Raciborski SGL współtworzy międzynarodowe centrum naukowe na AGH w Krakowie
Dziś przed południem Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i firma SGL Group - The Carbon Company, największa globalna spółka zajmująca się produkcją materiałów węglowych i grafitowych, podpisały porozumienie o ścisłej współpracy i utworzeniu Międzynarodowego Centrum Badań Materiałów Węglowych przy AGH. Skorzysta na tym raciborski zakład koncernu (dawny ZEW).
Ze strony SGL w uroczystości podpisania umowy w rektoracie AGH udział wzięli dr Gerd Wingefeld - członek Zarządu SGL Group, dr Hubert Jäger - dyrektor Technologii i Innowacji SGL, mgr Andrzej Hotloś - prezes zarządu SGL Carbon Polska S.A. w Raciborzu, dr Roman Nowak – prokurent Spółki oraz mgr inż. Janusz Tomala – senior manager Technologii i Innowacji, zaś strony AGH: prorektor ds. nauki prof. Zbigniew Kąkol, dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki prof. Jerzy Lis, prof. Jan Chłopek, prof. Stanisław Błażewicz i dr Robert Filipek.
- Szukaliśmy poważnego, dużego, globalnego koncernu – nie krył prof. Lis, którego wydział najwięcej skorzysta na współpracy z SGL-em. Uczelnia będzie mogła weryfikować wyniki swoich badań w przemyśle, w firmie na najwyższym światowym poziomie, m.in. w zakładzie w Raciborzu, który jest siedzibą polskiej spółki SGL. – To nowoczesny koncern o dużych perspektywach rozwoju – chwalił dziś SGL prof. Lis. – Uczelni zależy na realności działań, pokazaniu, że jesteśmy przydatni dla przemysłu. Nasi studenci zdobędą dostęp nie tylko do wiedzy ściśle związanej z materiałami węglowymi, ale także do tzw. wiedzy miękkiej, pozwalającej rozwiązywać konkretne problemy – dodaje prorektor Kąkol. Nie kryje, że umowa z SGL-em to nowe rozwiązanie, które przyniesie stronom sporo korzyści. – Nauka jest jednak nieprzewidywalna. Nie wiemy, co nas czeka za zakrętem – puentuje prorektor. Uczelnia i SGL sporo jednak sobie obiecują, bo materiały węglowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Należy do nich m.in. grafen, za którego badania Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow otrzymali w roku 2010 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. SGL z kolei widzi duży potencjał w AGH oraz w swoich polskich zakładach w Raciborzu i Nowym Sączu. – Ta umowa to znak, że mają one przed sobą duże perspektywy – przyznaje dr Roman Nowak. Przedstawiciele SGL-u zwiedzili zaplecze naukowe AGH, m.in. powstające nowoczesne laboratoria.
Rozpoczęte dwa lata temu z inicjatywy przedstawicieli SGL rozmowy dotyczyły możliwości nawiązania formalnej współpracy z AGH, zarówno w zakresie możliwości kształcenia inżynierów dla przemysłu materiałów węglowych i grafitowych, jak i rozwoju badań niezbędnych w unowocześnieniu technologii materiałów węglowych, uwzględniających aspekty ekologiczne, środowiskowe i energooszczędnościowe. Efektem wielomiesięcznych negocjacji jest projekt rozwojowy, którego celem będzie utworzenie Międzynarodowego Centrum Badań Materiałów Węglowych przy AGH.
Głównym beneficjentem umowy ze strony AGH jest Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, którego współpraca z SGL Group - The Carbon Company obejmuje m.in. kształcenie studentów dla potrzeb spółki czy opracowanie zasad i form finansowania badań (w tym stypendiów dla magistrantów i doktorantów). WIMiC wypromował już pierwszych magistrantów (pięć osób), którzy realizowali swoje prace finansowane przez SGL i na potrzeby tego przemysłu. Wydział otrzymał także środki finansowe na ufundowanie siedmiu stypendiów z przeznaczeniem na realizacje dalszych prac dyplomowych i dwa stypendia doktorskie, który zostały przyznane wybranym w wyniku konkursu doktorantom. Przedstawiciele SGL prowadzą również od dwóch lat wykłady i seminaria na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.
Utworzenie Międzynarodowego Centrum Badań Materiałów Węglowych przy AGH, finansowanego w całości przez SGL Group - The Carbon Company, stanowić będzie jeden z najważniejszych przykładów ścisłej współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej z biznesem. Pierwsze środki finansowe na zakup nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego i urządzeń zostały przyznane już na ten rok. SGL odnowi też jedną z sal wykładowych. Docelowo projekt ten ma być zrealizowany do końca roku 2015, a laboratoria zlokalizowane zostaną w Centrum Energetyki AGH - największej inwestycji uczelni (jej rozpoczęcie planowane jest na I kwartał 2013 roku).
Grupa SGL jest światowym liderem producentów materiałów opartych na węglu, kompozytów i materiałów z włókien węglowych. Materiały te wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym, w sektorze półprzewodników czy akumulatorach litowo-jonowych. Materiały pochodzenia węglowego wykorzystywane są także coraz częściej w energetyce wiatrowej i przemyśle lotniczym.
Grupa SGL (www.sglgroup.com) ma 47 zakładów produkcyjnych w Europie, Ameryce Północnej i Azji, jak również sieć serwisów w ponad 100 krajach. W zeszłym roku firma zatrudniała około 6500 pracowników. W Polsce SGL Group - The Carbon Company obecna jest w zakładach w Nowym Sączu oraz Raciborzu (dawny ZEW).
Opr. Grzegorz Wawoczny
Fot. waw
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany