Twoje szczenię potrzebuje specjalnego pożywienia
Decyzja o wprowadzeniu szczenięcia do rodziny jest bardzo ważna – to zobowiązanie nawet na piętnaście lat, którego nie należy podejmować lekkomyślnie.
Kiedy już zdecydowałeś się na psa, powinieneś wybrać najodpowiedniejszą rasę, biorąc pod uwagę wiele czynników: styl życia, dom, jego otoczenie, charakter wykonywanej pracy, rodzinę, inne zwierzęta, domowy budżet itd. Poszukaj w książkach i w Internecie informacji dotyczących poszczególnych ras i ich wymagań. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami mający doświadczenie z rasami psów, nad którymi się zastanawiasz.
Szczenięta, podobnie jak dzieci, mają inne potrzeby żywieniowe niż dorośli. Wysokiej jakości karmę dla szczeniąt należy wybierać z taką samą troską i starannością, jak w przypadku małych dzieci.
Jak w przypadku produktów dla dzieci, wysokiej jakości karma dla szczeniąt jest w 100% kompletnym i zbilansowanym pożywieniem, zawierającym wszystkie niezbędne witaminy i minerały.
Tym, co odróżnia szczenięta od dzieci, jest różnorodność psich ras oraz to, że rasy różnej wielkości rosną w różnym tempie. To czynnik o kluczowym znaczeniu dla wyboru odpowiedniej karmy. Szczenięta ras miniaturowych osiągają dorosłość w wieku zaledwie 9 miesięcy, natomiast psy ras olbrzymich, u których przyrosty wagowe w pierwszych miesiącach życia mogą wynosi do 2 kg tygodniowo, rozwijając się nawet do dwóch lat.
Ile posiłków dziennie?
W zależności od wielkości rasy, szczenię powinno otrzymywać 3 posiłki dziennie nawet do ukończenia 6 miesięcy. Po ukończeniu 6 miesięcy liczbę posiłków można zmniejszyć do dwóch. Należy zawsze przestrzegać zaleceń dotyczących karmienia i zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody. To kiedy szczenię stanie się psem dorosłym, zależy od wielkości rasy. Należy wtedy zmienić karmę dla szczeniąt na tej samej marki karmę dla psów dorosłych.
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE POŻYWIENIA
Wybór karmy dla psów może przyprawić o zawrót głowy. Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci wybrać najlepszą karmę dla Twojego psa.
Gdzie kupować – specjalistyczne sklepy zoologiczne i lekarze weterynarii mogą udzielić Ci fachowych i obiektywnych porad dotyczących żywienia psa, w zależności od jego wieku, wielkości rasy i widocznych objawów wrażliwości.
Szukaj wysokiej jakości – Sprawdzaj listę składników, by dowiedzieć się, co naprawdę zawiera karma.
• Białko zwierzęce, np. kurczak lub mięso czerwone jako podstawowy składnik
• Zbilansowane z pełnoziarnistym zbożami i włóknem pokarmowym w postaci pulpy buraczanej
• Unikaj sztucznych barwników, środków aromatyzujących i konserwantów
Szukaj dobrego stosunku jakości do ceny – Na opakowaniach suchych karm wysokiej jakości są podawane szczegółowe zalecenia dotyczące dawki dziennej w zależności od wielkości psa. Na podstawie tych informacji można łatwo obliczyć liczbę posiłków przypadających na opakowanie karmy.
Podawaj tylko jedną karmę – Kompletna i zbilansowana karma dostarczy Twojemu psu wszystkiego, co potrzebne, należy tylko zadbać o dostęp do świeżej wody. Jeśli Twojemu psu przydarzy się niestrawność, jej przyczyną raczej nie będzie karma, lecz coś co pies zjadł na przykład na spacerze. Nie zmieniaj więc karmy ani nie stosuj żadnych, jeśli lekarz tego nie zleci. W nagrodę lub podczas zabawy podawaj specjalne smakołyki do kupienia w sklepie zoologicznym
Karma w puszkach może zawierać do 80% wody, dlatego należy ją zużyć szybko po otwarciu. Suche karmy wysokiej jakości zawierają mniej niż 10% wody, są łatwo strawne, wygodne w stosowaniu i zachowują świeżość przez wiele tygodni po otwarciu opakowania.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.