ziołolecznictwo franciszkanów. Historia i teraźniejszość - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Zakon Franciszkański nie był zakonem typowo „szpitalnym”, czy w jakiś sposób poświęcającym się wyłącznie dziełom miłosierdzia, jednak warunki historyczne i nadzwyczajna duchowość założyciela – św. Franciszka z Asyżu skłoniły braci do zwrócenia uwagi także na potrzeby chorych.

Tradycję opieki nad chorymi podtrzymywano w sposób najbardziej rozwinięty na Bliskim Wschodzie, gdzie franciszkanie prowadzili i opiekowali się sanktuariami upamiętniającymi biblijne wydarzenia. Na Wschodzie, zniszczonym przez wojny i epidemie, po klęsce krzyżowców powstała ogromna luka w sferze pomocy ubogim i chorym. Działalność medyczna połączona z dziełami charytatywnymi, narzuciła się więc niejako siłą rzeczy Braciom Mniejszym Franciszkanom od początku ich obecności w Palestynie.

Trzeba sobie uświadomić, że jedynymi lekami w tamtych czasach były leki pochodzenia roślinnego, dlatego bracia franciszkanie byli znakomitymi zielarzami. Pierwsza wzmianka o zakonniku – aptekarzu i wybitnym zielarzu pochodzi z 1583 r. a dotyczy o. Jana Batysty z Lubeki. Medycy z zakonu franciszkańskiego z wiedzą medyczną łączyli praktyczne umiejętności aptekarzy, pielęgniarzy i zielarzy. W Jerozolimie powstała franciszkańska apteka, która była pod każdym względem wyjątkowa, przede wszystkim jako faktyczne laboratorium, w którym przygotowywano maści, krople, nalewki, balsam jerozolimski i mieszanki ziołowe.

Wraz z rozwojem Zakonu Franciszkańskiego i ekspansji na Wschód oraz licznymi braterskimi kontaktami z innymi zakonami, np. benedyktyńskimi i cysterskimi, wiedza z zakresu ziołolecznictwa wraz z braćmi z południowej i zachodniej Europy docierała do Polski. Niewiele zachowało się jednak pisemnych dokumentów na ten temat. Jednak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięcioleci Zakon wydał wybitnych znawców w dziedzinie zielarstwa. Do nich należą ojciec Andrzej Czesław Klimuszko i ojciec Grzegorz Sroka.

Współczesną kontynuację klasztornej tradycji zielarskiej na śląsku prowadzi Herbarium św. Franciszka przy Klasztorze Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Inicjatorem i twórcą Herbarium św. Franciszka jest o. dr Marcelin Petryja, doktor teologii. Od wielu lat zajmuje się zielarstwem, ukończył studium farmaceutyczno-zielarskie. Komponuje własne mieszanki ziół w oparciu o głęboka wiedzę. Przy opracowywaniu leczniczych specyfików korzysta również ze starych zakonnych receptur. I tak powstały maści, krople, balsamy (Jerozolimski i Panewnicki), herbaty ziołowe i różne mieszanki ziół.

Ojciec Marcelin postanowił wykorzystać stare i sprawdzone receptury na alkoholowe nalewy ziołowe, które są bardzo skuteczne przy infekcjach górnych dróg oddechowych, dolegliwościach trawiennych i wątrobowych. W związku z przepisami co do miejsca produkcji preparatów alkoholowych,( mogą się one odbywać tylko w składach podatkowych), Herbarium św. Franciszka nawiązało współpracę z Przedsiębiorstwem Przemysłu Spirytusowego „Wódki Raciborskie” co do produkcji nalewek ziołowych w Raciborzu. Pierwsze partie nalewek zostały już wyprodukowane pod nazwami, Balsam Panewnicki, Liquor Panevnicensis, Prawdziwy Franciszkanski Balsam Jerozolimski oraz Nalewka Przeciwgrypowa. Wymienione preparaty można zakupić w Herbarium św. Franciszka przy Klasztorze Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach oraz w Sklepie Firmowym Wódki Raciborskie w Raciborzu przy ulicy Opawskiej 67.

Gazeta ”Nasz Racibórz” zamierza w następnych wydaniach pod nazwą „Infirmerium Klasztorne Herbarium św.Franciszka” przybliżyć wiedzę zielarską o. Marcelina.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.