Z Rafako wypłynęło 530 milionów złotych! - stanowisko PBG
Z redakcyjnej poczty: W imieniu spółki PBG SA w upadłości układowej (dalej „PBG”), pragnę przedstawić stanowisko PBG w sprawie artykułu opublikowanego na Państwa portalu w dniu 22 listopada 2012 r. o godzinie 13:21 zatytułowanego „Z Rafako wypłynęło 530 milionów złotych!” („Artykuł”).
Wysogotowo, 24 listopada 2012 r.
Od:
Michał Maćkowiak
Biuro prasowe PBG
Do:
Grzegorz Wawoczny
Redaktor Naczelny
NaszRaciborz.pl
Stanowisko PBG w sprawie artykuły „Z Rafako wypłynęło 530 milionów złotych!”
Szanowny Panie,
W imieniu spółki PBG SA w upadłości układowej (dalej „PBG”), pragnę przedstawić stanowisko PBG w sprawie artykułu opublikowanego na Państwa portalu w dniu 22 listopada 2012 r. o godzinie 13:21 zatytułowanego „Z Rafako wypłynęło 530 milionów złotych!” („Artykuł”).
Jako przedstawiciel PBG, czuję potrzebę przedstawienia stanowiska Spółki w sprawie nieścisłych oraz wprowadzających w błąd informacji zawartych w Artykule odnoszących się do kondycji finansowej i prognoz dotyczących RAFAKO oraz pośrednio PBG, a także potrzebę odpowiedzi na stwierdzenia zawarte w Artykule, sugerujące bądź wprost stwierdzające działania PBG pomiędzy RAFAKO w zakresie przepływów pieniężnych dokonywanych pomiędzy spółkami, w zakresie, w jakim w rzeczywistości nie miały one miejsca. Zestawienie w Artykule fragmentu raportu odnoszącego się do kwoty 530 milionów z fragmentem dotyczącym niemożliwości odzyskania pieniędzy związanych z przepływami do PBG sugeruje, że cała kwota 530 milionów została przez RAFAKO bezpowrotnie utracona na rzecz PBG. Jednakże, na co pragnę zwrócić uwagę, w tym samym akapicie raportu, w którym mowa jest o „wypłynięciu ze spółki 530 milionów złotych”, dokładnie przedstawione zostało, jakie transakcje i działania spowodowały taki stan rzeczy i w żadnym wypadku na ich podstawie nie możliwe jest stwierdzenie, że przepływy do Grupy PBG dokonane zostały w kwocie przedstawionej w Artykule.
Poniżej pozwalam sobie załączyć pełną wypowiedź autora raportu Millenium DM:
„Jednakże pod koniec ubiegłego roku pozycja gotówkowa zaczęła topnieć i na koniec II kwartału 2012 roku Rafako zaraportowało dług netto w wysokości 89 mln PLN. Jest to wynik wsparcia PBG, poprzez zakup akcji Energomontażu Południe (160 mln PLN) i pożyczki udzielonej Hydrobudowie Polskiej (32 mln PLN), zamieszaniu wokół projektu w Opolu i upadłości PBG (57 mln PLN), a także w wyniku konfliktu z Alstomem (gwarancja bankowa 135 mln PLN oraz niezapłacone należności ok. 140 mln PLN). Według naszych szacunków z tytułu powyżej wspomnianych przyczyn, ze spółki wypłynęło w ciągu 7 miesięcy ok. 530 mln PLN. Jesteśmy zdania, że Rafako wyczerpało limit negatywnych zdarzeń w kontekście wypływu środków pieniężnych i uważamy, iż w następnych kwartałach odbuduje swoją pozycję gotówkową, co jest nieuwzględnione w obecnej wycenie giełdowej spółki. Konserwatywne podejście nakazuje nam przyjęcie założenia, że pieniędzy związanych z przepływami do Grupy PBG nie uda się już odzyskać. Wpływ potencjalnych odpis. W tych należności będzie miał jednak już wymiar czysto księgowy, nie pieniężny. Natomiast każda kwota odzyskana przez Rafako z tego tytułu będzie pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów”.
Tymczasem autor Artykułu na podstawie dwóch selektywnie wybranych z raportu zdań, w sposób krzywdzący i wbrew treści dokumentu, na który się powołuje sugeruje, że pomiędzy spółkami PBG i RAFAKO doszło do transakcji prowadzonych na skalę inną niż w rzeczywistości ujawniona i de facto podważając tym samym wizerunek obydwu spółek i legalność prowadzonych przez nie operacji finansowych. Krytycznej oceny komentowanej publikacji nie zmienia nawet fakt zamieszczenia w jej treści hiperłącza pozwalającego na zapoznanie się z treścią Raportu dotyczącego RAFAKO sporządzonego przez Millenium Dom Maklerski, bowiem niewiele osób zdecyduje się na zapoznanie z tak skomplikowanym i obszernym dokumentem, zwłaszcza mając poczucie, że kluczowe wnioski z tego dokumentu znajdują się właśnie w treści komentowanego Artykułu. Z powyższych względów, tym bardziej naganne jest stosowanie przez autora publikacji tendencyjnego powoływania fragmentów raportu oraz używanie zwrotów takich jak „dramatyczne wydarzenia” czy znaków interpunkcyjnych w postaci wykrzykników sugerujących, że w raporcie doszło do ujawnienia dotąd nieznanych i wysoce niekorzystnych informacji na temat sytuacji finansowej PBG i RAFAKO.
Mając powyższe na uwadze, wierzę, iż powyższe stanowisko PBG zostanie starannie i rzetelnie przedstawione na portalu naszracibórz.pl.
Z poważaniem,
Michał Maćkowiak
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany